דוגמה לסוללת SA-5
מטוסי F-15 של חיל האוויר (ארכיון) | צילום: אתר חיל האוויר

תקרית חריגה בין חיל האוויר לצבא סוריה: מטוסי קרב של צה"ל שהיו בפעילות מבצעית מעל שטח לבנון תקפו היום (שני) סוללת נ"מ סורית ששיגרה לעברם טיל מדגם SA5. המטוסים שיגרו ארבע פצצות שהשמידו את הסוללה הממוקמת כ-50 ק"מ מזרחית לדמשק, באזור בסיס חיל האוויר הסורי דומה. "הסוללה הושמדה וכל מטוסי חיל האוויר שבו לבסיס בשלום", נמסר בהודעת דובר צה"ל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

האירוע התרחש סמוך לשעה 10:00, אז שיגרה הסוללה הסורית טיל נ"מ לעבר המטוסים הישראליים. בתגובה, תקפו מטוסי חיל האוויר את הסוללה, שביצעה ירי דומה לעבר מטוסי צה"ל בחודש מרס האחרון, והשמידו אותה.

בצה"ל הבהירו כי מטוסי חיל האוויר לא היו מצויים בסיכון בשום שלב במהלך שתי הגיחות שבוצעו ואמרו כי הרוסים עודכנו על התקיפה בזמן אמת. "הסורים חשבו שכלי הטיס נועדו לתקוף ושיגרו טיל נ"מ מסוללת SA-5 שלא סיכן את המטוסים של חיל האוויר הישראלי", מסר דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס. "אנחנו ערוכים לכל אפשרות".

תא"ל מנליס הדגיש כי מבחינת ישראל מדובר בפרובוקציה של הסורים. "לא נאפשר ירי נ"מ לעברנו", הוסיף דובר צה"ל. "ישראל לא מעוניינת להסלים את המצב ומבחינתה האירוע הסתיים". יצוין כי התקרית מתרחשת ביום בו מגיע שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, לביקור בישראל.

אזור תקיפת סוללת הנ
מיקום תקיפת סוללת הנ"מ הסורית | צילום: google earth

ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, אלוף (במיל') עמוס ידלין צייץ בטוויטר בעקבות התקרית כי "התקיפה בסוריה חשובה. מבהירה שישראל לא תוותר על חובתה לאסוף מודיעין על התעצמות חיזבאללה הנתמכת על ידי אירן ואסד. חזרת ביטחונו העצמי של אסד היא רק מרכיב אחד בבחינת תגובות צפויות - חובה לבחון תגובות אפשריות של אירן, רוסיה וחיזבאללה".

בחודש מרס האחרון שוגר טיל נ"מ סורי לעבר מטוסי חיל האוויר שתקפו בסוריה. מערכת "החץ" יירטה את אחד הטילים, שנפל בשטח ירדן ולא גרם נזק - בעוד אזעקה חריגה נשמעה בצפון בקעת הירדן. מדובר בהפלה המבצעית הראשונה של מערכת טילי ה"חץ" ההגנתית, שנמצאת כבר 17 שנה בשירות חיל האוויר.