טנקי צה
טנקי צה"ל. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

על רקע הביקורת החריפה של האלוף במילואים יצחק בריק על מוכנות צה"ל למלחמה, ועדת המשנה למוכנות וביטחון שוטף, שפתחה בבדיקה בין היתר בשל דבריו של בריק, הציגה היום (רביעי) את ממצאיה שלפיהם "רמת המוכנות של צה"ל למלחמה השתפרה באופן משמעותי מאז 'צוק איתן'".

עדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ועדת המשנה של ועדת החוץ והביטחון בדקה את רמת המוכנות של צה"ל למלחמה והגישה את ממצאי הבדיקה לראש הממשלה בנימין נתניהו. על פי הממצאים, כמעט בכל מדד כמותי הייתה עלייה ברמת המוכנות. הוועדה קבעה שהחלטת הרמטכ"ל על התוכנית הרב-שנתית "גדעון". הובילה את צה"ל לבצע מספר רב של שינויים ורפורמות במטרה לשפר ולייעל את יכולותיו.

הוועדה המליצה בעדיפות עליונה על תוספת דחופה לשכר הבסיס של נגדים בקבע ראשוני, וזאת על מנת להשאיר את הטובים ביותר לשירות בקבע, ולצמצם את התחלופה הגבוהה של נגדים בקבע ראשוני. עוד המליצה הוועדה לחייב בפקודות ביצוע מעקב אחר תיקון הליקויים שנחשפים בדוחות המבקרים השונים, ולקבוע כי סגן הרמטכ"ל יהיה אחראי לכך באופן ישיר.

בריק בוועדה
בריק בוועדה | צילום: החדשות

לאחר שמתח ביקורת חריפה על ועדה שהקים הרמטכ"ל ולאחר שהתריע כי צה"ל אינו ערוך למלחמה, נציב קבילות החיילים האלוף במילואים יצחק בריק דן בשבוע שעבר בנושא. בריק השתתף בדיון על מוכנות צבא היבשה למלחמה בוועדה לביקורת המדינה בכנסת בראשות ח"כ שלי יחימוביץ'.

"אני מסיים בעוד חודש את תפקידי", התחיל את דבריו האלוף במיל', "דיברתי עם עשרות אלפי חיילים ומפקדים במהלך השנים האלה, אני מכיר את הצבא בשטח יותר טוב מכל מי שיושב עכשיו בצבא. למי שטוען שהתחלתי לעסוק במכונות רק עכשיו – אני מטפל בזה כל עשר השנים הללו".

"יש לנו צבא טוב, יש בצה"ל חיילים ומפקדים טובים", המשיך בריק, "בצד זאת מתקיים הליך הידרדרות ששיאו הגיע בשנים האחרונות. הבינוני משתלט על הטוב. ליבה של הבעיה היא התרבות הארגונית. בשלוש השנים האחרונות נוצר מפגש קטלני בין קיצוצים דרסטיים לא מבוקרים לצד קיצור שירות הבנים - נוצר חוסר התאמה מוחלט ופערים קריטיים''.

במכתב חריף, שנחשף ב"מהדורה המרכזית", כתב בריק לוועדת חוץ וביטחון כי הוועדה שהקים הרמטכ"ל לבדיקת מוכנות צה"ל נגועה בניגוד עניינים ו"מסקנותיה אינן מתקבלות על הדעת". לדבריו, מעורבות חברי ההרכב מעלה חשש לניגוד עניינים בשל העובדה כי הם מייצגים חברות אזרחיות העובדות מול מערכת הביטחון.

כבר בחודש יולי האחרון התריע בריק בדיון בוועדת החוץ והביטחון כי צה"ל אינו ערוך ומוכן למלחמה בשלל היבטים, וקצינים בכירים כמו גם הרמטכ"ל בעצמו שללו את דבריו. במכתב לוועדת חוץ וביטחון הזהיר שהטנקים והנגמ"שים לא מתוחזקים ורמז שהקצונה הבכירה משקרת לח"כים. "לא תלמדו את המצב האמיתי ממפקדי האוגדות", טען נציב קבילות החיילים.