בריק בוועדה (צילום: החדשות)
בריק בוועדה | צילום: החדשות

לאחר שמתח ביקורת חריפה על ועדה שהקים הרמטכ"ל ולאחר שהתריע כי צה"ל אינו ערוך למלחמה, נציב קבילות החיילים האלוף במילואים יצחק בריק דן היום (רביעי) בנושא. בריק השתתף בדיון על מוכנות צבא היבשה למלחמה בוועדה לביקורת המדינה בכנסת בראשות ח"כ שלי יחימוביץ'.

עדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אני מסיים בעוד חודש את תפקידי", התחיל את דבריו האלוף במיל', "דיברתי עם עשרות אלפי חיילים ומפקדים במהלך השנים האלה, אני מכיר את הצבא בשטח יותר טוב מכל מי שיושב עכשיו בצבא. למי שוטען שהתחלתי לעסוק במכונות רק עכשיו – אני מטפל בזה כל עשר השנים הללו".

"יש לנו צבא טוב, יש בצה"ל חיילים ומפקדים טובים", המשיך בריק, "בצד זאת מתקיים הליך הידרדרות ששיאו הגיע בשנים האחרונות. הבינוני משתלט על הטוב. ליבה של הבעיה היא התרבות הארגונית. בשלוש השנים האחרונות נוצר מפגש קטלני בין קיצוצים דרסטיים לא מבוקרים לצד קיצור שירות הבנים - נוצר חוסר התאמה מוחלט ופערים קריטיים''.

בריק סקר בקצרה את הבעיות העיקריות לדבריו שהתנהלות הארגונית של צה"ל ומתח ביקורת על התנהלות המפקדים מול חייליהם במיילים והודעות בווטסאפ. לדבריו כמעט ולא נעשה הליך חניכה ביחידות רבות ונשקים וכלי רבים כלל לא עוברים בדיקה לפני ולאחר השימוש בהם.

תא"ל אורי גורדין ראש מטה זרוע היבשה, ששימש כנציג צה"ל בוועדה, הגיב לטענות בריק ואמר: "אני אולי בינוני, אבל כל המפקדים מהרמטכ"ל מטה הם מעולים. הצבא הזה מוכן למלחמה. יש הרבה ביקורת על צה"ל ואנחנו עושים הכל למען תיקון הליקויים".

"חלק גדול המדברים שעולים אצל בריק אנחנו מסכימים עליהם" המשיך האלוף. "אבל חלק מהתרבות הארגונית הוא איך מגישים ביקורת ואיך מתייחסים אליה. הסמארטפונים הוא אירוע שמשפיע על כל המדינה ולא רק הצבא, מהלמידה שלי מהמפקדים  - הם לא מתאמנים עם המכשירים הניידים", אמר גורדין בתגובה לטענות. " האם כל תקשורת בווטסאפ היא פקודה – לא".

ביקורת על התרבות הארגונית (צילום: החדשות)
ביקורת על התרבות הארגונית | צילום: החדשות

יו"ר הוועדה יחימוביץ' סיפרה בפתח הדיון על הלחצים הרבים שהופעלו עליה לבטל את הדיון. "ביקורת היא נשמת אפו של כל גוף מתפקד ואין כל צורך להפעיל מערך כה עמוק של לחצים כדי שלא תשמע", אמרה חברת הכנסת, "אתמול נוצר מצב כאילו האויב זה בריק ולא אירן חיזבאללה או חמאס - זה לא מקובל עליי".

במכתב חריף, שנחשף ב"מהדורה המרכזית", כתב בריק לוועדת חוץ וביטחון כי הוועדה שהקים הרמטכ"ל לבדיקת מוכנות צה"ל נגועה בניגוד עניינים ו"מסקנותיה אינן מתקבלות על הדעת". לדבריו, מעורבות חברי ההרכב מעלה חשש לניגוד עניינים בשל העובדה כי הם מייצגים חברות אזרחיות העובדות מול מערכת הביטחון.

כבר בחודש יולי האחרון התריע בריק בדיון בוועדת החוץ והביטחון כי צה"ל אינו ערוך ומוכן למלחמה בשלל היבטים, וקצינים בכירים כמו גם הרמטכ"ל בעצמו שללו את דבריו. במכתב לוועדת חוץ וביטחון הזהיר שהטנקים והנגמ"שים לא מתוחזקים ורמז שהקצונה הבכירה משקרת לח"כים. "לא תלמדו את המצב האמיתי ממפקדי האוגדות", טען נציב קבילות החיילים.