הכוחות התעמתו עם מפירי הסדר. ארכיון
הכוחות התעמתו עם מפירי הסדר. ארכיון | צילום: דובר צה"ל, חדשות

מתח שיא ברמאללה: מהומות נרשמו היום (שבת) בין פלסטינים לחיילי צה"ל לאחר הריסת בית המחבל שהרג את סמ"ר רונן לוברסקי במהלך פעילות מבצעית בחודש מאי האחרון. על פי דיווחים פלסטיניים במהלך העימותים נפצעו מספר מפגינים. האירועים מגיעים על רקע מתיחות שיא בימים האחרונים באזור, זאת לאחר שני הפיגועים שהתרחשו בכניסה לעפרה ובגבעת אסף ולאור החיפושים הנרחבים של צה"ל אחר המחבלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המהומות פרצו באזור ההריסה של ביתו של אבו-חמיד, אביו של המחבל שהשליך לוח שיש על כוח של לוחמי דובדבן והרג בכך את לוברסקי ז"ל. חמשת אחיו של המחבל שביצע את הפיגוע, כך לפי אל ג'זירה, כלואים בבתי הכלא בישראל.

סאיב עריקאת, הזהיר כי הריסת הבית עלולה להעצים את האלימות ברחבי יו"ש ויורושלים. "נתניהו דוחף את הפלסטינים והישראלים יותר ויותר עמוק למעגל האלימות", האשים עריקאת בדברים שאמר לרשת אל ג'זירה.

פיצוץ בית מחבל ברמאללה
רגע פיצוץ המבנה | צילום: דוצ, חדשות

מדובר צה"ל נמסר כי לוחמי צה"ל בשיתוף לוחמי משמר הגבול וכוחות המנהל האזרחי הרסו את המבנה בן ארבע הקומות בו התגוררה משפחת המחבל אסלאם יוסף אבו חמיד. במהלך הפעילות התפתחו מספר הפרות סדר אלימות בהן השתתפו עשרות פלסטינים, שיידו אבנים לעבר הכוחות. הלוחמים הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. לא היו נפגעים לכוחותינו.

בפעילות הכוחות, להריסת ביתו של המחבל השתתפו גם לוחמי יחידת "דובדבן" אשר גם איתרו ולכדו את המחבל ב-13 ביוני 2018. הריסת הבית יצאה אל הפועל לאחר שבג"ץ דחה לפני כשבועיים עתירה נגד הרס הבית - זאת לאחר שבין היתר, התעוררה מחלוקת האם יש להרוס את המבנה כולו, או רק את הקומה בה התגוררה משפחת המחבל.

כוחות צה
כוחות צה"ל בפעילות להרס הבית, הלילה | צילום: דובר צהל, חדשות

"זה מאוד משמח אותנו", אמר ולדימיר לוברסקי, אביו של רונן ז"ל, אחרי שהתבשר על הריסת בית המחבל, "אנחנו מאמינים שזו רק ההתחלה. אני רוצה להודות לכוחות הביטחון שעמלו ימים כלילות ללכוד את המחבל ועכשיו להרוס את הבית".

סמ
סמ"ר רונן לוברסקי ז"ל | צילום: דובר צה"ל, חדשות

לוברסקי ז"ל נפצע באורח אנוש כתוצאה מהשלכת לוח השיש הכבד במהלך פעילות מבצעית למעצר פעילי טרור שביצעו בעבר פיגועים - ומת מפצעיו בבית החולים כעבור יומיים. במהלך הפעילות התקרבו הלוחמים לבניין ואז הושלכה מלמעלה פלטת השיש שפגעה בלוברסקי. הוא חבש קסדת פלדה לראשו ואת המיגון הנדרש, אך משקלו של לוח השיש גרם לפציעתו האנושה.