חשיפת מנהרה שלישית של חיזבאללה בצפון (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
מנהרה שלישית אותרה בלבנון | צילום: דובר צה"ל, חדשות

שבוע מאז התחיל מבצע "מגן צפוני" בגבול לבנון, צה"ל הודיע היום (שלישי) כי איתר מנהרת טרור התקפית נוספת - השלישית במספר - שחצתה משטח לבנון לשטח ישראל. מדובר צה"ל נמסר כי תוואי המנהרה נמצא בשליטה ואינו מהווה איום. בדומה למנהרות האחרות שאותרו, התוואי מולכד: "כל מי שייכנס מצדו הלבנוני מסכן את חייו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בצבא חוקרים את תוואי המנהרה. "האחריות על חפירת המנהרות משטח לבנון מוטלת על ממשלת לבנון", נמסר. "מדובר בהפרה חמורה של החלטה 1701 וריבונות מדינת ישראל. כוחות צה"ל ממשיכים לפעול על פי התוכנית הסדורה שאושרה להמשך איתור וחשיפת מנהרות טרור".

משלחת של קצינים בכירים, בראשות ראש אגף המבצעים אלוף אהרון חליוה, יצאה היום לרוסיה. המשלחת של צה"ל תשהה במוסקווה במשך יממה - ותיפגש עם בכירים בצבא רוסיה על מנת לעדכן אותם על מבצע "מגן צפוני".

ככה חושפים מנהרה (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
צה"ל מלכד התוואי. היום | צילום: דובר צה"ל, חדשות

בצה"ל הדגישו כי המשלחת תדון עם הבכירים בצבא רוסיה גם ב"נושאים מבצעיים נוספים", וציינו כי המשלחת יוצאת לרוסיה בהמשך לסיכום בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא הרוסי פוטין.

דובר צה"ל פרסום אתמול תיעודים שחושפים את המאמץ הטכנולוגי שבאמצעותו מגלים את המנהרות ההתקפיות של ארגון חיזבאללה, יומיים לאחר שהותר לפרסום כי נחשפה מנהרת טרור שנייה שחדרה לשטח ישראל.

המאמץ לאיתור וסיכול מנהרות הטרור חיזבאללה מובל על ידי צוות טכנולוגי ומודיעיני מיוחד ומשותף לפיקוד הצפון ואגף המודיעין שהוקם, כפי שנחשף עם פתיחת המבצע, בשנת 2014. מדובר צה"ל נמסר שבחודשים האחרונים, לאחר שהצוות הצליח לגבש תמונה איכותית, הוקמה בעוצבת "הגליל" מעבדה טכנולוגית לגילוי ואיתור מנהרות.

המעבדה לגילוי מנהרות (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
המעבדה לגילוי מנהרות | צילום: דובר צה"ל, חדשות

יחד מהווים הצוות והמעבדה זרוע טכנולוגית לגילוי המנהרות, שכוללת בין היתר סריקת תאי שטח ופענוח המידע שמתקבל מהם. המעבדה פועלת במקביל גם לשיפור טכנולוגיות קיימות ושואפת לפתח טכניקות גילוי חדשות לאיתור ומיפוי, שתואמות את האתגר מנהרות טרור בתוואים שונים. אנשי המעבדה עובדים בשיתוף פעולה עם כוחות ההנדסה בשטח ויחידות נוספות החל מאיתור המנהרה, דרך חקירתה ולמידתה ועד לסיכולה.