אושר המינוי, האלוף כוכבי (ארכיון) | צילום: פלאש 90, חדשות

רשמית - אביב כוכבי הוא הרמטכ"ל הבא של צה"ל: הממשלה אישרה היום (ראשון) את מינוי האלוף כוכבי לתפקיד ראש המטה הכללי, אחרי שמועמדותו נבדקה על ידי הוועדה למינוי בכירים שמסרה כי "לא נמצא פגם בטוהר מידותיו". כוכבי יתחיל את תפקידו באופן רשמי עם תחילת השנה האזרחית החדשה - 2019, וכהונתו תארך שלוש שנים. על אף זאת רשאית הממשלה, בנסיבות מיוחדות, להאריך את הכהונה בתקופה נוספת שלא תעלה על שנה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

הוועדה למינוי בכירים הודיעה על המלצתה למינוי כוכבי לרמטכ"ל ביום שלישי האחרון, והבהירה כי השיקולים שהובילו להמלצה עליו לתפקיד היו ענייניים. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרי הממשלה ברכו על המינוי כמו גם על מינוי האלוף אייל זמיר לתפקיד סגנו המיועד של כוכבי.

גורמים שהשתתפו בישיבת הממשלה סיפרו כי נתניהו החמיא לכוכבי והביע הערכה לשירותו המסור ורב השנים של הרמטכ"ל גדי איזנקוט למען ביטחון ישראל: "אביב הוא קצין מצטיין שנבחר מתוך ארבעה קצינים מצטיינים. הוא מפקד מוערך ועתיר הישגים, הוא מלא כרימון בתוכניות לחדשנות, ואני בטוח שהוא יעלה את צה"ל לפסגות חדשות. אני בטוח גם שכקודמו הוא יפקד על צה"ל באופן כזה שייתן מענה לאתגרים הניצבים לפנינו".

ראש הממשלה הוסיף כי גם הרמטכ"ל הנכנס וגם הרמטכ"ל גדי איזנקוט ביקשו תוספת של כמה שבועות על מנת לסייע בתהליך סדור של חפיפה, ולכן תאריך הפרישה של אייזנקוט יהיה ב-15 בינואר.

"לוחם עשוי ללא חת", כוכבי | צילום: דובר צה"ל, חדשות

עוד התבטאו גורמים המקורבים לרה"מ בעקבות אמירות של סגן הרמטכ"ל לשעבר האלוף יאיר גולן ואמרו כי ראש הממשלה והשרים שללו בתוקף התבטאויות של סגן הרמטכ"ל נגד הדרג המדיני. "קציני צה"ל מוזמנים ורשאים להביע בחופשיות את דעתם המקצועית בפורמים סגורים, אבל אסור להם לבטא את דעתם על הדרג המדיני כל עוד הם בתפקיד".

שר החינוך נפתלי בנט בירך את כוכבי ואמר כי הוא מפקד נועז ומבריק שלאורך שירותו הצבאי הותיר חותם בכל תפקיד שביצע. "צה״ל זקוק היום, יותר מבעבר, להנהגה יצירתית, חדשנית ופורצת מוסכמות. אני סומך עליו שיוביל את צה״ל למול האתגרים המשמעותיים מולם ניצבת ישראל", נכתב מטעמו של בנט. 

שרת המשפטים איילת שקד בירכה גם היא: "כוכבי הוא לוחם ללא חת, מפקד ערכי, מנוסה וראוי ביותר לתפקיד הרמטכ"ל בתקופה רגישה זו", צייצהשקד  בחשבון הטוויטר שלה. "מברכת גם את אשתו יעל, פרקליטה בכירה בפרקליטות המדינה, שבמשך השנים עושה חיל בפרקליטות. מאחלת לאלוף כוכבי הצלחה גדולה בתפקיד. רק חבל שהוא 'צנף'".

מונה לסגנו של כוכבי, האלוף אייל זמיר
מונה לסגנו של כוכבי, האלוף אייל זמיר | צילום: פלאש 90 / אריאל חרמוני, חדשות


שר הבינוי והשיכון, האלוף במילואים יואב גלנט כתב בחשבון הפייסבוק שלו לאחר המינוי: "ברכות לאלוף אביב כוכבי עם מינויו לרמטכ"ל ה-22 של צבא ההגנה לישראל. אני מכיר ומוקיר את אביב משנים ארוכות של שירות משותף במבצעים, בקרבות, באימונים ובשאר תהליכי בניין כוחו של צה״ל. אביב הוא לוחם נועז ומפקד מצטיין. הרמטכ״ל המיועד הוא מהטובים ומהמוכשרים במפקדי צה״ל בדור האחרון - הוא האדם הנכון בזמן הנכון".

תהליך הבדיקה שערכה ועדת גולדברג כלל מעבר על קורות חייו של כוכבי, על תשובותיו לשאלון שהכינה ולאחר מכן כוכבי אף הופיע בפניה. בנוסף, בחנה הוועדה את נימוקיו של שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן להמליץ על כוכבי לתפקיד.

ראש הממשלה, הממלא כעת גם את תפקיד שר הביטחון, הודיע לוועדה כי הוא מאמץ את המלצת שר הביטחון לשעבר ליברמן, למנות את אלוף אביב כוכבי לתפקיד הרמטכ"ל ה-22 של צה"ל.

רא
ברך על המינויט, רא"ל איזנקוט | צילום: דו"צ, פלאש 90, חדשות


"אני בטוח כי אלוף אביב כוכבי יוביל את צה"ל להישגים חדשים ולעמידה באתגרי השעה והעתיד, וממליץ עליו לתפקיד הרמטכ"ל בחום ובלב מלא", אמר הרמטכ"ל איזנקוט.

ליברמן מסר: ״אני רוצה להודות לוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים על אישור מינויו של האלוף אביב כוכבי לרמטכ"ל. האלוף כוכבי הוא בעל ניסיון מבצעי ופיקודי עשיר, ובעל יושרה, ערכיות ומוסריות. הבחירה שלי בו לרמטכ"ל היתה אך טבעית. אני בטוח שהוא האדם המתאים והראוי ביותר להוביל את צה"ל בעת הזאת".