הרוג ראשון במטחי הרקטות מעזה לישראל: סמוך לחצות (בין שני לשלישי) רקטה פגעה ישירות בבית מגורים באשקלון, שלוש קומות קרסו חלקית ושרפה פרצה במקום. צוותי מד"א שערכו סריקות בבניין מצאו גבר כבן 40 שנלכד בקומה הרביעית ונאלצו לקבוע את מותו. שתי נשים נוספות פונו במצב אנוש וקשה. בעקבות מטחי הירי, בוטלו הלימודים בבאר שבע, באשקלון, בקריית מלאכי, בשדרות, בגן יבנה, בקריית גת, באופקים וביישובי עוטף עזה - וגם במרחב הנגב ולכיש. שיגורים נוספים בוצעו לעוטף עזה, מרחב לכיש ולאשקלון במהלך הלילה - האחרון שבהם סמוך לשעה 04:00. דובר צה"ל: "חמאס יודע טוב מאוד מה אנו תוקפים ומה מחיר העימות עם צה"ל, נמשיך לפעול בעוצמה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במהלך סריקות שבוצעו בבניין אותרה באחת מהדירות אישה כבת 60 מחוסרת הכרה במצב קשה כשהיא סובלת מפגיעה רב מערכתית: היא פונתה לבית החולים ברזילי בעיר ומשם הועברה לבית החולים תל השומר. אישה נוספת כבת 40, שנלכדה בקומה הרביעית יחד עם ההרוג, פונתה במצב קשה לבית החולים ברזילי עם פגיעות הדף.

מזירת פגיעת הרקטה באשקלון, שבה פרצה שרפה כתוצאה מהתקלחות בלוני גז, פונו 8 נפגעים נוספים: גבר כבן 40 שנפצע באורח בינוני מרסיסי זכוכיות, שני פצועים קל מרסיסים, שני נפגעים משאיפת עשן ושלושה נפגעי חרדה. מדובר בפגיעה שנייה ישירה באשקלון תוך שעות: קודם לכן נפגע בית אחת בעיר, ואדם אחד נפצע קל מרסיסים.

הבניין שנפגע מרקטה באשקלון (צילום: חדשות)
כוחות כיבוי בבניין שנפגע | צילום: חדשות

מהמשטרה נמסר: "מפרטים ראשוניים עולה כי דרי הדירה נשמעו להנחיות פיקוד העורף ונכנסו ללא שהות אל ממ"ד והודעות לכך שמרו על חייהם. שוב אנו נוכחים לעובדה כי השמעות הציבור להנחיות פקע"ר ומשטרת ישראל מצילות חיים".

הפגיעה בבית באשקלון, הלילה (צילום: חדשות)
10 נפגעים פונו מהבניין | צילום: חדשות

לאחר שיגור כ-400 רקטות וטילים לשטח ישראל מרצועת עזה, בחמאס מבהירים שאין בכוונתם להפסיק את הירי. במצרים דווח על מגעים לרגיעה: לפי הדיווח, מצרים הבהירה לישראל שעליה לעצור את ההסלמה בעזה. לפי דיווחים מהרצועה, צה"ל ממשיך לתקוף מטרות.

בארגון הטרור, שפינה את רוב מפקדותיו מחשש לתקיפות, איימו בהרחבת טווח הטילים והבהירו שהכדור נמצא בידי ישראל. מטה המבצעים המשותף של הפלגים הפלסטיניים הודיע: "מקיימים התייעצויות על מנת להרחיב את טווח האש, אשקלון היא רק ההתחלה ובקרוב מיליונים יהיו בטווח האש". דובר חמאס ציין: "התקיפות הישראליות כלפי בתי אזרחים חוצה את כל הקווים האדומים ושולחת מסר של הסלמה".

חמאס: "הכל תלוי בישראל"

דובר הזרוע הצבאית של חמאס הוסיף: "ברגעים אלו מתנהלים דיונים בחדר המבצעים המשותף, שנועדו לבחון האם בכוונתנו להרחיב את טווח האש ולהכניס מיליון ישראלים לטווח האש - הכל תלוי בישראל".

בשעות הלילה תקף צה"ל גם את משרד המודיעין הצבאי של ארגון הטרור חמאס. "המשרד הינו בניין רב קומות, המשרת את פעילי המודיעין הצבאי של ארגון הטרור חמאס לאיסוף מודיעין כנגד מדינת ישראל, בשכונת אלפרקאן בצפון רצועת עזה", נמסר. "הפעילות הצבאית של יחידת המודיעין הצבאי בוצעה ממבנה הממוקם בלב אזור מאוכלס ובסמוך לבית ספר. היחידה אחראית לכלל תהליכי האיסוף והמחקר המודיעיני כנגד מדינת ישראל, ועל שיקוף תמונת המצב המודיעינית לבכירי הזרוע הצבאית".

