כבר 13 שנים עברו מאז שישראל יצאה מרצועת עזה - אולם היא מעולם לא הפסיקה לפעול בשטח הרצועה. השבוע הגיעה תזכורת כואבת נוספת לכך, כאשר בפעולה קרקעית חשאית נחשף כוח מיוחד של צה"ל ובמהלך חילופי האש נהרג סא"ל מ' וקצין נוסף נפצע. כעת מספקים קצינים לשעבר ביחידות מיוחדות הצצה - עד כמה שניתן - למבצעים העלומים שמאפשרים את השקט לאזרחי ישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"האויב שלנו צריך לדעת, שאיפה שהוא לא נמצא, יש מישהו שעוקב אחריו ויכול גם לפגוע בו", אומר סא"ל במיל' רז שביט, לשעבר מפקד פלגת לוחמים ביחידת שמשון. הוא מזכיר כי על אף התקרית בתחילת השבוע, נדיר מאוד שהכוחות החשאיים שפועלים מעבר לקווי האויב נחשפים. "זה נדיר, זה לא קורה. אתה עושה הכול שלא תתגלה. וכשזה קורה - זה מטופל בצורה הטובה ביותר", מדגיש שביט.

"ימשיכו לעשות מבצעים" (צילום: החדשות)
"ימשיכו לעשות מבצעים" | צילום: החדשות

"התכנון הוא תכנון של אפס תקלות", מוסיף יריב ענבר, לשעבר איש קהילת המודיעין. תא"ל במיל' גיורא ענבר, שהיה מפקד יחידת שלדג, מוסיף: "הסבירות למאה אחוז הצלחה היא כמעט תנאי ראשון, זאת הכוונה ככה מחנכים את הכוחות וככה מכינים את הפעולה".

בחלק מהמבצעים, על מנת להיטמע באוכלוסייה האזרחית הכוחות מתחפשים וכך משווים לעצמם מראה תמים. "אני יכול לספר על לוחם בדובדבן שהתחפש לאישה עם תינוק על הידיים כדי להגיע למספרה בסמטה בשכם", מספר סא"ל במיל' אורי בר לב לשעבר מפקד יחידת דובדבן. בתוך המספרה ישבו שישה מחבלים, כולם חמושים, בתוך התינוק שהחזיק היה מיני עוזי. בסופו של ההליך חמישה מחבלים הרוגים. זה בחור שמגיע לו המון הערכה, הוא מנע שורה של פיגועים בתוך ישראל".

"תכנון של אפס תקלות" (צילום: חדשות)
"תכנון של אפס תקלות" | צילום: חדשות

על דבר אחד כולם מסכימים - גם אחרי השבוע הזה המבצעים לא הולכים להפסק. "אנשים ימשיכו לעשות מבצעים מיוחדים, ישפרו את ה-0.001 אחוז שאפשר לשפר", אמר ענבר. "היחידות האלה חיוניות לביטחונה של מדינת ישראל, אותם דמויות שאף אחד לא מכיר הם אלה שגורמים לזה שנוכל להמשיך לחיות ולא להרגיש מאוימים", מוסיף בר לב.