האירועים האלימים על גדר הגבול בעזה הופכים לעדויות מצולמות: לוחמים שמשתחררים מצה"ל חושפים כיצד אנשי חמאס מנצלים בציניות נשים וילדים כדי להתקרב לגדר ולחבל בה. כבר יותר מחצי שנה שהאלימות משתוללת בגבול: עשרות אלפי פלסטינים מגיעים לגדר להפגין, ובחסות המפגינים פעילי טרור זורקים מטענים, רימונים, מחבלים בגדר, חודרים לשטח ישראל, מציתים עמדות צלפים ופוגעים בציוד הנדסי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אל מול עשרות אלפי המפגינים ניצבים לוחמי צה"ל, שמונעים מהפלסטינים להגיע אל יישובי העוטף, וחוצים מדי יום שישי בין המתפרעים לתושבים הישראלים ביישובים הסמוכים. כעת, וללא תיאום עם צה"ל, ארגון "האמת שלי" מנסה להגיב באמצעות גביית עדויות מלוחמים וצלפים שהשתחררו מהצבא ממש לאחרונה, והכוונה היא להשתמש בהן כדי לחשוף את שיטות הפעולה של חמאס ולתבוע את ראשי ארגון הטרור בבית הדין הבין-לאומי בהאג.

"ערוכים לכל תרחיש" (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
האלימות משתוללת בגבול כבר יותר מחצי שנה | צילום: דובר צה"ל, חדשות

"זורקים רימונים ומטענים בחסות הילדים"

אחד הלוחמים הוא ליאור נחום, שהשתחרר משירות קרבי בחטיבת גבעתי לפני שבוע. אל מול המצלמות הוא מסביר כיצד נראתה האלימות מהצד שלו. "מה שרואים זה לא בדיוק אותו דבר, זה הרבה יותר אלים", סיפר. "אני זוכר סיטואציה שבה מחבל זורק רימון ובעצם מחזיק לידו ילד בשביל שלא יירו עליו".

"כל חייל שפרוס על גבול רצועת עזה נמצא בסיכון מטורף, הוא מוצא את עצמו בסכנת חיים לפחות כמה פעמים בשבוע", הוסיף נחום. "עשרות מטענים נזרקו, אני לא יכול לספר את הכמות שנזרקה לעברי. זורקים רימונים ומטענים בחסות הילדים. זאת אומרת כשהם נמצאים עם ילד לידם והם יודעים שלא ינסו אפילו לירות לכיוונם". 

עשרות אלפי פלסטינים מפגינים מדי שבוע (צילום: חדשות)
עשרות אלפי פלסטינים מפגינים מדי שבוע | צילום: חדשות

בן, ששירת גם כן בחטיבה הסגולה, שחזר כיצד מחבלים משתמשים במפגינים כדי להסוות את ניסיונות ההוצאה של פיגועים. "בחסות הילדים שהתקרבו, נזרק מטען לעבר המ"פ שלי. היה פיצוץ מטורף. לא הבנתי מה זה. זה יכול היה להרוג אותו, ואותי אם הייתי יוצא. זה מתוך ילדים, מה אפשר לעשות?".

קשיש פלסטיני עם מקל הליכה - ושני בקבוקי תבערה

לוחמי גבעתי לא לבד. גם ר"י, צלף במיל' ששירת ביחידה מיוחדת, חזר בעדותו על דברים דומים: "צלפים הם הפתרון העיקרי שיש לצבא הישראלי כדי לברור את הטרוריסטים שבאים לצעדות האלה. כשהם חוצים את הגבול - וידוע לכולם שאין לעבור את הקו - יש לצלפים אישור לירות כדור ליד הרגליים שלהם, להרתיע אותם ולגרום להם לסגת".

לוחמי צה"ל בגדר הגבול (צילום: רויטרס, חדשות)
לוחמי צה"ל בגדר הגבול | צילום: רויטרס, חדשות

"ההלם האמיתי שבאמת לא יכולתי להאמין למראה עיניי היה כשראיתי איש זקן עם מקל הליכה הולך עם שקית פלסטיק", הוסיף ר"י. "בתוך השקית היו לו שני בקבוקים מלאים בדלק, שהתכוונו להבעיר אותם באש ואז להשליך אותם לעבר החיילים הישראלים". 

אביחי שורשן מנכ"ל ארגון "האמת שלי": "זאת מציאות שצריך לשנות אותה ואנחנו באמצעות הפרויקט הזה בשיתוף פעולה עם ארגונים משפטיים שחיים את העולם המשפטי הבין-לאומי, אנחנו מתכוונים באמת להביא את העדויות האלה לבית הדין הפלילי בהאג שיבואו ויבינו שהפלסטינים משתמשים בשיטות האלה והם צריכים לשלם על כך את הדין".