הודיע על התפטרותו. תא"ל כהנא (צילום: דובר צה"ל)
הודיע על התפטרותו. תא"ל כהנא | צילום: דובר צה"ל

חודשיים לאחר שמפקד מערך הגנת הגבולות וקצין האיסוף הקרבי הראשי תא"ל מרדכי כהנא, שנחשד שהחביא אמצעי לחימה, נפגש עם הרמטכ"ל והודיע לו על החלטתו לפרוש מצה"ל – היום (חמישי) הודיע הפרקליט הצבאי הראשי כי כהנא יועמד לדין משמעתי בלבד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

תא"ל שרון אפק החליט כי כהנא יועמד לדין משמעתי בגין מספר עבירות של התנהגות שאינה הולמת, נטילת ציוד שלא כדין ואי-קיום הוראות המחייבות בצבא. בעניינו של כהנא התנהלה חקירת מצ''ח, ממנה עלה כי הקצין החזיק ציוד צבאי ואזרחי בהיקף גדול מאוד בניגוד לפקודות הצבא ולאורך זמן רב.

עוד עלה מהחקירה כי הקצין פעל באופן בלתי הולם בממשקים שקיים עם חברות אזרחיות. בהחלטה קבע אפק כי חומרת המעשים נובעת גם מהעובדה שבוצעו על-ידי קצין ומפקד בכיר מאוד ומנוסה, אשר אמור לשמש בהתנהגותו דוגמה אישית ליישום קפדני של פקודות הצבא. 

"במהלך החקירה, נטל תת-אלוף מרדכי כהנא אחריות וביקש לסיים את תפקידו ולפרוש מצה''ל", נמסר. "לאור זאת, ולאור העובדה שבמרבית הציוד לא נעשה שימוש פרטי, הורה הפרקליט הצבאי הראשי על טיפול פיקודי והעמדתו של הקצין לדין משמעתי".

אל"ם רן כהן, הסנגור הצבאי הראשי, וסגן אריאל חברון, שייצגו את הקצין אמרו כי הם "מברכים על ההחלטה לסגור את תיק החקירה בצעדים משמעתיים בלבד. אנו משוכנעים שגם הליך זה, שבמהלכו ישמיע תא"ל כהנא את עמדתו המלאה, יסתיים באופן ראוי והולם. כבר בתחילת החקירה נטל תא"ל כהנא אחריות על הדברים ועל טעויות מסוימות שביצע, אך הובהר שלא היה בהם, חלילה, היבט פלילי כלשהו".