הפרות סדר (ארכיון)
ארכיון | צילום: רויטרס

לאחר שהודיע שר הביטחון על סגר מלא מלא ביהודה ושומרון עד לאחר חג הסוכות, שיגרו המשטרה והשר לביטחון פנים ארדן המלצה לליברמן, לאשר את כניסתם של עשרת אלפים עובדים פלסטינים לשטח ישראל כבר בחול המועד. הסיבה - פניה משר החקלאות שחושש מפגיעה בתוצרת החקלאית. לאחר הערכת מצב של שר הביטחון והרמטכ"ל, הוחלט לאשר את ההמלצה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בין העובדים שיוכלו להיכנס לישראל, נמצאים עובדי מחלקת התברואה בירושלים, עובדים שמועסקים בבית החולים שערי צדק ובעובדים שנדרשים לחקלאות. הבקשה הועברה בעקבות פנייה אישית של שר החקלאות אורי אריאל לארדן, שביקש לאפשר כניסתם של העובדים האלה מחשש שייגרם נזק בלתי הפיך לתוצרת החקלאית, נזק שייגרום נזקים כלכליים כבדים מאוד למספר גדול של חקלאים ברחבי הארץ.

בחוות הדעת שהעבירה המשטרה הובהר כי היא אינה מתנגדת לבקשת השר אריאל, כל עוד יתקיימו מספר התניות והגבלות, בהן ציון מפורט על אישורי העבודה והסעות מאורגנות של משרדי החקלאות או הבריאות.

"שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל גדי איזנקוט ביצעו הערב הערכת מצב והחליטו לאשר כניסה לישראל במהלך סוכות של עובדים פלסטיניים המועסקים במגזרים נדרשים במשק, זאת בעקבות בקשת גופי ציבור ומשרדי ממשלה ובהתאם להמלצת כלל גופי הבטחון", נמסר. "שר הביטחון הנחה את מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב מרדכי, לבחון את הבקשות ולאשר אותן בהתאם לצרכים הנדרשים במשק".

שר הביטחון יאשר את כניסת הפועלים?
שר הביטחון יאשר את כניסת הפועלים? | צילום: משרד הביטחון

בשבוע שעבר הודיע שר הביטחון כי במהלך חג סוכות ובכל חול המועד יוטל סגר מלא ביהודה ושומרון, למרות שבצה"ל התנגדו בתחילה למהלך. את ההחלטה על הסגר של 11 ימים קיבל שר הביטחון אביגדור ליברמן, בלחץ השר לביטחון פנים גלעד ארדן והמשטרה, בין היתר בעקבות הפיגוע ביישוב הר אדר, בו נרצחו שלושה ישראלים.

ליברמן קיבל את ההחלטה להטיל סגר מלא וכללי עד מוצאי שבת לאחר שמחת תורה - 11 ימים. עד לפיגוע הייתה מחלוקת בין צה"ל למשטרה: בצבא סברו שלא יהיה נכון להטיל סגר כה ממושך, אבל לאחר הפיגוע גם הצבא שינה את עמדתו והתקבלה המלצת המשטרה והשר ארדן משלושה נימוקים עיקריים: הרצון למנוע חיכוך בין עובדים פלסטינים לבין יהודים בימי החג הרגישים שבהם רבים יוצאים לחופשות ולאתרי הטבע, השפעת הפיגוע הרצחני על תחושת הביטחון והעובדה שממילא ימי החג הם קצרים ובתי עסק רבים סגורים כך שהנזק שנגרם לעובדים הוא מינימלים.