מאמצי המודיעין שקדמו למבצע: למבצע אליו יצא הבוקר צה"ל לנטרול מנהרות חיזבאללה בגבול הצפון, קדם מבצע מודיעיני נרחב שנמשך שנים - מאז ימי מלחמת לבנון השנייה. עם תחילת המבצע, צה"ל מפרט את הפעולות המודיעיניות שנעשו במשך 12 שנים - עד לרגע בו החלו הכוחות לפעול בשטח נגד המנהרות ולנטרל אותן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בימי מלחמת לבנון השנייה, בקיץ 2006, נחשף צה"ל לתשתית תת-קרקעית של ארגון חיזבאללה בדרום לבנון. בתום המלחמה, החליט האו"ם להפוך את דרום לבנון לשטח מפורז ולאסור על העברת נשק לכל ארגון שאינו צבא.

2012 | חיזבאללה מכין תוכניות תקיפה לתוך שטח ישראל

בשנים שחלפו מאז מלחמת לבנון השנייה, המשיך חיזבאללה בפיתוח התשתית התת-קרקעית שלו, כחלק מהיערכותו ללחימה - ואף החל בפיתוח תכנית התקפה לתוך שטח ישראל.

2013 | תושבים בצפון מתלוננים על רעשי חפירה - צה"ל לא גילה ממצאים

במסגרת המעקב אחר תוכנית ההתקפה של חיזבאללה, בחן צה"ל חשדות לפיהם מבצע חיזבאללה חפירות במרחב המגע. בדיקת החשדות לא העלתה ממצאים.

נסראללה. (צילום: רויטרס, חדשות)
איום מנהרות גם מצפון. מזכ"ל חיזבאללה נסר | צילום: רויטרס, חדשות2014 | נחשפות מנהרות חמאס בעזה: שיתוף במידע עם חיזבאללה

בקיץ יוצא צה"ל למבצע "צוק איתן" ברצועת עזה, במסגרתו מתנהל המבצע לנטרול מנהרות הטרור של הארגון. בצה"ל קיימת הבנה שחמאס וחיזבאללה חולקים ידע משותף - מה שחיזק את הנחת העבודה שקיים איום מנהרות גם בצפון.

נטרול מנהרות סמוך לגבול עזה, 2014 (צילום: דו"צ, חדשות)
נטרול מנהרות סמוך לגבול עזה, 2014 | צילום: דו"צ, חדשות2014 | צה"ל מקים צוות מיוחד לבחינת איום המנהרות בצפון

באוקטובר 2014, אחרי מבצע צוק איתן מוקם בפצ"ן יחד עם אגף המודיעין צוות טכנולוגי, מבצעי מודיעיני מיוחד שהמשימה שלו היא לחשוף את פרויקט המנהור ההתקפי של ארגון הטרור חיזבאללה. הצוות הזה עובד במשך ארבע שנים ומייצר את התמונה המבצעית שיש לנו היום שמאפשרת את היציאה למבצע.

2016, 2015 | עבודות להקמת מכשול לאורך הגדר בלבנון ופריסת אמצעים מתקדמים

ב-2015 צה"ל מתחיל בהרחבת תכנית ההגנה בצפון. מאז נפרשו אמצעים טכנולוגיים במרחב המגע במטרה לחשוף את מאמצי המנהור מלבנון. מאז, כחלק מהיערכות למול איום זה, מומשה תוכנית הגנה ייחודית בגזרה הכוללת פעולות גידור, מיצוק וחישוף. מטרתה של התוכנית ההגנתית: למנוע מהאויב לממש את יכולת ההתקפה שלו.

חיילים בזמן המבצע להקמת המכשול בצפון (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
חיילים בזמן המבצע להקמת המכשול בצפון | צילום: דובר צה"ל, חדשות2018 | תחילת מבצע "מגן צפוני" לנטרול מנהרות חיזבאללה

המבצע אליו יצא הבוקר (שלישי) צה"ל מבוצע בהובלת פיקוד הצפון, ובהשתתפות אגף המודיעין, חיל ההנדסה הקרבית ומנהלת פיתוח אמצעי לחימה ותשתיות - ומטרתו נטרול המנהרות ההתקפיות בשטחינו. מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק, מפקד על המבצע בו נוטלים חלק כוחות רבים.

צפו במאחורי הקלעים של מבצע מגן צפוני (צילום: חדשות)
עבודות לנטרול איום המנהרות בצפון | צילום: חדשות
פעולות נטרול סמוך לגבול לבנון (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
פעולות נטרול סמוך לגבול לבנון | צילום: דובר צה"ל, חדשות

מצה"ל נמסר כי חפירת המנהרות "מהווה הפרה בוטה של הריבונות הישראלית" וכי זוהי "הוכחה נוספת להפרות החמורות של ארגון הטרור חיזבאללה המתעלם באופן בוטה מהחלטות האו"ם - ובראשן החלטה 1701 - ופועל מתוך כפרים בדרום לבנון, תוך פגיעה במדינת לבנון וסיכון אזרחיה לביסוס תשתיות הטרור שלו".