כמו פעילותו החשאית בחייו, גם התמונות מהלוויותו של סא"ל מ' שנפל במהלך מבצע חשאי ברצועת עזה נותרו תחת צנזורה ואיפול. אלפים הגיעו אתמול (שני) לבית העלמין ביישובו כדי ללוות אותו בדרכו האחרונה. לכמה רגעים המדינה הרכינה ראש לגיבור שעבור הציבור יישאר אלמוני.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מעט מאוד מותר לספר על סא"ל מ' – רק הדרגה והאות הראשונה של שמו. בן 41, הותיר אישה ושני ילדים. אביו אמר לפני הלווייתו:""זאת אבידה גדולה. אני מקווה שזה יהיה האובדן האחרון של עם ישראל".

הנשיא ריבלין וילדיו של מ' (צילום: דוברות בית הנשיא, חדשות)
הנשיא ריבלין וילדיו של מ' | צילום: דוברות בית הנשיא, חדשות

ח', קרוב משפחתו, הוסיף: "אנחנו בהלם, ההפתעה מאוד קשה, לא ציפינו לזה. נפגשנו איתו לפני שבוע ודיברנו איתו. זו מהלומה מאוד קשה, הוא היה מקור לעזרה להרבה אנשים, מבחינה חברתית גם. אני יודע שהוא היה ביחידה מיוחדת ותרם הרבה, והאובדן הוא קשה".

"אזרחי ישראל חבים לו חוב עצום" (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
"אזרחי ישראל חבים לו חוב עצום" | צילום: דובר צה"ל, חדשות

נשיא המדינה ראובן ריבלין חיבק את ילדיו של סא"ל מ' וספד לו: "באנו כדי לומר את רחשי ליבנו על אחד מטובי בנינו, שאפילו אנחנו לא יכולים לומר עד כמה טוב הוא היה מבין בנינו. המדינה כולה מצדיעה לו. באתי להודות ולהצדיע לגיבור חיל בשם מדינה שלמה. הטוב שבטובי בנינו שלעד יהיה זכרו חקוק על לוח ליבנו".

ריבלין הוסיף: "כאבכם כאבי, צערכם צערי. צערו של עם שלם. עם ישראל כולו. מ' היה מלוחמיה ומפקדיה הטובים והנועזים של מדינת ישראל והוא נפל כשיצא לשמור על אזרחי ישראל, על ילדי ישראל. הוא חי את הערכים עליהם גדל וחונך: אומץ לב, מסירות, תעוזה, נחישות וחירוף נפש וכך גם נפל".

נציג צה"ל בלוויה, ראש אמ"ן אלוף תמיר היימן, סיפר על מפקד דגול שהנהיג באומץ את חייליו וכינה את מ' "לוחם אמיץ". היימן הוסיף: "את פרטי הפעילות, כמו על שירותו של סגן-אלוף מ', לא אוכל לפרט במעמד זה. חבריו ומפקדיו סיפרו כי החל מגיוסו ולאורך כל שנות שירותו הוא בלט בערכיו וביכולותיו. הוא היה לוחם אמיץ, מפקד הצועד ראשון לפני חייליו, חבר ואדם מסור עד אין קץ למשימותיו ואנשיו".

אלפים נפרדו מסא"ל מ' (צילום: דובר צה"ל:, חדשות)
אלפים נפרדו מסא"ל מ' | צילום: דובר צה"ל:, חדשות

"מ' הפגין תושייה ונחישות למען הגנה על ביטחון מדינת ישראל ותושביה", הוסיף אלוף היימן. "בקור רוח ואומץ לב, פעל מ', הלילה הזה, על-מנת להבטיח את ביטחון חבריו לפני ביטחונו האישי שלו. מ' בחר בשירות מאתגר ותובעני; ונשא על כתפיו אחריות כבדה לאורך שנים רבות. הוא מילא את כל תפקידיו בהצטיינות ולמרות זאת, היה צנוע ועניו בהליכותיו. מ' הוא אות ומופת ללוחם ולמפקד, מקור גאווה. סגן-אלוף מ' ז"ל, אני מצדיע לך ומוקיר את תרומתך העצומה לביטחון ישראל. משפחות יקרות, אובדנכם גדול מנשוא. בשם צה"ל ואגף המודיעין אני משתתף בצערכם ומתחייב להיות לכם לבית ולמשפחה. שלא תדעו עוד צער".

קודם לכן ספד ראש הממשלה בנימין נתניהו לקצין שנפל: "אני מרכין את ראשי בנפול סגן אלוף מ' ז"ל, לוחם מהולל שנפל הלילה בפעולת צה"ל ברצועת עזה. יבוא יום ומלוא גבורתו יסופר. אזרחי ישראל חבים לו חוב עצום. כוחותינו פעלו הלילה בגבורה ובאומץ לב. אני מצדיע לסא"ל מ', למשפחתו ולחבריו לנשק. יהי זכרו ברוך".

מפקד טייסת "דורסי הלילה", סגן-אלוף י', שסייע בחילוץ הלוחמים - בהם קצין שפונה במצב בינוני - מהמבצע שהסתבך: "אנחנו בטייסת 'דורסי הלילה' ערוכים ומוכנים למשימה הזאת ספציפית ולמשימות דומות כבר הרבה מאוד זמן. אנחנו מתאמנים ביחד עם הכוחות ומגיעים לרמת מוכנות מאוד מאוד גבוהה ובעצם מתאמנים בדיוק למצבים הקשים האלה שבהם יש כוח שנמצא אי שם שאנחנו באים ונדרשים לחלץ אותו".

"לנחות בשטח מאויים שכזה זה כמובן אירוע מאוד מאתגר", הוסיף. "דורש מיומנות מאוד גבוהה של הצוות, וכמובן לא רק שלו, אלא של כל המעטפת שנמצאת מסביב אם זה בתא השליטה, מסוקי החוזי והמסק"ר שמחפה מלמעלה. בסוף כל מה שהצוות מתאמן עליו הרבה מאוד שנים בא לידי ביטוי ברגע אחד מאוד קריטי ומאוד משמעותי. צוות מאוד מיומן ומאוד בכיר מבצע את המשימה בקור רוח, למרות האינטימיות וההיכרות עם הכוח, אני שם את הרגשות בצד ממוקד במשימה איך מצליחים לנחות בתא השטח המאוים הזה אחרי שהתבצעה בו לחימה מאוד משמעותית ובבת אחת לחלץ את כל הכוח ובעצם להביא אותו לבית החולים כדי לאפשר טיפול בפצועים".