לאורך כל שעות הערב אמש וגם בתחילת הלילה המשיכו השיגורים לעבר שטח ישראל. עד כה, יורטו על ידי לוחמי כיפת ברזל למעלה מעשרות שיגורים מתוך מאות שיגורים שזוהו משטח רצועת עזה לעבר שטח ישראל. "רוב השיגורים נפלו בשטחים פתוחים", נמסר.

מד"א פינו לבתי החולים סורוקה וברזילי 22 נפגעים מתחילת היום, בהם החייל שנפצע קשה מפגיעת הטיל באוטובוס בעוטף עזה, וטיפלו ב-12 בני אדם שלקו בהתקף חרדה. בית החולים ברזילי הודיע שקיבל בחדר המיון 50 נפגעים מתחילת מטר המטחים, מתוכם 31 נפגעי חרדה ו-19 נפגעי גוף במצב קל.

במטח רקטות שנורה סמוך לשעה 21:30 מרצועת עזה לעבר אשקלון, אחת הרקטות פגעה ישירות בבית בעיר. ממד"א נמסר כי 3 נפגעים פונו במצב קל כתוצאה מהדף ורסיסים וחמישה נפגעי חרדה נוספים נזקקו לטיפול. צור זכריה מאשקלון, שביתו ספג פגיעה ישירה: "צריך להגיד ברכת הגומל, לא פשוט להיות זוג עם ארבעה ילדים במצב הזה. שתי הבנות הגדולות היו בקומה העליונה. יש לי ילדה בת שלוש שחיה בחרדה מתמדת ואני חרד למצב שלה, קשה בתור אבא לראות את הילדה שלי סובלת".

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף כמיל אבו רוקון, כתב בעמוד הפייסבוק בערבית: "ארגון הטרור חמאס חצה את הקו האדום בפגיעתו בריבונות מדינת ישראל ובאזרחיה בשעות האחרונות, ומדינת ישראל תמשיך להגיב ביד קשה כנגד כל פעילות טרור או ירי רקטי של ארגון הטרור חמאס".

בעיה במוכנוטת הציוד (ארכיון) (צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות)
טנקים בדרך דרומה, אתמול | צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות

צה"ל מתגבר באופן משמעותי את הכוחות במרחב עזה - לא רק הפעילות האווירית, אלא גם כוחות חי"ר ושיריון. הצבא עובד בכמה מעגלים: גם הגנה ותגבור מעגל האבטחה סביב היישובים הסמוכים לגדר - וגם ההבנה שייתכן שהמהלך האווירי לא יספיק ויש כוחות שמוכנים כבר לפעילות רגלית.

צפו במבזק סיכום החדשות של סוף השבוע (צילום: חדשות)
תקיפות ישראל בעזה, אמש | צילום: חדשות

היום בשעה 16:00 יתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני לדיון נוסף. בהוראות פיקוד העורף נמסר גם כי ביישובי העוטף לא יפעלו מקומות עבודה שאינם חיוניים ויבוטלו העבודות החקלאיות. בנוסף, רק שירותים הכרחיים לקהל הרחב יפעלו. בנתיבות ובאופקים התושבים נדרשים לשהות במרחבים המוגנים. בשאר יישובי הארץ אין הגבלות מיוחדות. שר הפנים אריה דרעי החליט לדחות את סבב הבחירות השני במועצה האזורית חוף אשקלון, שהיה אמור להתקיים מחר.

שליח האו"ם לאזור ניקולאי מלאדנוב כתב בטוויטר: "האו”ם פועל בשיתוף פעולה הדוק עם מצרים ועם כל הנוגעים בדבר על מנת למנוע מרצועת עזה להתדרדר לתהום. ההסלמה ב-24 השעות האחרונות הנה מסוכנת מאוד ופזיזה. ירי הטילים חייב להיפסק! על כל הצדדים להפגין איפוק! אסור לחסוך במאמצים על מנת לעצור את סחרור האלימות!".

כחלק מהתגובה הצבאית למטחי הירי לדרום, צה"ל פגע בבניין הטלוויזיה של חמאס. שני כלי טיס של חיל האוויר שיגרו טילי אזהרה לקראת הפצצה על מבנה הטלוויזיה של תחנת "אל-אקצה" של חמאס ושידוריה הופסקו. גם תחנת הרדיו של חמאס הותקפה.

עדי ראייה ברצועה דיווחו על פיצוץ עז, אך טענו כי לא ידוע בשלב זה על נפגעים - למרות שהמבנה נפגע באופן ניכר. מנהל התחנה טען שהשידורים יתחדשו בקרוב - ואכן השידורים התחדשו, ובהם גם תיעוד פגיעת הטיל באוטובוס בעוטף עזה.

_OBJ

דובר הג'יהאד האסלאמי התייחס להפצצת בניין הטלוויזיה ושלח איומים לעבר ישראל: "הריסת תחנת הטלוויזיה של חמאס היא תוקפנות חמורה שתוביל להרחבת התגובה". דובר ועדת ההתנגדות העממית: "החלטנו להרחיב את התגובה - ישראל תשלם מחיר יקר".