בעקבות ההסלמה: התלמידים ישארו בבית (צילום: נתי שוחט / פלאש 90, חדשות)
בעקבות ההסלמה: התלמידים ישארו בבית | צילום: נתי שוחט / פלאש 90, חדשות

בעקבות ההסלמה ברצועת עזה, חילופי האש בין כוחות צה"ל לחמאס, ואזעקות צבע אדום, פיקוד העורף הורה לבטל את הלימודים היום (שני) בבתי הספר ביישובי עוטף עזה. הסיבה היא החשש שרקטות נוספות ישוגרו לכיוון ישראל. עם זאת, בפיקוד העורף ביטלו את ההנחייה לשהות סמוך למרחבים מוגנים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

פיקוד העורף פרסם הנחיות לתושבי העוטף: עד 300 איש יכולים להתכנס ולהתקהל בשטח סגור בלבד, במקומות עבודה שבהם יש מרחב מוגן תקני שניתן להגיע אליו תוך זמן התגוננות יום העבודה יתקיים כרגיל. עבודה חקלאית לא תאושר במרחב ושירותים לקהל הרחב יינתנו במתכונת מצומצמת.

מרכבת ישראל נמסר כי "לפי הנחיית כוחות הביטחון ייסגר קטע רכבת הנגב (הקו המערבי) שבין אשקלון לבאר שבע. תחנות שדרות, נתיבות ואופקים יהיו סגורות. תנועה מצפון בקו זה תסתיים בתחנת אשקלון. לא תתקיים תנועת רכבות מבאר שבע בקו הרכבת המערבי, רכבת הנגב.התנועה מבאר שבע דרך לוד תתקיים כסדרה".

בתום הערכת מצב שהתקיימה לנוכח המצב המתוח, ובתיאום עם פיקוד העורף, הוחלט כי הלימודים בנתיבות יתקיימו כסדרם. למרות זאת אין שינוי בהוראות במרחב האזרחי. במקביל נפתחו המרחבים המוגנים בנתיבות ובאופקים.

ראשי המועצות בעוטף עזה ביקרו בחריפות את ההחלטה לבטל את הלימודים בעוטף עזה. לטענתם, בצה"ל החליטו ללא התייעצות עם הרשויות ואלו למדו על כך מהתקשורת. ראשי המועצות מבהירים שכל כיתות הלימוד בעוטף עזה ממוגנות, וקיים רצון לשמר את השגרה למרות ההסלמה הביטחונית.

ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידן, הגיב על המצב ואמר: "הערב בסביבות השעה עשר התבשרנו על אירוע בטחוני חריג בגזרת עזה. בהתייעצות עם הצבא הוחלט כי על התושבים להימצא במרחבים מוגנים. ובמקביל פתחנו את מוקד המועצה ואת הקו החם לפניות התושבים. מאוחר יותר התקבלה הנחייה כי בכל יישובי המועצה לא יתקיימו מחר לימודים. אנו רואים בירי מעשה חמור ביותר. ירי זה צריך להיענות תגובה משמעותית מצד ישראל".

דובר צה"ל הודיע הערב כי במהלך פעילות ביטחונית במרחב רצועת עזה התפתחו חילופי אש בהם היו מעורבים כוחות צה"ל שחדרו לשטח הרצועה. בצה"ל הבהירו שכלל הכוחות הישראלים נמצאים בשטח ישראל, ואין חשש לחטוף מקרב כוחותינו.

הנחיות פיקוד העורף לעוטף עזה (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
הנחיות פיקוד העורף לעוטף עזה | צילום: דובר צה"ל, חדשות

במהלך האירוע, הפלסטינים דיווחו על תקיפות של כלי טיס במספר מוקדים ברצועת עזה. משרד הבריאות הפלסטיני אישר ש-7 פלסטינים נהרגו בתקרית. לאחר מספר אזעקות צבע אדום בעוטף עזה, זוהו שני שיגורים לעבר שטח ישראל. שניהם יורטו ע"י כיפת ברזל. ראש הממשלה נתניהו עודכן בפרטי האירוע ומקיים התייעצויות ביטחוניות.

כוח צה"ל נכנס כ-3 קילומטרים לתוך שטח הרצועה במהלך פעילות מבצעית. במהלכה, הוא ככל הנראה התגלה והתפתחו חילופי אש בין חמושים פלסטיניים לכוח. חיילי הכוח נלחמו במקום והחלו לסגת. מטוסים הוזנקו והפציצו במרחב של הכוח כדי לאפשר לו לסגת ולנתק מגע מכל היורים בו. לפי דיווחים פלסטיניים, בפעולה חוסלו מספר מפקדים בכירים בחמאס, ביניהם נור דין בארקה - מפקד מערך המנהרות של חמאס בגזרת חאן יונס.

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה שישראל חיסלה מפקד בכיר בזרוע הצבאית של חמאס. לפי גורם פלסטיני רשמי ברצועת עזה, אנשי חמאס ירו לעבר רכב נוסע שמתוכו נפתחה עליהם אש. עד ראייה מתוך הרצועה סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס שכלי טיס ירה כ-20 טילים לשטחים פתוחים בתוך שטח רצועת עזה.

מוקדם יותר, בצה"ל שלחו הודעה לתושבים בחלקים הדרומיים של עוטף עזה: "בדקות אלו מתרחשת פעילות אווירית במרחב". במועצה אזורית אשכול אישרו שנשמעו מספר הדי פיצוצים עקב פעילות צה"ל ברצועה, והורו לתושבים להישאר בסמוך למרחב המוגן.