צילום ארכיון (צילום: אריאל חרמוני / פלאש 90, חדשות)
צילום ארכיון | צילום: אריאל חרמוני / פלאש 90, חדשות

על רקע החשש להסלמה נוספת בדרום, קיים היום (חמישי) שר הביטחון ליברמן הערכת מצב בנושא המצב ברצועת עזה בהשתתפות הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, מתפ"ש וגורמי ביטחון נוספים. שר הביטחון שמע מכלל הגורמים על מוכנות הכוחות סביב הרצועה, והנחה את צה"ל "לשמור על דריכות מקסימלית לכל תרחיש" - כך נמסר מלשכתו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מוקדם יותר היום החליט הרמטכ"ל איזנקוט על תגבור כוחות רחב בימים הקרובים במרחב פיקוד הדרום - זאת לאור המשך האירועים האלימים בגבול רצועת עזה, שיגור עפיפוני תבערה וזריקת מטענים ורימונים על כוחות צה"ל. ההחלטה התקבלה במסגרת הערכת מצב שקיים הבוקר בהשתתפות בכירים בצה"ל ובשב"כ.

מדובר צה"ל נמסר כי הכוחות במרחב ערוכים לסיכול פעילות טרור ומניעת חדירה לישראל במרחב גדר המערכת ברצועת עזה. "צה״ל ערוך ומוכן למגוון תרחישים ורואה בארגון הטרור חמאס אחראי לכל המתרחש ברצועת עזה וממנה", נמסר.

במסיבת עיתונאים עם קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הבהיר נתניהו כי "המצב בעזה מתחלק לשניים: קודם כל יש שם כמובן ניסיון קבוע של חמאס להתחמש ולהתארגן נגד ישראל, אבל מה שהגדיש את הסאה זה המרכיב השני - אבו מאזן בשנה האחרונה מאוד הקשה את המצב בעזה, על ידי כך שהוא חנק את העברת הכספים מהרשות הפלסטינית לעזה, וכתוצאה מהחנק הזה נוצרו שם לחצים, וכתוצאה מהלחצים החמאס מעת לעת תוקף את ישראל, בעצימות יחסית נמוכה, אבל החנק הולך וגדל. אם החמאס חושב שכתוצאה מהמצוקה הזאת הוא יכול לתקוף את ישראל - הוא יעשה טעות גדולה מאוד. התגובה שלנו תהיה קשה, קשה מאוד".

בראיון שחלקים ממנו פורסמו הבוקר ב"ידיעות אחרונות" מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר אמר כי הוא מעדיף להביא לרגיעה, ומזהה "הזדמנות אמיתית לשינוי" בכל הקשור ליחסים עם ישראל. עם זאת הוא הוסיף כי "במצב הנוכחי פיצוץ הוא בלתי נמנע". מנהיג חמאס ביקש להבהיר כי הוא לא מתכוון להניח את הנשק, אלא להביא לקץ המלחמות ולסיום המצור על רצועת עזה.

"אני לא אומר שלא אלחם יותר", ציין. "אני אומר שאני לא רוצה יותר מלחמות. מה שאני רוצה זה את סוף המצור המחויבות הראשונה שלי היא לפעול למען האינטרס של העם שלי. להגן עליו, ולהגן על זכותו לחופש ועצמאות". מאוחר יותר הכחיש משרדו של סינוואר שהוא העניק ראיון ל"ידיעות אחרונות" והריאיון היה עם עיתון איטלקי.

"ערוכים לכל תרחיש" (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
צה"ל יתגבר כוחות ברצועה | צילום: דובר צה"ל, חדשות

בהפגנות השבועיות על גדר המערכת ביום שישי האחרון השתתפו על פי ההערכה יותר מ-20 אלף תושבי הרצועה. במהלך ההתפרעויות הושלכו למעלה מ-100 רימונים ומטענים לעבר חיילים ובתגובה צה"ל תקף בעזרת חיל האוויר.

על פי דיווחים פלסטיניים, שישה נהרגו מירי ועוד 180 נפצעו. עוד דווח ששני רחפנים צבאיים נפלו בדרום הרצועה, אך מצה"ל נמסר: "אין חשש לדליפת מידע".