מאות מלווים למנוחת עולמים את הלוחמים שנרצחו בפיגוע בגבעת אסף: בשעה זו (שישי) מובאים למנוחות סמל יוסף כהן ז"ל בבית הקברות בהר הזיתים, וסמ"ר יובל מור-יוסף ז"ל בבית העלמין הצבאי באשקלון. השניים, לוחמים בגדוד "נצח יהודה", נרצחו בפיגוע הירי אתמול סמוך לבית אל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כהן התייתם מאביו לפני כשש שנים, ובמהלך שירותו הוגדר כחייל בודד והתגורר בדירת בודדים בירושלים. "הוא הרגיש שהוא תורם בצבא, והאמין ששם יוכל להתחזק", סיפר הרב פוקס. "הוא היה בחור שקט, מאוד חיובי, כל הזמן עם חיוך על הפנים ושמח ממה שהוא עושה".

"זכיתי לקבל מתנה נפלאה 19 וחצי שנים", אמרה אודל כהן-מירב, אמו של סמל יוסף כהן ז"ל שנהרג בפיגוע. "הוא איתנו והוא מלווה אותנו. בשבת האחרונה, כשהוא בא לבקר, עשינו סבב של הודיות ואחרי שהודה על השבת הנפלאה, הודה על הזכות שלו להגן על עם ישראל מתוך אהבה ושמחה - אז אני מאמינה שהוא מילא את השליחות שלו בנאמנות ויהיה מליץ יושר על כולנו על גאולה שלמה של עם ישראל"."בשבתות יש לנו מנהג להודות, ובשבת האחרונה יוסי אמר: 'אני מודה לקדוש ברוך הוא שנתן לי את הזכות להגן על עם ישראל'", סיפר אביו החורג של יוסף, אליהו מירב. מירב, בעברו טייס שחזר בתשובה לפני כ-45 שנים, הוסיף: "הוא היה בחור נדיר".

"יוסי היה בחור רציני, שלקח כל דבר ברצינות", המשיך וסיפר מירב. "בראש השנה האחרון החליט שהוא חייב להיות אצל הרבי נחמן, והחליט שהוא טס לאומן. הוא קיבל אישור מהצבא - למרות שהתגייס פחות שמנה קודם לכן - וטס". עוד ציין כי לא היה ליוסי ספק ולו לרגע שיתגייס: "אנחנו מאמינים בדרך הזאת - הצעירים צריכים לשאת בעול של כל עם ישראל, אנחנו עם אחד. שלחנו אותו בידיעה ברורה שהוא עושה שליחות".

סמ"ר יובל מור יוסף ז"ל (צילום: חדשות)
יובל מור יוסף ז"ל | צילום: חדשות
מלבד כהן ז"ל נהרג בפיגוע גם סמ"ר יובל מור יוסף, בן 20, ששירת גם הוא בגדוד "נצח יהודה" של חטיבת כפיר. יובל כלל לא אמור היה להיות בגזרה אבל התנדב להחליף חבר ונשאר במקום לצאת הביתה. "הבוקר אבא שלו דיבר איתו, ויובל סיפר שהוא אחרי משמרת לילה והיה אמור לצאת הביתה – אבל התנדב להחליף אחרים בגזרה כדי שיוכלו לנוח", סיפר דודו של יובל, סמי מור יוסף. "זו גזרה משמיים".

שאף לשרת כלוחם, מור-יוסף ז"ל (צילום: חדשות)
שאף לשרת כלוחם, מור-יוסף ז"ל | צילום: חדשות


האב מרדכי מור יוסף, ספד לבנו בכאב: "ילד שעשועים, ילד של תורה, ילד של כיבוד הורים. ילד של חברה. ילד של עזרה. באת לעולם כדי לעזור. אני מבקש ממך דבר אחד, אל תפסיק לעזור גם בעולם הבא. תמשיך להתפלל על הבנות. תבקש מהקב"ה שיעזור. שנמשיך לגדל את הבנות עם כל הקושי. נכון שאסרת עלי לפרסם ברבים שאתה יודע לקרוא בתורה וכעסת עליי אבל הנה האני אומר שוב, הבן שלי היה 'בעל קורא'. שישמעו כולם. אני אוהב אותך יובל".

