העבודות לנטרול המנהרות (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
הכלים ההנדסיים שפועלים בגבול הצפון | צילום: דובר צה"ל, חדשות

תושבי הצפון למודי הקרבות שמדווחים כבר שנים על חפירות המנהרות, התעוררו היום (שלישי) לבוקר מתוח: תנועה מסיבית של כוחות צבא על הגבול ופעילות להשמדת מנהרות של חיזבאללה, עם תחילת מבצע "מגן צפוני" שהותר הבוקר לפרסום. בקבינט, שאישר את הפעולה בשבוע שעבר, מעריכים שמכיוון שהפעולה מתבצעת בשטח ישראל לא תהיה תגובה בצד השני, וביוניפי"ל (הכוח הזמני של האו"ם בלבנון) מסרו לאור ההתפתחויות: "אנחנו בקשר עם כל הצדדים במטרה לשמוע על רגיעה ויציבות בגבול בין לבנון לישראל".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

שרון פנחס, תושבת המושב זרעית, סיפרה לחדשות כי התנועה של צה"ל אינה חריגה אך הדגישה: "יש לי חשש אבל אני גרה במושב מגיל 4 ואני סומכת על צה"ל ועל מערכת הביטחון". לדבריה, גם במוצאי שבת האחרון היא שמעה מסלון ביתה רעשים מוזרים: "בתחילה חשבתי שזו רעידת אדמה, אבל אז הבנתי שאלו קולות חפירה. ראיתי שכלום לא זז אבל הרעשים המשיכו".

פנחס המשיכה: "הרבש"צ של זרעית הוא רציני ואחראי והוא יידע אותנו הבוקר על המבצע שנפתח לאורך הגבול. באופן אישי יש לי חשש, אבל אני סומכת על צה"ל מאוד ועל כל מערכת הביטחון", הדגישה. "בדרום אולי הסיפור שונה, אבל פה בצפון יש תמיד תנועה של צבא והרבש"צ תמיד מעדכן - אני יודעת שצה"ל לא נרדם בשמירה".

זרעית בגבול הצפון, ארכיון (צילום: חדשות)
זרעית בגבול הצפון, ארכיון | צילום: חדשות

עופר שמיר, מי שהיה בעבר מזכיר המושב זרעית, אמר: "המדינה עושה את שלה, המנהרות קיימות המון שנים והתרענו עליהן בעבר. הממשלה לא שמה עלינו אז וגם לא עכשיו". לסיום הדגיש: "התושבים פחות מודאגים מכתבי החדשות".

גיורא זלץ, ראש מועצה אזורית הגליל העליון הודיע לתושבים: "זה יום חשוב מאוד לביטחון הצפון. חיזבאללה ממשיך בתכנית ההתעצמות והפיכת לבנון לבסיס אירני תוך הפרת כל ההסכמים. אנחנו סומכים על הצבא שלנו". לסיום הדגיש זלץ: "אנחנו כאן בשגרה אזרחית מלאה וברוכה".

המבצע נגד המנהרות בצפון (צילום: פלאש 90, חדשות)
גבול הצפון ליד ראש הנקרה | צילום: פלאש 90, חדשות

ראש עיריית צפת, שוקי אוחנה, אמר במהלך סיור שגרתי במחסני החירום: "הבוקר עם כניסתי לתפקיד ומייד לאחר הודעת דובר צה"ל החלטתי לבצע בדיקה של רמת מוכנות המקלטים זאת מתוך העלאת רמת המוכנות והערכות לחירום בצפת על אף שהשגרה נשמרת ואין כל הנחיות מיוחדות. אני מחזק את ידי חיילי צה"ל וממשלת ישראל".

משה דוידוביץ, ראש המועצה האזורית מטה אשר, ביקש מתושבי המועצה להימנע משיתוף של הודעות שקריות שרצות ברשתות השונות וביקש לשמור על ביטחון מידע. בנוסף הדגיש: "ההנחיות למרחב האזרחי הן המשך שגרה מלאה".

ירון אברהם וירון שניידר השתתף בהכנת הידיעה.