צה"ל ביצע ירי אזהרה לעמדה סורית
ארכיון | צילום:

שוב לא שקט בצפון הגולן: היום (שבת) אירעה תקרית ירי בצפון הגולן, במהלכה ביצע צה"ל ירי אזהרה לעבר עמדה של צבא סוריה. אין נפגעים בתקרית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

האירוע החל לאחר שצבא סוריה הקים עמדה בתוך השטח המפורז, בניגוד להסכמי הפסקת האש. צה"ל ביצע בתגובה ירי אזהרה למרחב באמצעות טנק. היקף הנזק מהירי שביצע צה"ל טרם התברר.

השבוע פורסמו תמונות לוויין ישראלי, שחושפות את ההתבססות הצבאית האירנית בסוריה: בעקבות הפרסום ברשת BBC, לפיו אירן מקימה בחודשים האחרונים מתקן קבע צבאי על אדמת סוריה, חברת ImageSat international פרסמב תמונות המציגות את המתקן הממוקם סמוך לעיירה אל-כיסווה המרוחקת 50 ק"מ בלבד מהגבול עם ישראל.

תמונות הלוויין הישראלי (צילום: חברת  ImageSat International (ISI))
תמונות הלוויין הישראלי | צילום: חברת ImageSat International (ISI)

בתמונות שפורסמו, והוצגו לראשונה בחדשות 2 Online, ניכרים שינויים ושיפוצים שנערכו בתקופה האחרונה. ממצא זה עשוי להעיד על כניסה ושהות של אנשים חדשים או נוספים בעת הזו. עוד עולה מהתמונות כי אחד המבנים החדשים מתאים במאפיינים מסוימים למסגד. אם הוא אכן מסגד, נמסר ממחלקת המודיעין של ISI כי הדבר עשוי להיות סימן המעיד על נוכחות אירנית או מוסלמית זרה חדשה.

בחברה הדגישו כי הקביעה לפיה האתר שצולם משמש את אירן היא לפי פרסומים בכלי תקשורת זרים, וכי אין בתמונות אלו הוכחה לקיומו של מתקן המשויך באופן בלעדי לאירן.

"אירן - האיום הגדול ביותר במזרח התיכון"

על פי רשת BBC, גורמי המודיעין ששוחחו עמה מסרו כי הבחינו בהאצה של עבודות הבנייה בתקופה האחרונה כשעד כה הוקמו יותר מ-20 בניינים לאכלוס חיילים ולאכסון כלי רכב צבאיים.

"שינויים ניכרים במקום" (צילום: חברת  ImageSat International (ISI))
"שינויים ניכרים במקום" | צילום: חברת ImageSat International (ISI)

מוקדם יותר פורסם ריאיון עם הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, בעיתון סעודי ובו אמר כי אירן היא האיום "האמתי והגדול ביותר" באזור בעת הנוכחית. הוא ציין כי לטהרן קיימת עדיין נכונות להשיג יכולות גרעיניות למרות שההסכם עם המעצמות הקפיא אותן באופן זמני, והוסיף כי בכוונתה "לשנות את חוקי המשחק" באזורים שונים במזרח התיכון.

יוכל להתמודד בבחירות בעוד שנה (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות)
"אירן מאיימת על האזור כולו". איזנקוט | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות

"אירן מנסה לשנות את חוקי המשחק באזור באמצעות העברת ידע, בניית מפעלי נשק ואספקת נשק מתקדם ומל"טים", הסביר איזנקוט. "כך היא כופה את השפעתה של אירן על האזורים השונים והפעלת זרועות לביצוע משימות, כמו חיזבאללה, החות'ים בתימן והג'יהאד האסלאמי. היא משקיעה כסף רב במלחמה ובמיליציות השונות.