תום סבב ההסלמה? הסכם הפסקת אש הושג בין חמאס לישראל, בתמיכתם של השרים ליברמן, בנט ושקד. גם בחמאס אישרו כי הושג הסכם שכזה, בתיווך מצרי. עם זאת ליברמן דחה את הדיווחים ומלשכתו נמסר: "התדרוכים על תמיכתו כביכול של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בעצירת התקיפות בעזה הן פייק ניוז. עמדתו של שר הביטחון עקבית ולא השתנתה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המחלוקת בין שרי הקבינט היא טכנית: יש קרב לשכות לגבי מה שקרה בתוך הדיון. ראשי מערכת הביטחון הביעו תמיכה בעצירת האש וההסלמה - ובכך תמך גם ראש הממשלה נתניהו. חלק מהשרים הסכימו בהתניה מסויימת, ככל הנראה ביטחונית, שלא ניתן לפרסמה. השרים בנט שקד וליברמן הבהירו שהם נגד, שרים אחרים עמדו על כך שבסופו של דבר גם השלושה קיבלו את עמדת מערכת הביטחון.

מוקדם יותר היום נערך דיון מיוחד שארך שבע שעות בבסיס הקריה בתל אביב. חברי הקבינט קיבלו סקירות מצה"ל ושאר גורמי הביטחון על התקיפות הישראליות ברצועה, ובסיום הישיבה צה"ל הונחה "להמשיך בפעולות ככל שיידרש". במהלך הישיבה גורמי הביטחון הציגו את העמדה שלהם לחברי הקבינט. מערכת הביטחון הציגה עמדה אחידה, לפיה אין אינטרס לצאת למערכה כוללת בעזה, וזאת על רקע הסיכוי הטוב להביא להסדרה מול הרצועה.

ההבנה היא שאלמלא התקלה המבצעית המצערת ביום ראשון בערב – במהלכה נפל סא"ל מ' ליד חאן יונס בהיתקלות עם חמושי חמאס - הסבב לא היה מתחיל והיה נמשך המסלול של הרגיעה עם סיכוי טוב להצלחה. מכאן שגם אין סיבה לסטות ממנו כעת בגלל סבב האלימות האחרון.

המטרה האסטרטגית הגדולה של ישראל כרגע היא לא להיכנס למערכה כוללת בעזה, וגם הגיעו בקשות של חמאס להפסקת אש בתיווך של מצרים והאו"ם. חמאס ספג מכות קשות ביממה האחרונה, כולל הפגיעה במטה הביטחון שלו.

גורמים מדיניים מכירים בהערכה שחמאס ספג גם אבדות קשות בנפש – כעשרה הרוגים, ואולי אף יותר, ועל כן גם היה צריך להגיב. עם זאת ההערכה היא שקיימת אפשרות שסבב האלימות האחרון נמצא בדעיכה.

חברי הקבינט עמדו על כך שצה"ל צריך להשיב את השקט והביטחון לתושבים, וגם הורו להתכונן באופן מעשי לפעולה משמעותית בעזה. גורם בכיר בקבינט כינה זאת מעבר ממצב "הכנס" למצב של "כדור בקנה", כדי שישראל תוכל - אם תידרש - לבצע את המהלך בתנאים שנוחים לה.

חלון גן הילדים שנפגע, היום (צילום: הלל מאיר/TPS, חדשות)
חלון גן הילדים שנפגע, היום | צילום: הלל מאיר/TPS, חדשות

התקיפות האוויריות של צה"ל בעזה - כמו גם השיגורים לישראל - נמשכו גם לאורך כל הישיבה. מצפון הרצועה ועד לדרומה תקף צה"ל שורה של יעדי חמאס, כשבמקביל הפלסטינים ממשיכים בשיגורי המטחים. אחת מהן התפוצצה סמוך לבית מגורים במועצה האזורית חוף אשקלון, לא היו נפגעים. הרקטה שוגרה במטח שנורה לעוטף עזה סמוך לשעה 15:05, והיא פגעה ישירות בממ"ד של הבית.

ההרס בעזה (צילום: חדשות)
ההרס בעזה | צילום: חדשות

עוד קודם לכן אותרה רקטה אחרת, שלא התפוצצה, בחצר גן ילדים ביישוב במועצה האזורית אשכול. גם במקרה הזה לא היו נפגעים. נפל הרקטה אותר על ידי הגננת שיצאה לחצר, הרחיקה את הילדים מהמקום ודיווחה מיידית לרכז הביטחון של היישוב.

ההרס בעזה בעקבות תקיפות צה"ל (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

ההפצצות הנרחבות של חיל האוויר החלו אתמול עם שיגור טיל לעבר אוטובוס ונמשכות כל העת ברחבי הרצועה. עד כה הן גבו מחמאס בעיקר מחירים סמליים, כמו מפקדות ומתקנים, דוגמת "אל-אקצא", תחנת הטלוויזיה של חמאס שהופצצה אתמול בלילה. קולות שיוצאים מתוך הרצועה מבטאים תחושה של מיצוי בקרב חמאס מסבב האלימות האחרון. בישראל עם זאת, הדברים נראים אחרת.

במקביל לכינוס המיוחד של הקבינט, גורם בכיר בחיל האוויר התייחס מוקדם יותר היום להסלמה ולפעילות של צה"ל ביממה האחרונה בגזרה. "מצד אחד אנחנו פועלים בזהירות, מצד שני אנחנו כן פוגעים בחמאס ובג'יהאד האסלאמי באופן משמעותי", אמר הבכיר. "אנחנו לא תוקפים אזרחים, אנחנו פוגעים בחמאס".

"קושי בפינוי מהיר ויעיל מאתרי הרס" (צילום: רויטרס, חדשות)
הפגיעה הישירה בבית באשקלון | צילום: רויטרס, חדשות
פגיעת רקטה שנורתה מעזה בבית באשקלון (צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות)
צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות

הבכיר הוסיף כי חיל האוויר מנהל מספר מבצעים גדולים ברצועת עזה: "אנחנו עוסקים בהתקפה משמעותית על חמאס והג'יהאד האסלאמי, בשונה מבעבר, הן בהיבט של כמות המטרות והן מבחינת האיכות שלהן. אנחנו תוקפים מבנים בני 6-7 קומות בלב העיר עזה, אלו מטרות שהן בעלות חשיבות רבה לחמאס ולג'יהאד".

עוד הוסיף הבכיר: "זה מייצר אפקט על הצד השני, רואים את זה גם במודיעין. השמדת בניינים שלמים בתוך שכונות אזרחיות זה אתגר גדול, בנינו לשם כך יכולת שמאפשרת לפנות את האוכלוסייה עם ירי מקדים - הקש בגג, ואז פגיעה והפלה של המבנים".