ניסוי שיגור מוצלח לצריחון לא מאויש: משרד הביטחון פרסם היום (רביעי) תיעוד מסדרת הניסויים של מערכת הצריחון הבלתי מאויש לנגמ"ש ה"איתן" וה"נמר". במסגרת הניסוי, המערכת שתמנע חשיפת לוחמים לסכנות חיצוניות, מורכבת בין היתר ממערכות שליטה ייעודיות שמאפשרות הפעלה של הצריח מתוך תא הצוות, ירתה לראשונה טילי "גיל" מתוצרת רפאל אל עבר מטרות מדומות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

הצריחון יצויד במערכת הגנה אקטיבית ובמערכות מיגון נוספות. המערכת מקנה יכולות אש ותצפית והיא פותחה על ידי מנת"ק (מנהלת תכנית טנק). הצריחון מופעל מתוך תא הצוות, במטרה לענות על האתגרים הקיימים בשדה הקרב המודרני תוך שמירה על חיי הלוחמים הפועלים בשטח.

לאחר שהניסוי הסתיים בהצלחה נמסר כי הוא מהווה את השלב האחרון באינטגרציה של טיל "גיל" לצריחון של מנת"ק. צבי מ', ראש מנהלת מערכות נשק טקטי מדויק ברפאל, ציין כי היכולת לשלב את הטילים הללו בצריחים הבלתי-מאוישים של נגמ"שי "איתן" ו"נמר" מקנה לרכבים הללו יתרון מבצעי משמעותי בשדה הקרב, בפגיעה מדויקת במטרות רחוקות ובתרחישי קרב רבים בזירות הלחימה השונות.

שיגור טיל מצריחון בלתי מאויש (צילום: דוברות משרד הביטחון, חדשות)
צילום: דוברות משרד הביטחון, חדשות

ה"גיל", הוא מערך נ"ט מרכזי ב-30 צבאות ברחבי העולם וסופק כבר בכמות של למעלה מ-30,000 טילים. מדובר בטיל שמאפשר יכולת 'שגר ושכח' ו-'שגר וצפה'. האינטגרציה של הטיל לצריחון הבלתי-מאויש של מנת"ק, שבוצעה בהצלחה על-ידי צוותי מנת"ק ורפאל, תאפשר ללוחמי צה"ל לשגר את הטילים מתוך הרכבים, בעודם מוגנים, מה שיגדיל את טווח התקיפה של הרכבים באופן משמעותי.

משגר "גיל" המותקן על ה"נמר" ועל ה"איתן" מאפשר גם שיגור של טילים אלה, כן ויאפשר את הגדלת טווחי הירי של הרכבים.  בנוסף, טיל גיל-2 יאפשר ירי ללא קו ראייה לנקודת ציון, וכך יוכלו הרכבים לשגר טילים ממדרון אחורי ללא חשיפה לאויב.