המתיחות ברמת הגולן נמשכת: עשרות דרוזים שהתכנסו היום (שישי) סמוך לגבול עם סוריה בשל הקרבות העזים בכפר הדרוזי חאדר הנמצא בשטח סוריה סמוך לגדר, פרצו את הגבול במטרה להצטרף ללחימה. כוח צה"ל השיבם לשטח ישראל בתום מרדף. ראש הממשלה נתניהו הבהיר בזמן ביקורו בלונדון: "אנחנו שומרים על גבולנו ואנחנו שומרים גם את אהדתנו לאחינו הדרוזים".

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"לפני זמן קצר התקהלו עשרות תושבים דרוזים בסמוך לגדר המערכת בגבול סוריה", נמסר מדובר צה"ל. "התושבים פגעו בתשתית הביטחונית, פרצו שער בגדר וכ-10 מהם אף חצו אותה כעשרות מטרים מזרחית לה, במובלעת בשטח ישראל. כוחות צה"ל ביצעו מרדף אחר החוצים והחזירו אותם".

לאור ההתפתחויות, נערכה ישיבה בהשתתפות ראשי העדה הדרוזית בישראל, ובראשם השייח' מוואפק טריף, עם אלוף פיקוד צפון האלוף יואל סטריק במוצב החרמון. במהלך הישיבה דרש טריף כי צה"ל יעשה את מירב המאמצים למנוע את כיבוש הכפר ח'דר או פגיעה בתושבים. צה"ל בתגובה קיבל את הדרישה והתחייב בפני ראשי העדה שיפעל להשבת המצב לקדמותו.

השייח' טריף בזירת האירוע
השייח' טריף והאלוף סטריק | צילום:

"אני סומך עליך ועל צה"ל, שתשמור על הדרוזים בח'דר ותחזיר את המצב לקדמותו ללא שליטת ג'בהת אל-נסרה", אמר טריף לאלוף סטריק. "זאת מחויבותנו המשותפת לדרוזים בישראל ולביטחון המדינה". טריף פנה גם לציבור הדרוזי בישראל וביקש שלא להיגרר אחר שמועות שמפוצות ברשתות החברתיות.

במקביל פרסם דובר צה"ל הודעה חריגה במסגרתה הצהיר לראשונה כי יתערב באופן ישיר בלחימה בסוריה. "צה"ל ערוך ומוכן לסייע לתושבי הכפר וימנע פגיעה או כיבוש של הכפר ח'דר מתוך מחויבות לאוכלוסייה הדרוזית", נמסר מדובר צה"ל. "הטענות בדבר מעורבות וסיוע ישראלי לגורמי ג'יאהד עולמי בלחימה ברמת הגולן מופרכות". כוחות צה"ל אף מנעו מאזרחים דרוזים שרצו להשתתף בלחימה בסוריה לחצות את הגדר.

תושבי הגולן משקיפים על הגבול, בסוף השבוע
תושבי מג'דל שמס משקיפים על הגבול, היום | צילום:


חבר הכנסת הדרוזי אכרם חסון (כולנו) סיפר כי ארבעה מבני משפחתו נהרגו בפיגוע בח'דר שבסוריה. "בשם בני העדה הדרוזית, אני מודה לצה"ל על ההצהרה כי יסייעו לדרוזים ולא יתנו יד לכיבוש הכפר ח׳דר, זוהי הצהרת כוונות ברורה שאני רואה אותה בעין יפה ומעידה על שותפות בין העם היהודי לעדה הדרוזית", אמר. "בין תושבי כפר ח׳דר לתושבי ישראל הדרוזים קשרי משפחה רבים ועל כן האירוע בגבול הצפוני הבוקר מטריד וכואב. כשאזרחים חפים מפשע נפגעים זה מצריך התערבות, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בקרובים שלנו".

הציבור הדרוזי התאסף סמוך לגבול על מנת להזדהות עם נפגעי הלחימה הפנימית בסוריה, זאת לאחר שהבוקר התפוצצה בכפר חאדר הסמוך לגבול מכונית תופת וגרמה למותם של לפחות 9 בני אדם ולפציעתם של 23. בעקבות הפיגוע בצדו הסורי של הגבול הוזעקו כוחות משטרה לאזור מג'דל שמס בכדי למנוע הפרות סדר. 

במהלך ההתכנסות נפצע קל תושב מג'דל שמס לאחר שירי נשק קל זלג לשטח ישראל מהלחימה העזה בסוריה. "מדובר בזליגת ירי כתוצאה מלחימה פנימית עזה המתנהלת במרחב רמת הגולן הסורית", נמסר מצה"ל. "בצה"ל עוקבים אחר ההתפתחויות במרחב העיר חאדר".