העיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון דיווח היום (שני) כי רוסיה העבירה מסר לממשלת לבנון, לפיו עליהם לטפל בעצמם במנהרות של חיזבאללה. בשבוע שעבר, עם חשיפת רשת המנהרות של חיזבאללה ומבצע מגן צפוני, יצאה משלחת של צה"ל בראשותו של ראש אגף המבצעים האלוף אהרון חליוה להצגת ותיאום הנושא בפני רוסיה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי הדיווח בעיתון, הרוסים העבירו מסר לממשלה בביירות שאין להקל ראש בהחלטת האו"ם 1701 שהתקבלה בסיום מלחמת לבנון השנייה ב-2006. עוד דווח כי הרוסים אמרו לממשלה כי על הצבא הלבנוני לטפל במנהרות בשטחם.

בשבוע שעבר יצאה למוסקבה משלחת של קצינים בכירים בצה"ל, שבראשה עמד האלוף אהרון חליוה לפגישה עם מקביליהם בצבא הרוסי. דובר צה"ל פרסם שבין הנושאים שעליהם דנו הקצינים היה גם המבצע הצבאי לאיתור המנהרות על גבול לבנון.

אתמול הותר לפרסום כי מנהרה רביעית של חיזבאללה אותרה בגבול לבנון. עוד נמסר כי תוואי המנהרה נמצא בשליטת הצבא וכן שהיא אינה מהווה איום. לפי הודעת דובר צה"ל, המנהרה הייתה התקפית משום שחצתה משטח לבנון לשטח ישראל והמידע נמסר גם לראשי הרשויות הרלוונטיים שבסמוך להן הגיעה המנהרה.

תוואי המנהרה מולכד על-ידי צה"ל וכל מי שייכנס אליו מצדו הלבנוני מסכן את חייו. צה"ל החל לפעול אתמול בבוקר לביצוע תהליך מחקר על תוואי המנהרה, במקביל להמשך מימוש הפעולות בתוואים השונים על פי התוכנית. מצה"ל נמסר כי האחריות על חפירת המנהרות משטח לבנון מוטלת על ממשלת לבנון וכן שמדובר בהפרה חמורה של החלטה 1701 וריבונות מדינת ישראל.

המבצע שנכנס לשבוע השלישי כעת מתקרב לנקודה הרגישה שבה צה"ל מתחיל לחפש במובלעות. בנקודות הללו אין הפרדה בין הכוחות של הצבא הישראלי לזה הלבנוני: המובלעות אמנם בשטח ישראל, אך למעשה הן נמצאות מעבר לגדר שהאו"ם שרטט וקבע - אך חיזבאללה דוחה זאת. ארגון הטרור השיעי טוען כי פעילות צה"ל במובלעות, בשטח שכאמור נמצאות על פי האו"ם בשטח ישראל, מתרחשת בשטח הלבנוני. על כן, הפעולות הללו במובלעות מגבירות את הסיכוי להסלמה.