מעבר כרם שלום. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
העונש שיבעיר את השטח? ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

עצירת הייבוא מהרשות תבעיר את השטח? בזמן שבישראל מתקיימים מאמצים למנוע הסלמה נוספת של המצב הנפיץ בשטח, החרפה של המצב עלולה להיגרם עקב צעדים שנוקט בימים אלה השר אורי אריאל, על דעת עצמו, ומבלי ליידע את הקבינט - כך מתריעים גורמים במערכת הביטחון.  

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לחדשות נודע כי השר אריאל מחליט "לעשות שרירים" מול הפלסטינים ולעצור את ייבוא הפירות והירקות מהרשות לשטח ישראל - עד להודעה חדשה. השר אריאל עושה זאת למרות שגורמי הביטחון במנהל האזרחי הזהירו אותו שצעד כזה עלול להביא להסלמה בטחונית בגדה ולעודד את גל הטרור.

הסיפור הזה מתחיל בכך שהרשות הפלסטינית הודיעה לסוחרי הבשר בשטחים שלא לרכוש טלאים מישראל, בניגוד להסכמים.השר אריאל שמע על כך מהחקלאים הישראלים ופנה למנהל האזרחי, שם אומרים לו: "אתה צודק, זה לא בסדר" אבל מבהירים לו שהרשות מוכנה לדבר ולמצוא פתרון וממש מפצירים בו לתת לזה הזדמנות ולא לפגוע בכלכלה הפלסטינית בעת הרגישה הזו.

אורי אריאל (צילום: Flash90, חדשות)
לא מתכוון להתפשר. השר אריאל | צילום: Flash90, חדשות

אלא שהשר אריאל לא מוכן היה להמתין ומחליט להחזיר מלחמה: אם אתם לא רוכשים מאיתנו טלאים, אנחנו נכה חזרה - ובעוצמה, וכך יוצאת ההנחיה של המנהל של המשרד לגורמים בשטח מהיום ועד להודעה חדשה, שלא לאפשר העברת פירות וירקות מהרשות הפלסטינית דרך המעברים - צעד שמהווה מכה קשה מאוד לכלכלה הפלסטינית.

הצעד של השר אריאל - "מכת מוות לכלכלה הפלסטינית"

גורם במשרד החקלאות מסר לנו כי הצעד של השר אריאל משמעותו "מכת מוות" לחקלאות שם. מדובר על כ-280- 300 טון סחורה מדי יום, מה שאומר הפסד של מיליון שקל ביום לכלכה הפלסטינית.

זירת הפיגוע בגבעת אסף (צילום: הדס פארוש / פלאש 90, חדשות)
חשש שהצעד יוביל להסלמה | צילום: הדס פארוש / פלאש 90, חדשות

 

דבר חמור לא פחות הוא שעל ההנחיה הזו, גורמי הביטחון הרלוונטיים שמעו מאיתנו. השר לא רק שלא התייחס לאזהרה שלהם, הוא גם מידר אותם לחלוטין ואפילו לא עדכן את ראש הממשלה. ״זו החלטה חסרת אחריות ופופוליסטית שנובעת אך ורק משיקולים פוליטיים על חשבון הביטחון של כל הציבור - כולל המתיישבים", מסרו לנו בתגובה ממערכת הביטחון. "היא גם תעודד הברחות וגם תביא לעליית מחירים כאן בישראל".

אלא שהשר אריאל לא מתרשם והערב הוא אומר לנו: ״לא אאפשר שום הפרה חד צדדית של ההסכמים. כל הפרה תיענה בתקיפות רבה״.