פיגוע שני בגזרה אחת. צפו בכתבה (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
מעצר המחבל, אמש | צילום: דובר צה"ל, חדשות

המצוד אחר המחבל שדקר חייל מילואים אתמול (חמישי) בכיכר החטיבה המרחבית שומרון נמשך כ-10 שעות, והוא התאפשר הודות למידע מודיעיני מדויק שהתקבל משב"כ ולפיו המחבל נמצא בכפר ג'מעין ליד שכם. בשלב זה הפעולות שהתבצעו למעצרו נראות כאילו נלקחו מתוך סרט אקשן או מתוך פרק מיוחד של סדרה על יחידה מיוחדת. לפי המידע שהתקבל, החשוד בן ה-19 היה בתנועה בתוך רכב, והחשש היה שהוא ממשיך בנתיב ההימלטות שלו מכוחות הביטחון ללא כל כוונה להסגיר את עצמו. כאן נכנס הימ"מ לתמונה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כוח של היחידה המשטרתית המיוחדת הוקפץ לזירה בחשאיות בשעות הערב, שם הלוחמים עצרו את הרכב כשהוא בתנועה. בנשקים שלופים ובפרץ של תעוזה שלף הכוח את המחבל מהרכב, ואיתו שניים נוספים - קרובי משפחתו. לפי גורמים המעורים במה שאירע במקום, המעצר היה ללא התנגדות. המחבל ושותפיו לא דיברו, הרימו ידיים בכניעה ונלקחו מיד מהמקום.

בשלב זה נמצא החשוד בחקירה של שירות הביטחון הכללי (שב"כ), זאת משום שאנשי הארגון רוצים להבין מה היה התפקיד של קרובי המשפחה. לפי ממצאי החקירה הראשונית, ההבנה היא שהחשוד לא התכוון להסגיר את עצמו כלל וכן שהנסיעה ברכב בכפר הייתה חלק מפעולות מילוט שהוא ניסה לבצע.

 אמש התייחס שר הביטחון ליברמן למעצר: "עבודה מודיעינית ומבצעית יוצאת דופן הביאה ללכידת המחבל, שעות אחרי הפיגוע שביצע בכיכר חטמ"ר שומרון. כל האמצעים הללו ורבים נוספים חוזרים להתמקד במשימה העיקרית - ללכוד את הרוצח המתועב מברקן. גם החשבון איתו ייסגר במהרה".

טרם לכידת המחבל, הפלסטינים דיווחו על כתר שהוטל על שכם ועל חיפושים שנערכים מבית לבית באזור הכפרי שמדרום לעיר. עוד דווח כי מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית הצטרפו למאמצים וחיפשו גם הם אחר הרכב שמילט את המחבל.

מדובר בפיגוע השני השבוע באותה הגזרה, והעובדה ששני מחבלים חמושים הצליחו להימלט צריכה לגרום לדאגה: הפיגועים הללו עלולים להוות השראה לפלסטינים נוספים לפגוע בישראלים. בחמאס מגדירים את השבוע האחרון כ"אגרוף כפול לישראל" וכהמשך של האינתיפאדה. בתגובה לפיגוע הרצחני בברקן, אחד מבכירי ארגון הטרור קרא לכל תושב הגדה שברשותו נשק - לקחת אותו ולבצע פיגוע בשטח ישראל.

המחבל הפלסטיני שביצע את פיגוע הדקירה היה חמוש בסכין והסתער על חייל מילואים בן 32. תחילה הצליח לגרום לו פצע שטחי בלבד, אך הוא המשיך בתקיפה ודקר את החייל פעם נוספת, שהביאה בסופו של דבר לפציעתו באורח בינוני. צעירה ישראלית נוספת בת 26 נפצעה פצעים קלים כתוצאה מרסיסים שניתזו לעברה במהלך ניסיון הנטרול של המחבל, שהצליח להימלט רגלית לרכב סמוך שככל הנראה שחיכה לו מבעוד מועד.

שני הפצועים פונו לבית החולים בילינסון והצעירה שוחררה לאחר כמה שעות של טיפול רפואי. ליאור, בעלה של הפצועה, שחזר בשיחה עם החדשות את הרגעים הדרמטיים: "היינו כל המשפחה באוטו, הגענו מכיוון אלון מורה לירושלים. אני שומע ירי, אני אומר לאשתי: 'יש כאן ירי, יש כאן אירוע, תורידי את הראש לילדים'".

נמלט: המחבל שרצח 2 ישראלים בברקן השבוע (צילום: TPS, חדשות)
נמלט: המחבל שרצח 2 ישראלים בברקן השבוע | צילום: TPS, חדשות

הוא הוסיף: "באתי לצאת מהאוטו כדי לרדוף אחרי המחבל, אני שומע 'בום', ירי פוגע לנו באוטו. אני נכנס ישר לאוטו לראות שכולם בסדר. אחרי זה הסתכלתי על אשתי וראיתי שהיא נפצעה קצת ברגל".

נרצחו בפיגוע. קים לבנגרונד וזיו חג'בי ז" (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
הפיגוע בברקן ושני הנרצחים | צילום: דובר צה"ל, חדשות

למרות שמדובר בפיגוע השני באותה גזרה תוך ימים בודדים, עדיין מוקדם מדי לומר האם בגדה האווירה אכן מסלימה. שלא לציטוט תוקפים תושבי חווארה את הפיגוע ואת המחבל - אך מול המצלמות הם נשמעים אחרת לגמרי ומצדיקים גם את הפיגוע הרצחני באזור התעשייה ברקן שבו נרצחו זיו חג'בי וקים לבנגרונד-יחזקאל זכרם לברכה. "שני פיגועים? והפיגועים האלה, ממה הם נובעים?", תהה בפנינו פלסטיני שמתגורר בחווארה. "מכך שאנשים מתפרצים מהמעצרים, מהמחסומים, מהמצב שאתם יוצרים".