"ערוכים לכל תרחיש" (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
צה"ל יתגבר כוחות ברצועה | צילום: דובר צה"ל, חדשות

לאור המשך האירועים האלימים בגבול רצועת עזה, שיגור עפיפוני תבערה וזריקת מטענים ורימונים על כוחות צה"ל החליט היום (חמישי) הרמטכ"ל איזנקוט על תגבור כוחות רחב בימים הקרובים במרחב פיקוד הדרום. ההחלטה התקבלה במסגרת הערכת מצב שקיים הבוקר בהשתתפות בכירים בצה"ל ובשב"כ.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מדובר צה"ל נמסר כי הכוחות במרחב ערוכים לסיכול פעילות טרור ומניעת חדירה לישראל במרחב גדר המערכת ברצועת עזה. "צה״ל ערוך ומוכן למגוון תרחישים ורואה בארגון הטרור חמאס אחראי לכל המתרחש ברצועת עזה וממנה", נמסר.

בראיון שחלקים ממנו פורסמו הבוקר ב"ידיעות אחרונות" מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר אמר כי הוא מעדיף להבי א לרגיעה, ומזהה "הזדמנות אמיתית לשינוי" בכל הקשור ליחסים עם ישראל. עם זאת הוא הוסיף כי "במצב הנוכחי פיצוץ הוא בלתי נמנע". מנהיג חמאס ביקש להבהיר כי הוא לא מתכוון להניח את הנשק, אלא להביא לקץ המלחמות ולסיום המצור על רצועת עזה.

"אני לא אומר שלא אלחם יותר", ציין. "אני אומר שאני לא רוצה יותר מלחמות. מה שאני רוצה זה את סוף המצור המחויבות הראשונה שלי היא לפעול למען האינטרס של העם שלי. להגן עליו, ולהגן על זכותו לחופש ועצמאות". מאוחר יותר הכחיש משרדו של סינוואר שהוא העניק ראיון ל"ידיעות אחרונות" והריאיון היה עם עיתון איטלקי.

בדרך לרגיעה? ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
אלפים הפגינו מול הגדר | צילום: רויטרס, חדשות

בהפגנות השבועיות על גדר המערכת ביום שישי האחרון השתתפו על פי ההערכה יותר מ-20 אלף תושבי הרצועה. במהלך ההתפרעויות הושלכו למעלה מ-100 רימונים ומטענים לעבר חיילים ובתגובה צה"ל תקף בעזרת חיל האוויר.

על פי דיווחים פלסטיניים 6 נהרגו מירי ו-180 נפצעו. עוד דווח ששני רחפנים צבאיים נפלו בדרום הרצועה אך מצה"ל נמסר: "אין חשש לדליפת מידע".