תקרית חמורה בגבול הרצועה: כ-14 אלף מתפרעים הגיעו למספר מוקדים לאורך גבול הרצועה והשליכו מטענים, רימונים ובקבוקי תבערה, הכוחות הגיבו בירי ובאמצעים לפיזור הפגנות. במהלך הפרות הסדר הניחו מחבלים מטען על גדר הביטחון שפער חור שאיפשר לכ-20 מחבלים להיכנס לשטח ישראל. כוח צה"ל פתח באש ורוב המחבלים חזרו על עקבותיהם, אך ארבעה מהם הצליחו לחצות את הגדר ולהתקרב - עד למרחק של מטרים ספורים -  מעמדת צלפים מאויישת של צה"ל, הלוחמים הגיבו באש וחיסלו שלושה, הרביעי הצליח להימלט חזרה לשטח הרצועה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עוד עולה כי הפלסטינים הצליחו להשיב את גופות ההרוגים מהירי חזרה אל תוך עזה. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על 6 הרוגים מאש צה"ל בגבול הרצועה. בעקבות תקרית החדירה בה מחבלים התקרבו לעמדת צה"ל, שר הביטחון ליברמן הורה לעצור את הזרמת הדלקים לרצועת עזה. "ישראל לא תסבול מצב, שבו מצד אחד מתאפשרת כניסת מיכליות דלק לעזה ומנגד מופעלים טרור ואלימות כנגד חיילי צה"ל ואזרחי ישראל", כתב השר. אתמול (שישי) בבוקר עברו 4 מיכליות סולר מישראל לרצועת עזה.  

בתוך כך, יושב ראש הלשכה המדינית של ארגון הטרור חמאס, איסמעיל הניה, אמר אתמול כי גם בימים אלה נעשים מאמצים להגיע להסכם רגיעה עם ישראל: "ייתכן שנגיע לשקט בתמורה לשבירת המצור".לדברי הנייה: "אנו מנסים להגיע להבנות עם גורמים רבים, האחים (המוסלמים) במצרים, האחים בקטר, האו"ם, ובאמצעות ההבנות ייתכן שנגיע לרגיעה".

מהומות בעזה. ארכיון (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
מהומות בעזה. ארכיון | צילום: דובר צה"ל, חדשות

למרות הצהרות הנייה, בדומה לסופי שבוע קודמים, גם סוף השבוע הזה היה אלים כצפוי, לאחר שאלפים הגיעו לכיוון הגדר במסגרת "צעדת השיבה". בסרטון שהופץ בכלי התקשורת הפלסטינים נראה מנהיג חמאס איסמעיל הנייה נמלט לאחר שצה"ל פיזר את ההפגנה בגז מדמיע.

גורמי ביטחון הנמצאים באזור עוטף עזה עיבו את הנוכחות לאורך גדר הגבול לקראת ההפגנות השבועיות שעורכים תושבי הרצועה בהנחיית וביוזמת ארגון הטרור חמאס. בין השאר, תוגברו כוחות הצלפים לקראת המחאה והכוחות הונחו להגביר את העירנות והאבטחה סביב יישובי עוטף עזה. האזור כולו היה מתוח באופן יחסי לאחר ששלשום פרסם צה"ל כי השמיד מנהרת טרור התקפית של חמאס שחדרה כ-200 מטרים לתוך שטח ישראל משטח הרצועה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו חזר אתמול ואמר כי "חמאס צריך להבין שלא כדאי לו לנסות אותנו". על פי דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, בניית המנהרה כללה שימוש בטכניקות חדשות וחומרים שונים. זוהי המנהרה ה-15 שהצבא משמיד בשנה האחרונה.

שבוע בעוטף: מלחמת התשה סמוך לגדר (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
התפרעויות סמוך לגדר בעזה | צילום: דובר צה"ל, חדשות

תא"ל מנליס סיפר כי באוגדת עזה פועלים כל הזמן על מנת לסכל את הנשק האסטרטגי של החמאס בעזרת יכולות טכנולוגיות והנדסיות. עוד נמסר כי צה"ל עקב אחר התקדמות בניית המנהרה במשך מספר חודשים.

הפרות סדר ברצועת עזה ביום שישי (צילום: חדשות)
ההפגנות היום על הגבול | צילום: חדשות

הקצין הבכיר הסביר כי בבניית המנהרה ניכרת התקדמות והתפתחות של השיטות שבהן השתמשו על מנת להקשות על צה"ל לגלות את המנהרה. הוא סיפר כי במנהרה מספר פיתולים המתחברים לרשת מנהרות לחימה. במנהרה, כך על פי הדובר, יש אף רשת חשמל וטלפוניה.

זמן קצר לאחר הפרסום על השמדת המנהרה כתב שר הביטחון בעמוד הטוויטר שלו: "איננו מפסיקים לעבוד לרגע, מעל ומתחת לקרקע. מנהרת הטרור שהשמדנו הבוקר היא עוד מנהרה שלא תעמוד לחמאס במערכה הבאה. בכל יום אנחנו מתקדמים עוד צעד בדרך לחיסול נשק המנהרות".