הירי מהרצועה נמשך: במטח רקטות שנורה הערב (שני) מרצועת עזה לעבר אשקלון, אחת הרקטות פגעה ישירות בבית בעיר. ממד"א נמסר כי שלושה נפגעים פונו במצב קל כתוצאה מהדף ורסיסים וחמישה נפגעי חרדה נוספים נזקקו לטיפול. בעקבות מטחי הירי, בוטלו מחר הלימודים באשקלון, בקריית מלאכי, בשדרות בקריית גת וביישובי עוטף עזה. משדר מיוחד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

צור זכריה מאשקלון, שביתו ספג פגיעה ישירה: "צריך להגיד ברכת הגומל, לא פשוט להיות זוג עם ארבעה ילדים במצב הזה. שתי הבנות הגדולות היו בקומה העליונה. יש לי ילדה בת שלוש שחיה בחרדה מתמדת ואני חרד למצב שלה, קשה בתור אבא לראות את הילדה שלי סובלת".

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף כמיל אבו רוקון, כתב הערב בעמוד הפייסבוק בערבית: "ארגון הטרור חמאס חצה את הקו האדום בפגיעתו בריבונות מדינת ישראל ובאזרחיה בשעות האחרונות, ומדינת ישראל תמשיך להגיב ביד קשה כנגד כל פעילות טרור או ירי רקטי של ארגון הטרור חמאס".

לאורך כל שעות הערב המשיכו השיגורים לעבר שטח ישראל. עד כה, יורטו על ידי לוחמי כיפת ברזל למעלה מעשרות שיגורים מתוך כ-300 שיגורים שזוהו משטח רצועת עזה לעבר שטח ישראל. "רוב השיגורים נפלו בשטחים פתוחים", נמסר.

הנחיות פיקוד העורף (צילום: דובר צהל, חדשות)
הנחיות פיקוד העורף | צילום: דובר צהל, חדשות

הלימודים לא יתקיימו בכל מוסדות החינוך באשקלון, כולל החינוך המיוחד, מעונות היום והמרכזים הקהילתיים. ראש העיר, תומר גלאם, אמר: "בעקבות ההסלמה הביטחונית, החלטתי על ביטול הלימודים בכל מוסדות החינוך בעיר. יש עיתות בהן אנו נדרשים למנהיגות ולא אוכל לקחת סיכון בכל מה שקשור לחיי ילדינו. אני מבקש מכולכם להישמע להוראות מצילות החיים של פיקוד העורף. יש להישאר סמוך למרחבים מוגנים ולהיכנס אליהם בעת הישמע האזעקה. מקווה יחד איתכם שהשקט ישוב אלינו במהרה, ועד שזה יקרה אנא תשמרו על עצמכם".

שליח האו"ם לאזור ניקולאי מלאדנוב כתב בטוויטר: "האו”ם פועל בשיתוף פעולה הדוק עם מצרים ועם כל הנוגעים בדבר על מנת למנוע מרצועת עזה להתדרדר לתהום. ההסלמה ב-24 השעות האחרונות הנה מסוכנת מאוד ופזיזה. ירי הטילים חייב להיפסק! על כל הצדדים להפגין איפוק! אסור לחסוך במאמצים על מנת לעצור את סחרור האלימות!".

כחלק מהתגובה הצבאית למטחי הירי לדרום, צה"ל פגע בבניין הטלוויזיה של חמאס. שני כלי טיס של חיל האוויר שיגרו טילי אזהרה לקראת הפצצה על מבנה הטלוויזיה של תחנת "אל-אקצה" של חמאס ושידוריה הופסקו. גם תחנת הרדיו של חמאס הותקפה.

עדי ראייה ברצועה דיווחו על פיצוץ עז, אך טענו כי לא ידוע בשלב זה על נפגעים - למרות שהמבנה נפגע באופן ניכר. מנהל התחנה טען שהשידורים יתחדשו בקרוב.

דובר הג'יהאד האסלאמי התייחס להפצצת בניין הטלוויזיה ושלח איומים לעבר ישראל: "הריסת תחנת הטלוויזיה של חמאס היא תוקפנות חמורה שתוביל להרחבת התגובה". דובר ועדת ההתנגדות העממית: "החלטנו להרחיב את התגובה - ישראל תשלם מחיר יקר".

בעיה במוכנוטת הציוד (ארכיון) (צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות)
טנקים בדרך דרומה, היום | צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות

במקביל, צה"ל מתגבר באופן משמעותי את הכוחות במרחב עזה - לא רק הפעילות האווירית ששומעים, אלא גם כוחות חי"ר ושיריון. הצבא עובד בכמה מעגלים: גם הגנה ותגבור מעגל האבטחה סביב היישובים הסמוכים לגדר - וגם ההבנה שייתכן שהמהלך האווירי לא יספיק ויש כוחות שמוכנים כבר לפעילות רגלית.

מחר בשעה 16:00 יתכנס הקבינט המדיני ביטחוני, שם יצטרכו לקבל החלטה לאן ממשיכים אחרי הלילה הזה. לפי שעה ניתן לראות שניתן גיבוי לצה"ל ומערכת הביטחון לפעול ולהגיב על ההתקפות של החמאס.

בהוראות פיקוד העורף נמסר גם כי ביישובי העוטף לא יפעלו מקומות עבודה שאינם חיוניים ויבוטלו העבודות החקלאיות. בנוסף, רק שירותים הכרחיים לקהל הרחב יפעלו. בנתיבות ובאופקים התושבים נדרשים לשהות במרחבים המוגנים. בשאר יישובי הארץ אין הגבלות מיוחדות.