עוד מנהרת טרור של חמאס הושמדה: צה"ל השמיד היום (חמישי) מנהרה התקפית של חמאס במרכז רצועת עזה. על פי דובר צה"ל, רונן מנליס, המנהרה חדרה כ-200 מטר לתוך שטח ישראל ובנייתה כללה שימוש בטכניקות בנייה חדשות, וחומרים שונים. זוהי המנהרה ה-15 שצה"ל משמיד בשנה האחרונה. מוקדם יותר היום נשמעה אזעקת צבע אדום במספר יישובים בעוטף עזה - זמן קצר לאחר מכן נמסר כי מדובר בזיהוי שגוי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

תא"ל מנליס סיפר כי באוגדת עזה פועלים כל הזמן על מנת לסכל את הנשק האסטרטגי של החמאס בעזרת יכולות טכנולוגיות והנדסיות. עוד נמסר כי צה"ל עקב אחר התקדמות בניית המנהרה במשך מספר חודשים.

חדרה כ-200 מטר לשטח ישראל (צילום: דובר צהל, חדשות)
צילום מתוך המנהרה שהושמדה | צילום: דובר צהל, חדשות

הקצין הבכיר הסביר כי בבניית המנהרה ניכרת התקדמות והתפתחות של שיטות הבנייה ובחומרים השונים בהם השתמשו על מנת להקשות על צה"ל לגלות את המנהרה. הוא סיפר כי במנהרה מספר פיתולים המתחברים לרשת מנהרות לחימה. במנהרה, כך על פי הדובר, יש אף רשת חשמל וטלפוניה.

המנהרות שהושמדו בשנה האחרונה (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
המנהרות שהושמדו בשנה האחרונה | צילום: דובר צה"ל, חדשות

"נכון להגיד בשלב הזה שיש לנו שיטה טכנולוגית שהשתפרה בחודשים האחרונים לאיתור טיפול אחיזה וסיכול מנהרות", טען תא"ל מנליס. "אנו אוחזים בעוד מספר מנהרות שחמאס תכנן שישמשו תשתית לפיגוע במדינת ישראל".

מנליס ציין שמחיר בניית המנהרה הוא גבוה מאוד וטען שמי שמשלם על כך - הם תושבי הרצועה. "חמאס בוחר להשקיע את הכסף שלו בתת קרקע ולא לטפל בתושבים שלו", אמר. "זה צריך להיות סימן לתושבי הרצועה שהשלטון שלהם מעדיף להשקיע בטרור ולא בדברים אחרים".

דובר צה"ל סיכם את דבריו בנוגע למנהרה וטען: "יש לישראל לגיטימציה לפעול למול המנהרות ולסכל אותן. כך פעלנו ב-15 המנהרות הקודמות וכך נמשיך לפעול".

מנליס התייחס גם לעלייה ברף האלימות בתקופה האחרונה ברצועה. "בשבועיים האחרונים ראינו עלייה במספר האנשים שמגיעים לגדר", ציין. "אנחנו נערכים מחר לאותה כמות אנשים ולאותו רף אלימות".

הדובר התייחס גם לאזעקת השווא ולשיגור של כיפת ברזל מוקדם יותר היום. "היום כיפת ברזל ביצעה יירוט כתוצאה של זיהוי שגוי של המערכות", סיפר. "אנחנו עושים על זה תחקיר, כשיהיה מה להגיד נגיד".

זמן קצר לאחר הפרסום על השמדת המנהרה כתב שר הביטחון בעמוד הטוויטר שלו: "איננו מפסיקים לעבוד לרגע, מעל ומתחת לקרקע. מנהרת הטרור שהשמדנו הבוקר היא עוד מנהרה שלא תעמוד לחמאס במערכה הבאה. בכל יום אנחנו מתקדמים עוד צעד בדרך לחיסול נשק המנהרות".

כך נראתה המנהרה מבפנים (צילום: דובר צהל, חדשות)
כך נראית המנהרה מבפנים | צילום: דובר צהל, חדשות

בחודש יוני האחרון פרסם דובר צה"ל כי כוחות הביטחון השמידו מנהרה התקפית של חמאס שיצאה לכיוון הים ואפשרה לבצע פיגוע בשטח ישראל באמצעות צלילה. המנהרה נוטרלה במסגרת תקיפות שביצע צה"ל בעזה באותו היום. בצבא הדגישו כי תוואי המנהרה זוהה כחלק ממערכה נגד הכוח הימי של הארגון שמתבצעת בשנה האחרונה.

דובר צה"ל מסר אז כי מדובר במנהרת טרור ייחודית, המאפשרת יציאה חשאית מהמוצב לעבר הים וממנה ניתן היה לבצע פעולות טרור בצלילה. "צה"ל לא יאפשר פגיעה בביטחון מדינת ישראל וימשיך לפעול בנחישות נגד הטרור מכל סוגיו", נמסר בהודעה. "צה"ל נחוש להמשיך לבצע את משימתו להגן על אזרחי מדינת ישראל וריבונותה".

כחודש לפני כן, נטרל כוח צה"ל מנהרת טרור התקפית נוספת של חמאס באזור מעבר ארז הסמוך לגבול עם ישראל. המנהרה הזו לא חצתה את הגדר אלא אותרה באמצעים טכנולוגיים בשבועות האחרונים. זו המנהרה הראשונה שנחשפה בטרם חצתה את הגדר לשטח ישראל. "זו הצלחה מודיעינית, מבצעית וטכנולוגית", מסר אז דובר צה"ל.