"מונעים התבססות אירנית בסוריה", נתניהו (צילום: Alex Kolomoisky \ פלאש 90, אתר חיל האוויר, חדשות)
"נמשיך לפעול בסוריה". נתניהו | צילום: Alex Kolomoisky \ פלאש 90, אתר חיל האוויר, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) כי הבהיר בפני ארצות הברית ורוסיה שמדינת ישראל תמשיך לפעול בסוריה בהתאם לצרכי הביטחון שלה, חרף ניסיונות שתי המעצמות לכונן הפסקת אש במדינה. "אנחנו שומרים על הגבולות שלנו, על המדינה שלנו ונמשיך לעשות זאת", אמר נתניהו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בפתח ישיבת סיעת הליכוד אמר נתניהו כי ישראל פועלת מתוך דאגה לצרכי הביטחון שלה. "אנחנו עושים את זה בשילוב נכון של תקיפות ואחריות", הדגיש והוסיף כי "הבהרתי לידידינו קודם כל בוושינגטון וגם לידידינו במוסקבה, שישראל תפעל בסוריה, כולל בדרום סוריה, לפי הבנתנו ולפי צרכי הביטחון שלנו. זה מה שקורה וזה מה שימשיך לקרות".

טראמפ ופוטין (צילום: רויטרס, חדשות)
הרחיבו את הפסקת האש בסוריה. טראמפ ופוטין | צילום: רויטרס, חדשות

דבריו של נתניהו מגיעים יומיים אחרי הפגישה שקיימו נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומקבילו הרוסי ולדימיר פוטין, בה סיכמו על הרחבת הסכם הפסקת האש במשולש הגבולות ישראל-סוריה-לבנון. בירושלים הביעו דאגה מההסכם, שמאפשר נוכחות אירנית קרוב לגבול עם ישראל. לאור החשש הישראלי, גורם במחלקת המדינה האמריקנית הבהיר כי רוסיה הסכימה "לעבוד עם המשטר הסורי להרחיק את הכוחות הנתמכים על-ידי אירן למרחק מוגדר" מהגבול ברמת הגולן.

בכיר ישראלי: הסכם הפסקת האש יוביל להתבססות אירנית סמוך לגבול

בסוכנות הידיעות רויטרס דווח כי בכיר ישראלי שעודכן בפרטי הסכם הפסקת האש הבהיר כי המהלך נועד להרחיק בין הפלגים היריבים בתוך סוריה, אך בפועל הוא יוביל להמשך ההתבססות האירנית במרחקים משתנים מן הגבול. אותם מרחקים, על פי הבכיר, נעים בין 5 ל-30 קילומטרים, בהתאם למוצבים הנוכחיים של המורדים בעברו הסורי של רמת הגולן.

בשבועות האחרונים מורגשת מתיחות בגבול הצפון כאשר ביום שבת האחרון יורט כלי טיס לא מזוהה שהתקרב משטח סוריה לעבר המרחב האווירי של ישראל. מדובר צה"ל נמסר כי הכלי יורט על ידי מערכת פטריוט.

בתחילת החודש טען הממשל בסוריה כי חיל האוויר הישראלי תקף בסוריה באזור חסיא הסמוך לחומס. על פי מקורות המקורבים לממשל, נורתה אש נ"ט לעבר המטוסים - אולם לא זוהתה פגיעה בהם.