פריסה רחבה מאוד של סוללות כיפת ברזל (צילום: רויטרס, חדשות)
כיפת ברזל (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

המתיחות בדרום נמשכת: אזעקת "צבע אדום" נשמעה הבוקר (חמישי) במספר יישובים במועצות שער הנגב ושדות נדב ובעיר נתיבות. מערכת כיפת ברזל הופעלה, אך כעבור זמן קצר הבהירו בצה"ל כי לא בוצע כל ירי מעזה וכי המערכת הופעלה כתוצאה מזיהוי שגוי. החל משעות הבוקר נחסמו מספר צירי תנועה באזור העוטף בשל פעילות ביטחונית שמבצעים כוחות צה"ל במרחב. לפי שעה לא פורסמה הודעה רשמית של צה"ל בנושא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

סמוך לשעה 10:00 בבוקר נשמעו אזעקות במספר ישובים בעוטף עזה ותושבים דיווחו על הדי פיצוצים - כתוצאה מהפעלתה בשוגג של מערכת כיפת ברזל. בצבא הבהירו כי מדובר בזיהוי שגוי ואמרו שלא נורו רקטות או פצמ"רים לשטח ישראל.

חסימת צירים (ארכיון) (צילום: TPS, חדשות)
חסימת צירים (ארכיון) | צילום: TPS, חדשות

הפעילות הביטחונית הבוקר והאזעקה שנשמעה מגיעים על רקע המשך העימותים האלימים בגבול הרצועה. בתחילת השבוע השתתפו אלפי מתפרעים בהפרות הסדר האלימות שהתקיימו בסמוך לגדר המערכת בחלקה הצפוני של רצועת עזה. במהלך הפרת הסדר הסבו המתפרעים נזק לגדר הביטחון הישנה, שנמצאת בשטח הפלסטיני והציתו אותה ובנוסף השליכו חפצים לעבר כוחות צה"ל. לוחמי צה"ל פגעו בעשרות מתפרעים.

למרות ההתפרעויות, הדרג המדיני אישר הכנסת דלק שהגיע מקטר לעזה, דרך מעבר כרם שלום. דנה ויס פרסמה אתמול במהדורה המרכזית כי גורמים דיפלומטיים שעומדים מאחורי הזרמת הסולר לרצועת עזה מעריכים שהמהלך יביא לרגיעה. הם טוענים שזה מהלך שייקח מספר ימים ואף שבוע-שבועיים, ושמדובר במהלך להשלמת הפסקת האש.

על פי הגורמים, בסביבת ראש הממשלה ובצבא מוכנים לתת לזה הזדמנות, אם כי השר ליברמן הבהיר שיום שישי הוא הסמן, ואם חמאס לא יאותת שהוא מתכוון להוריד את גובה הלהבות אז ליברמן יחריף את הצעדים.

חשש מפני סוף שבוע אלים על הגדר (צילום: חדשות)
מחאות אלימות בעזה (ארכיון) | צילום: חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס מוקדם יותר השבוע, במסיבת העיתונאים שקיים בו הכריז על נגיד בנק ישראל החדש, למצב בעזה: "אנחנו מנסים להביא לפיתרון שיחזיר את השקט והביטחון ליישובי עוטף עזה. אנחנו פועלים מעת לעת כשאנחנו צריכים לפעול, פוגעים פגיעה בנפש כשצריך, פעלנו בתקיפות רבה".

"בגלל הפעילות שלנו יש איזו זהירות מהצד הפלסטיני - אני חושב שגם הם מבינים שאם יתלקח כאן עימות המחיר שהם ישלמו יהיה גדול מאוד ואני אומר את זה באחריות", הצהיר. "אנחנו לא רוצים שהמצב הזה, מצב של 'בעירה נמוכה' יימשך, ואנחנו עומדים על כך שהוא יסתיים.