הקומה השנייה תישאר על עמודים (צילום: חדשות)
הקומה השנייה תישאר על עמודים | צילום: חדשות

"החלה הריסת בית המחבל": כוחות גדולים של צה"ל הגיעו לפנות בוקר (שני) לכפר שוויקה שמצפון לטול כרם, במטרה להרוס את ביתו של המחבל אשרף נעאלוה שביצע את הפיגוע בברקן ורצח את זיו חג'בי ז"ל וקים יחזקאל-לבנגרונד - כך על פי דיווחים בכלי תקשורת פלסטיניים. על פי הדיווחים, באזור חלו מספר עימותים בין כוחות צה"ל לצעירים פלסטינים במקום, וחלק מהמתפרעים נעצרו. בצה"ל טרם אישרו את הפרטים, אך כוחות רבים וגם דחפורים זוהו ותועדו בשטח.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

צה"ל יהרוס את קומת המרתף ואת הקומה הראשונה, הקומה השנייה תישאר על עמודים ולכן ההריסה היא מורכבת ותימשך כמה שעות. כוחות רבים מאבטחים את האזור מחשש להסלמה בשטח. 

עבודות ההריסה מורכבות (צילום: חדשות)
עבודות ההריסה מורכבות | צילום: חדשות

לפי הדיווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", עשרות תושבים הגיעו אמש בהמוניהם לבית המשפחה בניסיון למנוע את ההריסה. בתחילת נובמבר הוצא צו הריסה לביתו של המחבל לפיו ייהרסו קומת המרתף וקומת הקרקע של המבנה שבהן התגורר. בצה"ל הדגישו כי הצו נחתם לאחר שנדחתה השגה שהגישה משפחתו של המחבל נגד ההריסה.

הבית מבפנים (צילום: חדשות)
הבית מבפנים | צילום: חדשות

לצפיה בסרטון ההריסה

בחודש שעבר הוציא מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן, צו הריסה לבית שבו התגורר המחבל. הצו כולל את קומת המרתף וקומת הקרקע של המבנה. רפי לבנגרונד, אביה של הנרצחת בפיגוע קים לבנגרונד ז"ל, הביע את מורת רוחו מכך שבית המחבל לא יהרס במלואו. בשיחה שהגיעה לידי החדשות ופורסמה בחודש שעבר עדכן היועץ של שר הביטחון דאז ליברמן את לבנגרונד על האילוצים והכבלים המשפטיים בכל מה שקשור להריסת הבית. "היום אלוף פיקוד מרכז מתוכנן לחתום על צו ההריסה לבית (המחבל) לאחר שלא קיבלנו את ההשגות שהם הגישו", אמר היועץ של שר הביטחון בשיחה. בתגובה, שאל לבנגרונד: "הריסה כללית או איזה טיח או דלת או חלון או משהו כזה?".

"הריסה חלקית? הקומה השנייה תישאר באוויר?"

עוזר שר הביטחון השיב: "ההריסה מדברת על הריסת המרתף והקומה הראשונה ללא הקומה השנייה". לבנגרונד ענה: "אז בקיצור אתם לא עושים כלום.. תשמע, הם הרסו לי את המשפחה, למה להתחשב בו? למה, שהוא רצח את הבת שלי הוא התחשב במשפחות שהיא משאירה מאחורה? בבן שלה שיישאר יתום, לעולמי עד הוא לא יכיר את אמא שלו? מבחינתי אם אתה מתכוון להרוס לו איזו פינה בבית אז אל תהרוס, תשאיר לו את זה בנוי, חבל.. זו דעתי".

פעילות ליד בית המחבל, ארכיון (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
פעילות ליד בית המחבל, ארכיון | צילום: דובר צה"ל, חדשות

עוזר שר הביטחון אמר: "לא, זה גם את המרתף וגם את הקומה הראשונה של הבית" - ולבנגרונד שאל: "אז איך תישאר הקומה השנייה באוויר?". עוזר שר הביטחון השיב לו: "בגלל זה עושים מיפויים. כל מיני מיפויים הנדסיים כאלה שכן מצליחים.. המגבלות המשפטיות צריכות להראות, אתה יודע, זיקה ישירה של כל החלקים של מי שהורסים לו". לבנגרונד תהה: "מה זה זיקה ישירה? המחבל גר בבית הזה? גדל בבית הזה? זה זיקה ישירה. מה, זיקה ישירה של הבת שלי? אתם לא תהרסו חצי. או הכל או אל תעשו כלום. חצי עבודה אני לא צריך. הוא (המחבל) לקח על עצמו לעשות מעשה, יש לזה השלכות, יש לזה תוצאות.. מה, הוא ירצח אנשים וזה יעבור לו ככה?"

