הותר לפרסום: במהלך פעילות מבצעית הלילה (בין רביעי לחמישי) חוסל המחבל שביצע את פיגוע הירי באזור התעשייה ברקן. במהלך מבצע משותף של השב"כ, צה"ל והמשטרה נהרג המחבל אשרף נעאלוה בעת שניסו הכוחות לעצור אותו. מדובר בהישג מודיעיני משמעותי של שירות הביטחון הכללי, שם עבדו על איתור המחבל לילות כימים, ובהישג מבצעי של הימ"מ.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המחבל, שהצליח להסתתר במשך כחודשיים ולהתחמק מכוחות הביטחון, נמצא בתום פעילות מודיעינית ומבצעית נרחבת. בפיגוע שביצע ב-7 באוקטובר רצח נעאלוה את קים לבנגרונד-יחזקאל וזיו חג'בי ז"ל וגרם לפציעתה של אזרחית נוספת.

מדובר צה"ל נמסר כי המפגע היה חמוש בעת הגעת הכוחות למקום שבו הסתתר וניסה להימלט לפני שנורה. הוא אותר בשכם לאחר מאמץ מתמשך שבמהלכו הוביל שב"כ מבצע מודיעיני רחב היקף אשר כלל הפעלת יכולות מודיעיניות, מבצעיות וטכנולוגיות שונות.

המחבל מפיגוע הירי בברקן (צילום: חדשות)
תיעוד המחבל ממצלמת האבטחה לאחר הפיגוע | צילום: חדשות

במסגרת המבצע נעצרו ונחקרו מספר חשודים שסייעו או היו מודעים לפעילותו. כלל העצורים הועברו לחקירת שב"כ וחלקם כבר הועמדו לדין. מחקירות העצורים עלה כי היה בכוונתו לבצע פיגוע נוסף, שלמעשה נמנע עם חיסולו של המפגע הלילה.

שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן כתב בחשבון הטוויטר שלו בעקבות חיסול המחבלים מברקן ומעפרה: "ברכות לכוחות הביטחון על חיסול המחבלים השפלים, שביצעו פיגועים מזעזעים. ברור מעבר לכל ספק, שלפחות במקרה אחד מדובר בחוליית החמאס, שהופעלה על-ידי הנהגת החמאס ברצועת עזה. אני דורש ממשלת ישראל להודיע מיד על הפסקת העברת הכסף והדלקים במימון קטארי לרצועה".

גם השר יואב גלנט התייחס להישג המודיעיני ולמבצע לתפיסת המחבלים: "ברכות ללוחמי צה"ל, אנשי שב"כ ומשטרת ישראל על מבצע מוצלח בשיתוף פעולה בין ארגוני, לחיסול הרוצח מברקן ולכידת המחבלים מהפיגוע בעפרה. אין פשרות במלחמה בטרור. מי שיאיים על ביטחון ישראל - דמו בראשו".

בחודש שעבר הגישה התביעה הצבאית לבית המשפט הצבאי בשומרון כתבי אישום נגד אמו ואחיו של המחבל. מכתבי האישום עלה כי השניים ידעו שנעלאוה התכוון לבצע את הפיגוע ולמות כ"שהיד". בנוסף, כנגד האח נטען שסייע לאחיו להימלט לאחר שהסתיר את צילומי הווידאו ממצלמות האבטחה בביתם.

חיילים מבצעים מעצר (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
מעצר אחיו של המחבל | צילום: דובר צה"ל, חדשות
פעילות ליד בית המחבל, ארכיון (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
המצוד אחר נעאלוה | צילום: דובר צה"ל, חדשות

כתבי האישום מייחסים לבני משפחתו של המחבל עבירות של אי מניעת עבירה ושיבוש הליכי משפט. מהאישום שהוגש לבית המשפט הצבאי עולה שאמו של הנאשם ידעה שיש בידי בנה נשק וכי הוא מתאמן בו. האם יידעה את אחיו של המחבל בפרטים אלו אך השניים לא פעלו למנוע את הפיגוע.

מעצר חשודים ע"י כוחות הביטחון (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
מעצר חשודים ע"י כוחות הביטחון | צילום: דובר צה"ל, חדשות

בתחילת נובמבר הוצא צו הריסה לביתו של המחבל לפיו ייהרסו קומת המרתף וקומת הקרקע של המבנה שבהן התגורר. בצה"ל הדגישו כי הצו נחתם לאחר שנדחתה השגה שהגישה משפחתו של המחבל נגד ההריסה.