הלילה (בין שני לשלישי) נהרג אדם כתוצאה מפגיעה ישירה של רקטה בבית מגורים באשקלון. האיש, גבר כבן 40, נמצא לכוד בבניין ומותו נקבע במקום: שתי נשים נוספות פונו מהבניין במצב קשה. במהלך הלילה צה"ל המשיך לתקוף יעדים ברצועת עזה. לאחר הפוגה של כשעתיים וחצי, בין 01:30 ל-04:00, התחדשו גם השיגורים והאזעקות. במהלך הלילה הותקפו עשרות יעדי טרור ברצועה - ובצה"ל הדגישו כי התקיפות נמשכות גם הבוקר. ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני הוקדמה לשעה 09:00 בבוקר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בעקבות מטחי הירי, בוטלו הלימודים בבאר שבע, באשקלון, בנתיבות, בקריית מלאכי, בשדרות, בגן יבנה, במרחבים, בקריית גת, באופקים וביישובי עוטף עזה - וגם במרחב הנגב ולכיש. מצה"ל נמסר כי במהלך הלילה - משעה 22:00 אמש ועד ל-05:30 בבוקר - זוהו כ- 70 שיגורים לעבר שטח ישראל. "עשרות יירוטים בוצעו על-ידי לוחמי כיפת ברזל", הוסיפו. לפי נתוני צה"ל, בתוך פחות מיממה יורטו כמאה שיגורים מתוך כ-370.

לפי הנחיות פיקוד העורף, אין לימודים במרכז הנגב ולכיש – וההתכנסויות וההתקהלויות באזור זה מוגבלות ל-300 איש בשטח סגור בלבד. הגישה למקומות עבודה שאינם חיוניים תותר רק אם קיים מרחב מוגן תקני, ושירותים לקהל הרחב יפעלו במתכונת מצומצמת. בעוטף עזה חל איסור על התכנסויות, הלימודים בוטלו, השירותים לקהל הרחב הוגבלו ל"שירותים הכרחיים בלבד", חל איסור על עבודה בגופים לא חיוניים והעבודה החקלאית נאסרה.

סביב השעה 06:30 בבוקר, הכריז דובר צה"ל על שורת תקיפות נוספות של יעדי טרור ברצועה. כלי טיס, מטוסי קרב ומסוקי קרב של צה"ל פגעו ב-50 מטרות טרור נוספות של חמאס והג'יהאד האיסלמי באזור העיר עזה, בית חאנון, ג'בליה וחאן יונס. בין היעדים שהותקפו: מנהרת טרור התקפית, עמדת שיגור רקטות ומתחמים צבאיים של הג'יהאד האיסלמי.

"חמאס יישא באחריות"

בשעות הלילה ואמש תקף צה"ל שלוש מטרות אותן הגדיר "נכס טרור ייעודי של חמאס": בניין הטלוויזיה של חמאס "אל אקצא", משרד המודיעין הצבאי של חמאס בשכונת אלפרקאן והמטה לביטחון פנים בשכונת רימאל. בין יעדי התקיפה הנוספים: מחסן אמצעי לחימה בחאן יונס, מתחם צבאי בזייתון ואתר לייצור אמצעי לחימה בשייח עומדאן.

נוסף על כך, כוחות זרוע הים תקפו כלי שיט ייעודי השייך לכוח הימי של חמאס במעגן נוציראת שבדרום רצועת עזה. ביממה האחרונה הותקפו יותר מ-100 יעדי טרור: "התקיפות בוצעו בתגובה למתקפת הטרור שמובילים ארגוני הטרור משטח רצועת עזה לעבר אזרחי מדינת ישראל, אותה צה"ל רואה בחומרה רבה. ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור המופעלות נגד אזרחי ישראל".

