לראשונה - רחפנים צה"ליים מבצעיים גם באישון ליל: פיקוד המרכז חושף היום (שני) יכולת מבצעית חדשה שנכנסה לשימוש בצה"ל. מדובר על רחפן בעל יכולת ראייה תרמית ולילית שיכול לזהות - גם בחושך - פרצופים של בני אדם מגובה מאות מטרים וכך לסייע לכוחות שעל הקרקע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הרחפן, מדגם Matris 100, נושא עליו מערכת אמצעים לראיית לילה ובצה"ל כבר נמצאים עשרות כאלה שנכנסו לפעילות מבצעית בפיקוד המרכז. "יש לנו כאן יכולת לאסוף מודיעין ולסייע לכוחות הקרקע שלא הייתה בעבר", סיפר ראש מדור אמצעי לחימה בפיקוד מרכז רב סרן אסף צפני.

"הרחפן מסייע לנו בפעילויות של מעצרים, מעקב אחר פעילים ובטיפול וניטור של הפרות סדר והוא מופעל במסגרת גדוד האיסוף 636 של הפיקוד", המשיך צפני. "מדובר בתחום חדש מאוד ומתפתח המאפשר לנו לזהות בני אדם ממאות מטרים, חוסך לנו את התלות בחיל האוויר שהייתה לנו עד היום ומאפשר לטוס בגובה רב. יש לו מצלמות, וכך גם האנשים שנמצאים על הארץ לא שומעים שמרחף מעליהם רחפן - כלומר ריחוף מבצעי כשצריך".

רחפן (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
מצויד גם באמצעי תרמי | צילום: דובר צה"ל, חדשות

"בעצם לקחנו מוצר אזרחי ו'חיילנו' אותו", הסביר סגן איתי פרלמן, סמ"פ בגדוד האיסוף 636. "הוא מסייע לנו גם באיסוף מודיעין וגם בהכנת מבצעים שאנחנו רוצים לבצע מעכב אחר אנשים: מזיהוי פנים ועד אנשים הנושאים כלי נשק, זורקים אבנים ובקבוקי תבערה".

סגן פרלמן גילה כי "כבר זיהינו פנים של פעילי טרור ומסיתים וזה עזר לנו להפליל אותם. כך לדוגמה אנחנו יכולים לזהות אנשים שיידו אבנים, עוקבים אחריהם - וגם מזהים לאיזה רכב מילוט הם עלו. מהגובה הזה אפשר אפילו לראות את לוחית הזיהוי של הרכב, ומיד לסגור מעגל על אותם אנשים ולשלוח כוח שיכול לעצור אותם".