הלילה (בין שישי לשבת) דווח על תקיפה של בסיס אירני בסוריה, שיוחסה לישראל. בעוד הממשלה לא מגיבה רשמית לתקיפה, הערב (שבת) פרסם ראש הממשלה בנימין קטע מנאומו המוקלט שישודר השבוע בפורום סבן בארה"ב. דבריו של נתניהו הוקלטו ביום חמישי אך כללו התייחסות מפורשת לאיום הנשקף מהמעורבות האירנית בסוריה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"תנו לי לשוב ולהדגיש את מדיניות ישראל: לא נאפשר למשטר שנחוש לחסל את המדינה היהודית להשיג נשק גרעיני", אמר נתניהו בהקלטת נאומו. "לא נאפשר למשטר הזה לבסס את עצמו צבאית בסוריה, כפי שהוא מנסה לעשות, במטרה המפורשת של חיסול ארצנו".

הלילה דיווחו כלי תקשורת ערביים ובהם רשת "סקיי ניוז" בשפה הערבית על תקיפה של בסיס אירני שביצעו מטוסי חיל האוויר הישראלים בעיר אל-כיסווה, הממוקמת מדרום לבירה הסורית דמשק. יעד התקיפה הוא הבסיס שהוקם בשנה האחרונה במקום, ושבנייתו הואצה בחודשים האחרונים. 

התקיפה מדרום לדמשק, שלשום
אזור התקיפה בסוריה, הלילה | צילום:

על פי הדיווח, התקיפה בוצעה מהמרחב האווירי של לבנון - וכי מערכות ההגנה הסוריות הגיבו בירי של טילי נ"מ. עוד דווח ירי טילי הנ"מ לעבר מטוסי הקרב הישראלים בוצע מבסיס מאזה שבדמשק ומטוסי חיל האוויר שביצעו את התקיפה חגו בגובה נמוך מעל העיר בעלבכ שבבקעת הלבנון. כלי תקשורת המקורבים למשטר הסורי אישרו שנורו כמה טילים לעבר הבסיס, שבשטחו היה ככל הנראה גם מחסן תחמושת.

בטלוויזיה הסורית דווח הבוקר כי "האויב הישראלי שיגר בשעה 00:30 מספר טילי קרקע-קרקע לעבר אחד הבסיסים הצבאיים בפרברי דמשק". עוד דיווחו הסורים כי "אמצעי ההגנה האווירית שלנו תקפו את הטילים ששוגרו והשמידו שתי מטרות" והוסיפו כי "התוקפנות הבוטה גרמה לנזק חומרי בבסיס״.

הבסיס האירני שהותקף: מתקן שבנייתו הואצה רק לאחרונה

התקיפה בוצעה לאחר שלפני כשלושה שבועות, התריע גורם מודיעיני מערבי על כך שאירן מקימה בחודשים האחרונים מתקן קבע צבאי על אדמת סוריה. על פי הדיווח ברשת BBC מ-11 בנובמבר, הבנייה התקדמה משמעותית בשבועות האחרונים, בעקבות רצף הניצחונות של צבא אסד.

בסיס אירני בסוריה (צילום: איירבאס, מקנזי שירותי מודיעין)
הבסיס בחודש ינואר 2017 | צילום: איירבאס, מקנזי שירותי מודיעין

גורמי המודיעין סיפרו ל-BBC שהבחינו בהאצה של עבודות הבנייה לאחר שהוקמו יותר מ-20 בניינים לאכלוס חיילים ולאחסון כלי רכב צבאיים. עם זאת, המומחים ציינו כי מהות ומטרת המתקן לא היו ידועות להם. בעבר דווח על מתקנים דומים שהאירנים בונים בערי חוף הרחוקות מהגבול הישראלי.

התקדמות בבנייה. הבסיס במאי 2017 (צילום: איירבאס, מקנזי שירותי מודיעין)
התקדמות בבנייה. הבסיס במאי 2017 | צילום: איירבאס, מקנזי שירותי מודיעין

בקיץ האחרון התייחס לסוגיה ראש המוסד יוסי כהן שטען כי "אירן ושלוחותיה נמצאות בסוריה, לבנון, עירק ותימן". כהן הדגיש שהתהליך המרכזי שמתחולל היום במזרח התיכון הוא התפשטות אירנית באמצעות כוחות אירניים ושלוחות מקומיות, המתבססות במדינות רבות. "במקומות שבהם מצטמצמת נוכחות דאע"ש, פועלת אירן למלא את החלל", אמר.