הבוקר הודיע דובר צה"ל שמטוסי קרב תקפו במהלך הלילה את מטה ביטחון הפנים של חמאס: "המטה הינו מבנה רב קומות המוסווה במלון 'אלאמל', עליו השתלט ארגון הטרור חמאס בסוף מבצע 'צוק איתן'", נכתב בהודעה. "המבנה משמש לצרכים צבאיים ובו פועלת הנהלת ביטחון הפנים של עזה. המטה מוביל נסיונות חוזרים ונשנים לבצע פיגועי טרור בשטח ישראל ופועל לשם כך".
עוד נמסר מצה"ל כי "המטה ממוקם בשכונת רימאל בצפון רצועת עזה, בלב אזור מאוכלס כחלק מניסיון להיטמע באוכלוסיה אזרחית. סמוך למטה ממוקמת שלוחה של משרד הבריאות הפלסטיני,  מרפאה אזורית ונציגות דיפלומטית".

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, הבהיר בלילה: "חמאס יודע טוב מאוד מה אנו תוקפים ומה מחיר העימות עם צה"ל, נמשיך לפעול בעוצמה". עוד הדגישו בדובר צה"ל כי הצבא "נחוש לבצע את משימת ההגנה על אזרחי ישראל, ערוך ומוכן לתרחישים שונים ככל שיידרש. סל הכלים העומד בפני צה״ל רחב והוא נחוש להמשיך ולפעול אל מול ארגון הטרור חמאס וארגוני הטרור האחרים הפועלים מרצועת עזה".

שגריר ישראל באו"ם דני דנון קרא הלילה למועצת הביטחון "לגנות את חמאס במילים החריפות ביותר, בגלל המתקפות חסרות ההבחנה כלפי יישובים אזרחיים תמימים". דנון הוסיף: "הגיע הזמן שמועצת הביטחון תגדיר את חמאס כארגון טרור ותכיר בו ככזה".

היום יתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני לדיון נוסף, לאחר שבהערכת המצב הביטחונית התקבלו - כך לדברי גורם מדיני - "החלטות מבצעיות". מנגד, מצרים הבהירה לישראל שעליה לעצור את ההסלמה בעזה ומזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש קרא לכל הצדדים "לגלות איפוק וריסון".

שליח האו"ם לאזור ניקולאי מלאדנוב כתב בטוויטר: "האו”ם פועל בשיתוף פעולה הדוק עם מצרים ועם כל הנוגעים בדבר על מנת למנוע מרצועת עזה להתדרדר לתהום. ההסלמה ב-24 השעות האחרונות הנה מסוכנת מאוד ופזיזה. ירי הטילים חייב להיפסק! על כל הצדדים להפגין איפוק! אסור לחסוך במאמצים על מנת לעצור את סחרור האלימות!".

במהלך סריקות שבוצעו בבניין, שספג פגיעה ישירה באשקלון סמוך לחצות, אותרה באחת מהדירות אישה כבת 60 מחוסרת הכרה במצב קשה כשהיא סובלת מפגיעה רב מערכתית: היא פונתה לבית החולים ברזילי בעיר ומשם הועברה לבית החולים תל השומר. אישה נוספת כבת 40, שנלכדה בקומה הרביעית יחד עם ההרוג, פונתה במצב קשה לבית החולים ברזילי עם פגיעות הדף.

מזירת פגיעת הרקטה באשקלון, שבה פרצה שרפה כתוצאה מהתקלחות בלוני גז, פונו 8 נפגעים נוספים: גבר כבן 40 שנפצע באורח בינוני מרסיסי זכוכיות, שני פצועים קל מרסיסים, שני נפגעים משאיפת עשן ושלושה נפגעי חרדה. מדובר בפגיעה שנייה ישירה באשקלון תוך שעות: קודם לכן נפגע בית אחת בעיר, ואדם אחד נפצע קל מרסיסים.

מהמשטרה נמסר: "מפרטים ראשוניים עולה כי דרי הדירה נשמעו להנחיות פיקוד העורף ונכנסו ללא שהות אל ממ"ד והודעות לכך שמרו על חייהם. שוב אנו נוכחים לעובדה כי השמעות הציבור להנחיות פקע"ר ומשטרת ישראל מצילות חיים".

