כך נוטרלה מנהרת הטרור של חמאס: צה"ל הוציא היום (חמישי) מכלל פעולה מנהרה התקפית של חמאס במרכז רצועת עזה. הערב פרסם דובר צה"ל סרטון מתוך הפעילות והמאמץ לנטרל את המנהרה, שהצליחה לחדור כ-200 מטר לתוך שטח ישראל ובנייתה כללה שימוש בטכניקות חדשות ושימוש בחומרי בנייה שונים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב לפעילות נגד המנהרות ושיגר מסר מאיים. בסיור על המשחתת האמריקנית שעגנה בנמל אשדוד אמר: "היום חשפנו מנהרה נוספת, אנחנו בשיטתיות מפרקים את היכולת המנהרתית של חמאס, הם צריכים להבין שלא כדאי לנסות אותנו".

סא"ל ר', מפקד יחידת הנדסה, הדגיש כי המנהרה אמנם הייתה התקפית אך לא איימה על תושבי העוטף: "בחודשים האחרונים אנחנו פועלים במערכה רחבה כנגד המנהרות ההתקפיות של חמאס. מנהרה התקפית חוצת גדר של הארגון, בשום שלב המנהרה לא היוותה איום וסיכון לתושבי עוטף עזה".

כוחות צה"ל סמוך לפיר המנהרה (צילום: דובר צהל, חדשות)
כוחות צה"ל סמוך לפיר המנהרה | צילום: דובר צהל, חדשות

הקצין הדגיש כי "תוואי המנהרה נוטרל באמצעות פעולה מבצעית הנדסית של מספר יחידות, וכל זאת בהובלה של אוגדת עזה. צה"ל מפעיל טכנולוגיות פורצות דרך, נייחות וניידות, טכנולוגיות שיודעות לעבוד בכל צורות הקרקע. אנחנו ערוכים לתרחישים רבים ומגוונים, נמשיך להפעיל את היכולות והמשאבים שיש לנו כדי לאתר ולסכל את איום המנהרות".

על פי דובר צה"ל רונן מנליס, זו המנהרה ה-15 במספר שצה"ל משמיד בהצלחה בשנה האחרונה. לדבריו, באוגדת עזה פועלים כל העת על מנת לסכל את הנשק האסטרטגי של החמאס בעזרת יכולות טכנולוגיות והנדסיות. עוד נמסר כי צה"ל עקב אחר התקדמות בניית המנהרה במשך חודשים.

מנליס הסביר כי בבניית המנהרה ניכרת התקדמות והתפתחות של שיטות הבנייה ובחומרים השונים בהם השתמשו על מנת להקשות על צה"ל לגלות את המנהרה. הוא סיפר כי במנהרה מספר פיתולים המתחברים לרשת מנהרות לחימה. במנהרה, כך על פי הדובר, יש אף רשת חשמל וטלפוניה.

"נכון להגיד בשלב הזה שיש לנו שיטה טכנולוגית שהשתפרה בחודשים האחרונים לאיתור טיפול אחיזה וסיכול מנהרות", רמז דובר צה"ל. "אנו אוחזים בעוד מספר מנהרות שחמאס תכנן שישמשו תשתית לפיגוע במדינת ישראל". מנליס ציין שמחיר בניית המנהרה הוא גבוה מאוד וטען שמי שמשלם על כך - הם תושבי הרצועה.

המנהרות שהושמדו בשנה האחרונה (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
המנהרות שהושמדו בשנה האחרונה | צילום: דובר צה"ל, חדשות

"חמאס בוחר להשקיע את הכסף שלו בתת קרקע ולא לטפל בתושבים שלו", האשים מנליס. "זה צריך להיות סימן לתושבי הרצועה שהשלטון שלהם מעדיף להשקיע בטרור ולא בדברים אחרים". באשר לפעילות המבצעית הסביר כי "יש לישראל לגיטימציה לפעול למול המנהרות ולסכל אותן. כך פעלנו ב-15 המנהרות הקודמות וכך נמשיך לפעול".

כך נראתה המנהרה מבפנים (צילום: דובר צהל, חדשות)
כך נראית המנהרה מבפנים | צילום: דובר צהל, חדשות

מתאם פעולות הממשלה השטחים אלוף כמיל אבו רוקון מסר כי המנהרה שהושמדה היום היא ה-15 מאז תחילת השנה. "עכשיו ברור לכולם שמנהרות המוות מביאות את חמאס למבוי סתום", כתב בעמוד הפייסבוק בערבית אלמונסק. "תושבי עזה, הביטו בתמונה המלאה: למרות מצוקתכם, ארגון הטרור חמאס ממשיך להשקיע סכומי עתק בטרור, במקום לדאוג לכם ולפתח את התשתיות האזרחיות ברצועה. במקום להשתמש במלט, בברזל ובאגריגטים כדי לבנות בתי ספר, גני ילדים ובתי חולים, חמאס משתמש בחומרים האלה על-מנת לבנות את מנהרות המוות של הטרור. אני רוצה להדגיש בשנית – פנינו לא להסלמה, אבל אנחנו מוכנים לכל תרחיש ונעשה כל שיידרש כדי להגן על אזרחי מדינת ישראל".

זמן קצר לאחר שהאיתור המנהרה הותר לפרסום, כתב שר הביטחון בעמוד הטוויטר שלו: "איננו מפסיקים לעבוד לרגע, מעל ומתחת לקרקע. מנהרת הטרור שהשמדנו הבוקר היא עוד מנהרה שלא תעמוד לחמאס במערכה הבאה. בכל יום אנחנו מתקדמים עוד צעד בדרך לחיסול נשק המנהרות".