תרגיל צה"ל בצפון. ארכיון (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
איומים חדשים בצפון | צילום: דובר צה"ל, חדשות

שינוי דרמטי במצב הביטחוני? בתדרוך לכתבים צבאיים, הודיע היום (שני) שר הביטחון אביגדור ליברמן כי הוא מתכוון לדרוש ממשרד האוצר תוספת תקציבית של כ-4.8 מיליארד שקלים, שיתפרסו על פני שלוש השנים הבאות, לאור "התפתחויות משמעותיות בגזרה הביטחונית באזור". ליברמן הבהיר: "לא ניתן לפרט על כל השינויים המהותיים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ליברמן הסביר כי למערכת הביטחון דרושים עוד תקציבים כדי להתמודד עם הנוכחות הרוסית המסיבית על אדמת סוריה: "נכנסו לאזור כלי נשק מדויקים ואיכותיים יותר שהגיעו לידי חיזבאללה, שגם עלותם גבוהה יותר. לצד הפיתוח המואץ של טילים בליסטיים באירן, צריך לתת מענה לכך בתוכנית הרב שנתית".

כיום תקציב הביטחון עומד על כ-12% מהתקציב הכולל של המדינה. במשרד הביטחון מדגישים כי השינוי באזור מצריך שינוי בהסתכלות על התקציב: "אם אירן משקיעה כ-22 אחוזים מתקציבה לביטחון, אנחנו לא יכולים להיות רחוק מאחוריהם ובמקביל לשמר את עליונותנו".

שר הביטחון בסיור בצפון (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
שר הביטחון ליברמן בסיור בצפון | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

שר הביטחון הבהיר כי הוא אינו מתכוון לפרט בדיוק את כל פרטי השינוי המהותי במצב הביטחוני. "כשנחתם ההסכם בין משרד הביטחון לאוצר, הוכנס סעיף מיוחד לפיו ההסכם יוכל להיפתח מחדש במידה ויהיה שינוי כלכלי או ביטחוני 'משמעותי', שיוגדר ע"י המשרדים עצמם". ליברמן הצהיר: "עתה יש שינוי במצב הביטחוני, שמצריך הגדלה של תקציב הביטחון".

ליברמן מסר כי יש להשלים פער בנושא מיגון יישובי הצפון מאיום הטילים: "כרגע שליש מאוכלוסיית צפון הארץ נותרה ללא מיגון. אנחנו מתמקדים בקו חיפה-טבריה, כולל יישובים ערביים, דרוזים ובדואים". למרות זאת, הבהיר כי נושא זה אינו נמצא באחריותו של משרד הביטחון: "אם יפרוץ עימות יבואו טענות אלינו ולא למשרד השיכון. אנחנו דוחפים את זה, זה מדאיג אותנו".

"אם מישהו חורג - צריך לטפל בזה" (צילום: רויטרס, חדשות)
"לא נפגע באימונים של צה"ל" | צילום: רויטרס, חדשות

ליברמן סיכם: "צה"ל יתמודד עם כל אתגר בכל תנאי. אני לא מתנה שאם לא יהיה תקציב נפסיק להילחם. אבל חושב שכולם יהיו ערים למצב הרגיש. חייבים להוסיף תקציבים על מנת לשמור על בטחון אזרחי ישראל".

לא עושים חיים קלים לרה"מ. כחלון וליברמן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
כחלון צפוי להתנגד, שר האוצר וליברמן | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

ממשרד האוצר נמסר בתגובה לדרישת שר הביטחון כי ההסכם הקיים מאפשר לצה"ל לתכנן מראש את תקציבו לטווח הארוך ומאפשרת מיצוי יעיל ומיטבי של המשאבים. "דרישות תקציביות נוספות מהוות הפרה מהותית של הסיכום, ויובילו לכך שכל התועלות של מערכת הביטחון מהסיכום ירדו לטמיון, ובפרט היכולת לממש את התכנית הרב שנתית".