לאחר שיגור קרוב ל-400 רקטות וטילים לשטח ישראל מרצועת עזה, בחמאס מבהירים שאין בכוונתם להפסיק את הירי. לפי ארגון הטרור, שפינה את רוב מפקדותיו מחשש לתקיפות, שהכדור נמצא בידי ישראל. מטה המבצעים המשותף של הפלגים הפלסטיניים הודיע: "מקיימים התייעצויות על מנת להרחיב את טווח האש, אשקלון היא רק ההתחלה ובקרוב מיליונים יהיו בטווח האש". דובר חמאס ציין: "התקיפות הישראליות כלפי בתי אזרחים חוצה את כל הקווים האדומים ושולחת מסר של הסלמה".

בעיה במוכנוטת הציוד (ארכיון) (צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות)
טנקים בדרך דרומה, אתמול | צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות

חמאס: "הכל תלוי בישראל"

דובר הזרוע הצבאית של חמאס הוסיף: "ברגעים אלו מתנהלים דיונים בחדר המבצעים המשותף, שנועדו לבחון האם בכוונתנו להרחיב את טווח האש ולהכניס מיליון ישראלים לטווח האש - הכל תלוי בישראל".

בשעות הלילה תקף צה"ל גם את משרד המודיעין הצבאי של ארגון הטרור חמאס. "המשרד הינו בניין רב קומות, המשרת את פעילי המודיעין הצבאי של ארגון הטרור חמאס לאיסוף מודיעין כנגד מדינת ישראל, בשכונת אלפרקאן בצפון רצועת עזה", נמסר. "הפעילות הצבאית של יחידת המודיעין הצבאי בוצעה ממבנה הממוקם בלב אזור מאוכלס ובסמוך לבית ספר. היחידה אחראית לכלל תהליכי האיסוף והמחקר המודיעיני כנגד מדינת ישראל, ועל שיקוף תמונת המצב המודיעינית לבכירי הזרוע הצבאית".

כחלק מהתגובה הצבאית למטחי הירי לדרום, צה"ל פגע בבניין הטלוויזיה של חמאס. שני כלי טיס של חיל האוויר שיגרו טילי אזהרה לקראת הפצצה על מבנה הטלוויזיה של תחנת "אל-אקצה" של חמאס ושידוריה הופסקו זמנית. גם תחנת הרדיו של חמאס הותקפה.

צפו במבזק סיכום החדשות של סוף השבוע (צילום: חדשות)
תקיפות ישראל בעזה, אמש | צילום: חדשות

לאורך כל שעות הערב אמש וגם בתחילת הלילה המשיכו השיגורים לעבר שטח ישראל. עד כה, יורטו על ידי לוחמי כיפת ברזל למעלה מעשרות שיגורים מתוך מאות שיגורים שזוהו משטח רצועת עזה לעבר שטח ישראל. "רוב השיגורים נפלו בשטחים פתוחים", נמסר.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף כמיל אבו רוקון, כתב בעמוד הפייסבוק שלו בערבית: "ארגון הטרור חמאס חצה את הקו האדום בפגיעתו בריבונות מדינת ישראל ובאזרחיה בשעות האחרונות, ומדינת ישראל תמשיך להגיב ביד קשה כנגד כל פעילות טרור או ירי רקטי של ארגון הטרור חמאס".

צה"ל מתגבר באופן משמעותי את הכוחות במרחב עזה - לא רק הפעילות האווירית, אלא גם כוחות חי"ר ושיריון. הצבא עובד בכמה מעגלים: גם הגנה ותגבור מעגל האבטחה סביב היישובים הסמוכים לגדר - וגם ההבנה שייתכן שהמהלך האווירי לא יספיק ויש כוחות שמוכנים כבר לפעילות רגלית.

ירי לעבר אשקלון, אמש (צילום: חדשות)
ירי לעבר אשקלון, אמש | צילום: חדשות

בהוראות פיקוד העורף נמסר גם כי ביישובי העוטף לא יפעלו מקומות עבודה שאינם חיוניים ויבוטלו העבודות החקלאיות. בנוסף, רק שירותים הכרחיים לקהל הרחב יפעלו. בנתיבות ובאופקים התושבים נדרשים לשהות במרחבים המוגנים. בשאר יישובי הארץ אין הגבלות מיוחדות. שר הפנים אריה דרעי החליט לדחות את סבב הבחירות השני במועצה האזורית חוף אשקלון, שהיה אמור להתקיים היום.