חשש מפני סוף שבוע אלים על הגדר (צילום: חדשות)
המחאות בעזה | צילום: חדשות

לאחר כחמש וחצי שעות דיונים קדחתניים, הסתיימה הלילה (בין רביעי לחמישי) ישיבת הקבינט הביטחוני-מדיני במשרד ראש הממשלה בירושלים, שדנה במצב ברצועת עזה. הקבינט הכריע לנקוט יד קשה לשינוי כללי המשחק על הגדר ומול בלוני התבערה: המדיניות החדשה תיושם החל ממחר. השר יואב גלנט, חבר הקבינט, היה הראשון להתייחס למדיניות החדשה: "כללי המשחק עומדים להשתנות. אנחנו לא נקבל יותר את טרור האש וטרור הגדרות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בכנס ארגון הקבלנים והבונים באילת אמר הבוקר גלנט: "אני לא מתייחס לדיוני הקבינט אבל אני יכול לומר בצורה מוחלטת ומפורשת - אנחנו לא נקבל את זה".

השר גלנט (צילום: יח"צ, חדשות)
השר גלנט, ארכיון | צילום: יח"צ, חדשות

הישיבה הייתה ארוכה ומתוחה ובסופה הוחלט שישראל תגלה אפס סובלנות כדי להחזיר את המצב בגדר לקדמותו - לפני אירועי הגדר וצעדות השיבה שהחלו במרס. ישראל עדיין מעוניינת להגיע להסדרה מול חמאס ולא להיכנס לעזה.

במשך שעות ארוכות השרים דנו בשאלה האם על צה"ל לצאת לפעולה נרחבת בעקבות ההסלמה האחרונה: השרים הונחו שלא להתראיין בתום הישיבה, שכונסה לאחר שאתמול לפנות בוקר גראד ששוגר מעזה פגע באופן ישיר בבית בבאר שבע והרס אותו.

הישיבה הרגישה והקריטית התקיימה בצל חילוקי דעות לגבי התגובה הישראלית: ההנחה בקבינט היא שרוב השרים דוחפים למצות את המאמצים להסדרה עם חמאס בתיווך מצרי. הם בעד תגובה חריפה, אבל מתנגדים למבצע כולל.

השרים סביב השולחן הסכימו שנחצה קו אדום ושישראל צריכה להגיב באופן קשה וממוקד. אולם רובם, כולל ראשי מערכת הביטחון, מעדיפים תגובה כזו שאחריה ניתן יהיה להכריז על סוף הסבב מבלי לגרור את ישראל לעימות רחב היקף.

הבית שנפגע מגראד בבאר שבע (צילום: החדשות)
הבית שנפגע מגראד בבאר שבע | צילום: החדשות

מולם ניצב שר הביטחון אביגדור ליברמן שמבקש תגובה חזקה, גם במחיר של עימות כולל. לראייתו ישראל כבר מיצתה את כול האופציות מול חמאס, שלטענתו "משחק בישראל". בשיחות סגורות ליברמן אמר: "כל הזמן מסבירים לנו שחמאס לא התכוון. גם בשנות ה-30 אמרו שהיטלר לא התכוון. בשנות ה-70 אמרו את זה על חומייני ואנחנו יודעים איך זה נגמר. כשחמאס אומר - הוא מתכוון".

בתגובה השרים מפקפקים ברצינות ובמניעים של ליברמן ואומרים לו שהוא לא הציג בפניהם שום תוכנית, תכלית או מטרה למבצע כולל. "ליברמן פועל באופן ציני ועושה שיקולים פוליטיים כדי להציל את עצמו מול ההתקפות של בנט", אומרים גורמים בקבינט. "הוא דורש ללכת עד הסוף כי הוא יודע שהקבינט יעצור אותו".

תקיפות חיל האוויר ברצועת עזה (צילום: חדשות)
תקיפות חיל האוויר ברצועת עזה | צילום: חדשות

שר החינוך נפתלי בנט אמר שצריך אמנם להגיב בחריפות נגד מחבלים אבל הבהיר שבשום פנים ואופן אסור להיגרר למבצע קרקעי. לטענתו ליברמן מעניש את שני מיליון תושבי הרצועה במקום להכות במחבלים.

ביקורת נוספת של שרים בקבינט על ליברמן היא על ההחלטה לעצור את הדלקים לעזה. לדבריהם, הוא החליט על דעת עצמו לעצור את כול הדלקים, לא רק את התוספת הקטרית, ללא התייעצות עם שרי הקבינט ועם ראש הממשלה. "הוא מנסה לדרדר לעימות", אומרים השרים. "הוא הכניס את הרצועה לשעון חול". מי שיחליט בסופו של דבר לאן הולכים מכאן הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו שמנסה להגיע לחזית מתואמת עם הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט.

ירון אברהם השתתף בהכנת הידיעה.