כלי טיס לא מזוהה התקרב היום (שבת) משטח סוריה לעבר המרחב האווירי של ישראל. הכלי יורט על ידי סוללת טילי פטריוט שהופעלה. "כלי טיס בלתי מאויש אשר התקרב לגבול רמת הגולן, יורט על ידי מערכת פטריוט", נמסר מדובר צה"ל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי דיווחים ראשוניים, מדובר במזל"ט השייך לצבא סוריה שהיה בטיסת צילום מודיעינית. כלי הטיס חצה את השטח המפורז כשיורט על ידי לוחמי ההגנה האווירית של חיל האוויר, אך לא חצה את הגבול לשטח ישראל.

טילי פטריוט (ארכיון). בדרך למזה"ת (צילום: חדשות)
סוללת פטריוט יירטה את כלי הטיס. ארכיון | צילום: חדשות

"מדינת ישראל רואה בחומרה רבה כל פגיעה בריבונות ותגיב בעוצמה על כל פרובוקציה", מסר שר הביטחון ליברמן. "אנו רואים במשטר הסורי אחראי על כל ירי והפרת ריבונות, וקוראים לו לרסן את כל הגורמים הפועלים משטחו. לא נאפשר התבססות של הציר השיעי בסוריה כבסיס פעולה קדמי".

גם יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי התחייס לתקיפה ואמר כי הוא מברך את צה"ל על הפעולה המהירה והמדויקת להפלת כלי הטיס בצפון. "אסד מחפש להגדיר כללי משחק ולא באמת לצלם את מוצבי צה"ל ברמת הגולן", אמר גבאי. "לא ניתן לו או לאף שחקן אחר להכתיב כללים חדשים בגבול הצפוני".

"ערוכים לכל אפשרות"

בשבועות האחרונים מורגשת מתיחות בגבול הצפון, כשרק בתחילת החודש טען הממשל בסוריה כי חיל האוויר הישראלי תקף בסוריה, באסור חסיא הסמוך לחומס. על פי מקורות המקורבים לממשל, נורתה אש נ"ט לעבר המטוסים - אולם לא זוהתה פגיעה בהם.

היירוט כפי שצולם מהצד הסורי של הגבול
היירוט כפי שצולם מהצד הסורי של הגבול | צילום:שבועיים לפני הדיווח, שלא אומת על ידי ישראל, תקפו מטוסי קרב ישראליים סוללת נ"מ סורית ששיגרה לעברם טיל מדגם SA-5. המטוסים שיגרו ארבע פצצות שהשמידו את הסוללה הממוקמת כ-50 ק"מ מזרחית לדמשק, באזור בסיס חיל האוויר הסורי דומה. "הסוללה הושמדה וכל מטוסי חיל האוויר שבו לבסיס בשלום", נמסר בהודעת דובר צה"ל.

בצה"ל הבהירו כי מטוסי חיל האוויר לא היו מצויים בסיכון בשום שלב במהלך שתי הגיחות שבוצעו ואמרו כי הרוסים עודכנו על התקיפה בזמן אמת. "הסורים חשבו שכלי הטיס נועדו לתקוף ושיגרו טיל נ"מ מסוללת SA-5 שלא סיכן את המטוסים של חיל האוויר הישראלי", מסר דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס. "אנחנו ערוכים לכל אפשרות".