תהלוכה של חמאס בצפון הרצועה
חמאס ברצועה (ארכיון) | צילום: חדשות

המתיחות בדרום: במערכת הביטחון רואים בימים האחרונים דינמיקה של הסלמה. השטח סובל מחוסר יציבות בשל שורה של אירועים - ובראשם ההכרזה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על ירושלים, תהליך השלום התקוע, המצב הכלכלי ברצועת עזה וחוסר השליטה על הארגונים הסוררים שאחראים על הירי בימים האחרונים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חמאס לא מעוניין במלחמה כוללת בנקודת הזמן הזו. עם זאת, הוא לא יכול לעמוד מנגד בזמן שהוא רואה את התסיסה ברחוב הפלסטיני אל מול ההכרזה של טראמפ. לכן יש ניסיונות מתמשכים של הארגון לנתב את המחאה לשטחי יהודה ושומרון, ולשמר במידת מה את ההפגנות בגדר הרצועה.

לישראל יש בטן מלאה על חמאס, שלטענתה מאפשר לארגונים הסוררים "לשחרר קיטור". אמנם הוא מבצע מעצרים אבל הוא יכול הרבה יותר מזה. החשש הוא שהמצב המתוח יוביל את שני הצדדים למצב של חישוב מוטעה, בו כל צד לא יבין נכון את מהלכי השני ותתפתח מערכה כוללת.

בישראל רואים את החמאס כשהוא מתכונן למערכה. מערכים שונים בארגון מגבירים את הכוננות מחשש מהכוונות של ישראל. במקביל מצרים לא עושה מספיק על מנת להרגיע את השטח למרות היכולת שלה להיות שותפה דומיננטית בתהליך ההרגעה.

בינתיים חמאס משקיע מאמצים גדולים מאוד כדי לשחזר את ההפגנות מהשבוע שעבר גם מחר. בארגון חושבים שההפגנות ביום שישי האחרון לא היו משמעותיות מספיק ולכן הם פועלים ברשתות החברתיות ובאמצעים אחרים כדי להוציא מספר גדול ככל האפשר של אנשים לרחובות.