מתיחות גבוהה בבירה: במשטרת ירושלים מסרו היום (חמישי) כי כוחות הביטחון בעיר ערוכים לכל תרחיש ביטחוני אפשרי. עוד נמסר כי בשלב הזה אין מודיעין קונקרטי שמצביע על הסלמה מתוכננת בעיר. שלושה תושבי מזרח העיר שהפגינו ויידו אבנים ובקבוקי מים נעצרו, בצפון נסגר מעבר גלבוע בשל הפרות הסדר באיזור. הפלסטינים דיווחו על עשרות פצועים בעימותים ברחבי הגדה. בנוסף, שוטר נפצע באורח קל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במשטרה ביקשו להבהיר כי יעשו ככל שביכולתם כדי לאפשר את המשך חיי השגרה של תושבי ירושלים אך הדגישו כי "מי שינסה אותנו - נגיב ביד קשה". שוטרים סיפרו היום כי התחושה היא שבשטח מבינים שהמהלך האמריקני לא ישפיע על הר הבית וכי מדובר בסוגיה לאומית, ולא דתית, ולכן השקט היחסי.

עם זאת, ההערכה היא שישנם גורמים דתיים קיצוניים כמו חמאס שמנסה להשפיע על צעירי מזרח ירושלים ולקשור את הר הבית להכרזה.

הבוקר החלו הפגנות מחאה ברחבי הגדה המערבית, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים, שבמהרה הפכו להפרות סדר ועימותים בין כוחות הביטחון לפלסטינים. כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו על מספר פצועים סמוך לגדר הגבול עם רצועת עזה, באזור כיסופים.

"קוראים לפתיחתה של אינתיפאדה חדשה"

ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה אמר הבוקר בעצרת בעזה: "אנו קוראים לפתיחתה של אינתיפאדה חדשה נגד הכיבוש והאויב הציוני, ואנחנו פועלים לשם כך".

היערכות ל
הפרות סדר בירושלים | צילום: Sky News

הנייה אף טען כי "ההכרה בירושלים היא הכרזת מלחמה נגד הפלסטינים, ולכן הוריתי על גיוס כללי של כל פעילי חמאס כדי להתנגד להחלטת טראמפ. אני קורא להפוך את יום הזעם מחר לתחילתה של אינתיפאדה חדשה שתיקרא: אינתיפאדת החירות של ירושלים והגדה".

חאדר חביב, אחד ממנהיגי הג'יהאד האסלאמי, נשא דברים גם הוא בעצרת ואמר: "לעם הפלסטיני יש זכות להשתמש בכל צורות הביטוי של כעסם וכל אמצעי ההתנגדות, ההתנגדות הפלסטינית תגיב על הפשע הזה שבוצע על ידי הממשל האמריקאי והאויב הציוני".

בהכנת הידיעה השתתפו: ירון אברהם, ניר דבורי, תמיר סטיינמן, ירון שניידר ומשה נוסבאום.