זירת הפיגוע (צילום: פלאש 90)
זירת הפיגוע | צילום: פלאש 90

היישוב הר אדר חווה רק לפני כחודשיים פיגוע קשה, בו נרצחו המאבטחים אור אריש יוסף עותמאן ולוחם מג"ב סולומון גברייה. בעקבות הפיגוע שודרג וחוזק שער "בידו" באמצעי בידוק והגנה מתקדמים, והוא ייפתח מחדש בתחילת השבוע. היום (רביעי) הודיעו ביישוב על צעדי אבטחה חדשים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי הנוהל, תושבים שמעוניינים להעסיק עובדים פלסטינים יצטרכו להגיש בקשה עדכנית - ואישורי העבודה שנופקו בעבר אינם תקפים. על פי ההנחיות, הקבלן/תושב הוא האחראי הבלעדי כלפי מחלקת הביטחון למילוי כל הנחיות הביטחון באתר העבודה (או בבית). כל העובדים הפלסטינים יעברו בדיקה ביטחונית, לרבות גלאי מתכות, בדיקת תעודות זיהוי ואישורי עבודה.

הנוהל הביטחוני החדש כולל איסוף של העובד על ידי המעסיק, הפקדת כרטיס מגנטי, ליווי על ידי המעסיק במהלך כל היום ושמירה הדוקה: "בכל אתר בו יועסק יותר מעובד אחד תידרש שמירה צמודה על ידי אדם חמוש שאושר על ידי מחלקת הביטחון - נושא נשק ברישיון בר תוקף, אשר יקבל תדריך מרבש"צ היישוב".

הנרצחים בפיגוע בהר אדר (צילום: דוברות מג"ב, Yonatan Sindel/FLASH90, חדשות)
הנרצחים בפיגוע | צילום: דוברות מג"ב, Yonatan Sindel/FLASH90, חדשות

כמו כן, חל איסור על מעבר רגלי של עובדים פלסטינים ברחבי היישוב ולא תותר כניסת עובדים פלסטינאים מהשער הראשי - כולל בעלי היתרים לישראל - ללא אישור מראש של הקב"ט או הרבש"צ. בנוסף, חל איסור על העובדים לצאת מהר אדר לשאר שטחי ישראל.

ההמלצות אומצו לאחר שצוות מקצועי בראשות תא"ל (מיל') אודי שלוי בחן את הנושא והגיש המלצות לראש המועצה חן פיליפוביץ'. ההמלצות, שגובשו יחד עם מתנדבים ואנשי ביטחון, הובאו לאישור המועצה. פיליפוביץ' הוסיף במכתב לתושבים: "נשקלו ונבחנו בכובד ראש חלופות שונות להתנהלות עובדים פלסטינאים ביישוב, בהתאם לצו אלוף והנחיות מג"ב, במטרה לחזק את הביטחון האישי".

השער ייפתח מחדש ביום ראשון הקרוב, ובנוסף לנוהל המועדכן תוגברה השמירה בשער וביישוב. "הנוהל בחלקו מורכב ליישום, אך יגביר את רמת הביטחון היישובי והאישי", הסביר ראש המועצה, "על המעסיקים להקפיד על קיום הנהלים למען ביטחון כולנו".