"אהוב שלי, אתה עדיין ילד. מי כמוני יודעת כמה פשוטה הייתה לך הבחירה לחכת לקרבי למרות שיכולת שלא", ספדה לו חברתו. "הדמעות לא מפסיקות מאתמול והבטן לא מפסיקה להתהפך. האמנת בבורא עולם תמיד בצניעות ובשקט. אני לא מפסיקה להתגעגע. לא אשכח אותך לעולם. רציתי להיות האישה שלך לתמיד. יהיה זכרך ברוך אהוב שלי. הלב שלי מרוסק".

"לצערנו אתה קורבן רביעי במשפחה הזאת", אמר בבכי דודו, סמי מור יוסף. "לפני יותר מ-3,000 שנה חי שמשון הגיבור והוא הכה בפלישתים פה באשקלון. ואחרי 3,000 שנה קם גיבור מזרעו של שמשון. יובל הגיבור. כמה הוא עשה עבור האחיות שלו וההורים שלו. זה גיבור אמיתי".

יובל, בן 20 מאשקלון, התנדב לשירות קרבי ולאחר מותו הועלה לדרגת סמ"ר. "הוא התעקש ללכת לקרבי למרות המצב בארץ", סיפר הדוד. "משאת חייו הייתה לשרת ביחידה קרבית. הוא מאוד נהנה בשירות, תרם והתנדב".

חברת המשפחה יהודית זדה מספרת "יובל קרא לנו בתורה מגיל 13. הוא מעולם לא פגע באף אחד, היה צנוע וביישן, מלח הארץ". גם היא מספרת שחלומו של יובל היה להיות לוחם: "כששאלתי אותו, הוא אמר לי: 'רק קרבי'".

מאות מלווים את מור-יוסף ז"ל בדרכו האחרונ (צילום: החדשות)
מאות מלווים את מור-יוסף ז"ל בדרכו האחרונ | צילום: החדשות


"קשה לתפוס את זה, קשה לקבל בשורה כזאת קשה", מוסיף הדוד. "זה לא נתפס. בן עוולה רצח אותו, ואנחנו דורשים מממשלת ישראל להרוג גם אותו. גם מותו של המחבל לא ינחם את ההורים", הוא מודה, "אנחנו מתפללי לאלוהים שייתן את הכוח. הוא היה בחור מדהים, לא נתפס לדבר עליו בלשון עבר".

"הוא שלח לי הודעה שהוא הולך למשימה בגבעת אסף, ומאז לא שמענו ממנו", סיפר חברו של יובל, נגב. "היום בבוקר הוא שלח הודעה מוקלטת שהוא בגבעת אסף ואוהב אותנו. הוא היה אמור לצאת היום הביתה אחרי המשימה, ונרצח ממש לפני". רגעים לפני שעלה למשמרת האבטחה הבוקר בטרמפיאדה שלח יובל הודעה לחברו בוואטסאפ: "אם אתה עובר בגבעת אסף אל תשכח אותי אחי, אוהב אותך".

ארכיון (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
כוחות צה"ל ממשיכים במצוד | צילום: דובר צה"ל, חדשות


"הוא התגייס באוגוסט 2017 ועשה מכינה קדם צבאית, והייתה לו אפשרות לא להיות לוחם - אבל הוא בחר בזה", סיפר נגב. "הוא היה מדהים, בחור ביתי, הייתי כמו בן בית אצלו. היינו משחקים כדורגל, בכל מקום היינו ביחד, הולכים יחד למשחקים של מכבי תל אביב ביחד. זה כמו חלום רע, בלתי נתפס".

"הוא היה בחור מאוד רציני, שתרם הרבה לגדוד", סיפר הרב דוד פוקס, מרבני עמותת "נצח יהודה". לדבריו, מור יוסף היה "בחור איכותי, שמשך אנשים קדימה. כל מי שהיה צריך עזרה ממנו קיבל, גם ברמה המקצועית".

מפקד חטמ"ר בנימין מסייר בזירת הפיגוע (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
זירת הפיגוע, ליד בית אל | צילום: דובר צה"ל, חדשות


"העיר אשקלון איבדה היום את אחד מטובי בניה", ספד לו ראש העיר אשקלון תומר גלאם, שביקר בבית המשפחה. "פגשתי משפחה ערכית ומסורה שעולמה חרב עליה ברגע אחד. אין מילים שיוכלו לנחם הורים שצריכים לטמון את ילדיהם. אין שום הסבר הגיוני לכך. גם לא צריך להיות. ממשלת ישראל צריכה לחשב מסלול מחדש בכל הנוגע לטיפול בטרור, כי ברור מאליו שמשהו פה לא עובד".