כמה שווים מומחי אבטחת מידע? צפו (צילום: רויטרס, חדשות)
בישראל חושדים תקופה ארוכה (אילוסטרציה) | צילום: רויטרס, חדשות

לאחר החשיפה היום (רביעי) שגורמי ביון ישראלים היו אלו שהתריעו בפני האמריקנים על הפריצה באבטחת המידע אצלם, גורם במערכת הביטחון סיפר לחדשות 2 Online כי בישראל חושדים כבר תקופה ארוכה בחברת קספרסקי הרוסית. הגורם הוסיף כי כבר לפני זמן רב קיבלו בארץ הוראה שלא להשתמש בתוכנות או במוצרים של החברה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ההוראות להפסיק להשתמש בפיתוחי החברה הרוסית הובאו על ידי אגף המלמ"ב (הממונה על הביטחון במשרד הביטחון), שאחראי בין היתר על הפיקוח והבקרה על הקשרים של התעשיות הביטחוניות בישראל עם גורמים בחו"ל.עם זאת ציין הגורם הבכיר כי במספר חברות, כגון צ'ק פוינט למשל משתמשים בשורות קוד שפותחו על ידי קספרסקי, אך לא במוצרים המוגמרים.

המלמ"ב אחראי לא רק על מה מותר לתעשיות הביטחוניות בארץ למכור ולמי, אלא גם עם איזה גופים מותר להיות בקשר ואיזה מוצרים מחו"ל מותר לקנות ולהשתמש במערכות הישראליות. כך למשל לעובדי ביטחון מקפידים לרכוש טלפונים שמיוצרים בקוריאה ולא בסין, על מנת למנוע פרצות אבטחת מידע.

"בחורות יפהפייות רוצות להיות חברות של עובדי תעשייה"

הבכיר ידע לספר גם על ניסיונות של גורמים עוינים לנסות לפתות את אנשי התעשיות הביטחוניות בישראל במטרה להשיג מידע רגיש. "יש הרבה ניסיונות פישינג ברשת", סיפר. "עובדים בתעשיות הביטחוניות מקבלים הרבה פניות מבחורות צעירות בפייסבוק או בלינקדאין".

פעלו להברחת אמל"ח. אילוסטרציה (צילום: backgroundstore, 123RF)
"נתפסו על חם" (אילוסטרציה) | צילום: backgroundstore, 123RF

הבוקר פורסם ב"ניו יורק טיימס" כי גורמים רשמיים בקהילת המודיעין בישראל חשפו בזמן אמת האקרים מטעם ממשלת רוסיה שניסו לחשוף שמות קוד של תכניות מודיעין אמריקניות, על פי הדיווח, המעשה התרחש לפני כשנתיים וישראל הייתה זו שהתריעה בפני ארה"ב על פעילות ההאקרים הרוסים.

הניסיונות של הרוסים ש"נתפסו על חם" להגיע למודיעין האמריקני התבצעו באמצעות שימוש בתוכנת האנטי וירוס שפיתחה חברת אבטחת המידע הרוסית "קספרסקי", אשר משמשת כ-400 מיליון בני אדם ברחבי העולם, בהם גם סוכנויות של הממשל האמריקני.

על פי גורמים המעורים בנושא, הרוסים הצליחו לפרוץ למחשב של עובד בסוכנות לביטחון לאומי (NSA) דרך תוכנת האנטי-וירוס שהותקנה עליו ולגנוב משם מסמכים מסווגים שאוחסנו שם.