עוזר שר הביטחון אמר: "גם השר מוגבל בכל מה שקשור לצווי הריסה..". לבנגרונד השיב: "אם הוא נבחר ויש לו אג'נדה, הוא צריך לעמוד בה. אם לא אז שיחזיר את המפתחות". ליברמן אכן התפטר מתפקידו ימים ספורים לאחר השיחה - ולאחר שביטל את הפגישה עם אביה של קים ז"ל.

במהלך פעילות מבצעית בשבוע שעבר חוסל המחבל שביצע את פיגוע הירי באזור התעשייה ברקן, במהלך מבצע משותף של השב"כ, צה"ל והמשטרה. המחבל, שהצליח להסתתר במשך כחודשיים ולהתחמק מכוחות הביטחון, נמצא בתום פעילות מודיעינית ומבצעית נרחבת. מדובר צה"ל נמסר כי המפגע היה חמוש בעת הגעת הכוחות למקום שבו הסתתר וניסה להימלט לפני שנורה.

המחבל אותר בשכם לאחר מאמץ מתמשך שבמהלכו הוביל שב"כ מבצע מודיעיני רחב היקף אשר כלל הפעלת יכולות מודיעיניות, מבצעיות וטכנולוגיות שונות. במסגרת המבצע נעצרו ונחקרו מספר חשודים שסייעו או היו מודעים לפעילותו. כלל העצורים הועברו לחקירת שב"כ וחלקם כבר הועמדו לדין. מחקירות העצורים עלה כי היה בכוונתו לבצע פיגוע נוסף, שלמעשה נמנע עם חיסולו של המפגע.

בחודש שעבר הגישה התביעה הצבאית לבית המשפט הצבאי בשומרון כתבי אישום נגד אמו ואחיו של המחבל. מכתבי האישום עלה כי השניים ידעו שנעלאוה התכוון לבצע את הפיגוע ולמות כ"שהיד". בנוסף, כנגד האח נטען שסייע לאחיו להימלט לאחר שהסתיר את צילומי הווידאו ממצלמות האבטחה בביתם. כתבי האישום מייחסים לבני משפחתו של המחבל עבירות של אי מניעת עבירה ושיבוש הליכי משפט. מהאישום שהוגש לבית המשפט הצבאי עולה שאמו של הנאשם ידעה שיש בידי בנה נשק וכי הוא מתאמן בו. האם יידעה את אחיו של המחבל בפרטים אלו אך השניים לא פעלו למנוע את הפיגוע.

בשבוע שעבר נחשפה במהדורה המרכזית השיחה שבה התבשר, בשעת לילה מאוחרת, אביה של קים לבנגרונד-יחזקאל על חיסולו של המחבל. בלילה שבין רביעי לחמישי קיבל רפי לבנגרונד שיחת טלפון. "סליחה על השעה – רק רצינו להודיע לך שלפני כמה דקות חיסלו את המחבל שרצח את קים", הודיע לו קצין הגמ"ר של פיקוד המרכז. "היה לי חשוב להודיע לך את זה בשם מערך הפיקוד ומפקד האוגדה, לפני שזה יהיה בתקשורת".

המחבל מפיגוע הירי בברקן (צילום: חדשות)
המחבל בעת הימלטותו מזירת הפיגוע | צילום: חדשות

הקצין הבהיר בשיחה הקצרה בשעת לילה מאוחרת כי אין קשר בין חיסול המחבל לבין הפיגוע בעפרה, אלא שבמקרה השניים אירעו באותו הלילה. "אני מודיע רק לך, אתה יכול להודיע לבעלה של קים וכל מה שצריך".

בשיחה עם החדשות Online אמר האב: "יש לי הרבה מילים להגיד, הבוקר הזה הוא טיפה יותר טוב מבוקר אחר, אבל הוא עדיין רע כי שמעתי שהיה פיגוע ופצעו שני שוטרי מג"ב בירושלים". גם אחותה של קים ז"ל, שחר - כתבה בעמוד הפייסבוק שלה על סיום המצוד אחר המחבל. "זו רבע נחמה לדעת שהוא לא יקבל תארים על חשבון כולנו ולא יחיה כמו מלך", כתבה. "לצערי כלום לא יחזיר את אחותי - אבל זה בהחלט נותן נחמה קטנה".