פגיעת הטיל באוטובוס (צילום: החדשות)
זירת הפגיעה באוטובוס | צילום: החדשות

האש בדרום נמשכת: טיל נ"ט פגע באוטובוס ריק היום (שני) סמוך לכפר עזה, אדם אחד נפצע באורח קשה. באיזור ניתן לראות עשן שחור שיוצא מהמקום. מיד לאחר מכן אזעקות צבע אדום נשמעו ביישובים רבים ברחבי העוטף במרחב באר שבע ואף באזור עין גדי וים המלח. מדובר צה"ל נמסר כי מטוסי קרב של חיל האוויר החלו לתקוף מטרות טרור לאורך הרצועה בתגובה. פיקוד העורף עדכן כי גם מחר - היישובים בעוטף לא יתקיימו. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

זמן קצר לאחר הירי לעבר האוטובוס התחיל מטח כבד של ירי טילים לעבר יישובי עוטף הרצועה והדרום, עשרות רקטות נורו בתוך מספר דקות. מערכת כיפת ברזל ביצעה ירי רב ויירטה חלק מהרקטות שנורו לעבר יישובי ישראל. הירי הכבד לעבר ישובי הדרום נמשך לאורך כל שעות הערב.

רקטות נפלו בתוך העיר שדרות ובאשקלון-  11 בני אדם נפצעו בינוני וקל. פרמדיקים של מד"א עושים את דרכם למספר זירות במרחב העוטף, מרכז הנגב.

"יש לנו כמה נפילות בעיר, אנחנו משתדלים להגיע לכל נפילה", סיפר קובי הרוש, הרבש"צ של העיר שדרות. "יש לנו פיצוץ של צובר גז, אני מקווה שכב"ה ישתלטו על זה וזאת הסיבה לפיצוץ הגדול. 3 תושבים נפגעו קל מרסיסים ופונו. הם היו באזור התעשייה".

מהמועצה האזורית אשכול נמסר כי 3 פצצות מרגמה נפלו בתוך שטחי יישובי המועצה. 2 מהרקטות נפלו בסמוך למבנים וגרמו לנזק למבנים. לא היו נפגעים.

פגיעת פצמר באוטובוס בעוטף עזה (צילום: החדשות)
זירת ההסלמה בעוטף הרצועה | צילום: החדשות

בשל הירי הכבד לעבר יישובי הדרום חילוצו של הצעיר שנפצע באורח קשה בפיצוץ באוטובוס התעכב. לפי הדיווחים מהדקות האחרונות, חילוצו של נהג האוטובוס הצעיר הצליח והוא בדרכו לבית החולים.

דקות לפני זה הפלסטינים דיווחו כי צה"ל תקף עמדת תצפית של חמאס באזור בית להיה שבצפון הרצועה. ולאחר מכן החלו דיווחים על תקיפות של מסוקי קרב וכלי טיס נוספים לכל אורך הרצועה.

התקיפות של ישראל מתמקדות בעיקר בחלק הדרומי של הרצועה, בגזרת רפיח. לפי שעה לא ברור מה מותקף. העמדות שחיל האוויר תקף באזורים האחרים - בצפון ובמזרח הרצועה מול כיסופים - הן עמדות שהותקפו כבר בעבר. על פי הדיווחים מהרצועה, לפחות שני פלסטינים נהרגו בתקיפות חיל האוויר.

כיבוי שריפה בשדרות (צילום: החדשות)
כיבוי השרפה בשדרות | צילום: החדשות

בשל ההסלמה המשמעותית ראש הממשלה נתניהו הודיע כי ייכנס התייעצות ביטחונית נוספת.

פיקוד העורף פרסם את הנחיותיו לתושבים בעקבות ההסלמה והירי. באזור עוטף עזה, התושבים נדרשים לשהות במרחבים מוגנים. באזור דרום הנגב וחלק מיישובי לכיש, התושבים נדרשים לשהות בקרבה למרחבים מוגנים ולהיכנס למיגון בהתאם לפרק הזמן העומד לרשותם. חל איסור על התקהלויות והתכנסויות בשטח פתוח.

תושבי הערים נתיבות ואופקים נדרשים לשהות במרחבים מוגנים. תושבי באר שבע ואשדוד נדרשים לשהות בקרבה למרחבים מוגנים ולהיכנס למיגון בהתאם לפרק הזמן העומד לרשותם. הרשויות באזור עוטף עזה, דרום הנגב וחלק מיישובי לכיש הונחו לפתוח מקלטים.

בהכנת הכתבה השתתפו: תמיר סטיינמן, ניר דבורי, ברהנו טגניה, רוני דניאל, דנה ויס, דפנה ליאל, אוהד חמו, אהוד יערי