תרגיל של כוחות אוויר ויבשה של צה"ל בקפריסין הסתיים הלילה (חמישי). מגוון של יחידות מיוחדות התאמנו במסגרת התרגיל, שארך שבוע, בתוואי שטח ובתנאי מזג אוויר קשים בתיאום מלא עם חיל האוויר, שכלל הטסות והנחתות של כוחות והשתתפות של מטוסי ומסוקי קרב. "חוץ מאש אויב - הכוחות חוו את האתגרים הדומים ביותר למלחמה", אמר קצין בכיר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

התרגיל דימה לחימה בתוואי שטח קשה (צילום: דובר צה"ל)
התרגיל דימה לחימה בתוואי שטח קשה | צילום: דובר צה"ל

הקצין הדגיש כי מדובר בתרגיל ארוך ומשמעותי בבניית היכולת של צה"ל להתמודד עם לחימה בשטחים בחו"ל. "היה שיתוף פעולה הדוק וצמוד יחד עם חיל האוויר, אני יכול להגדיר אותו בלתי רגיל", אמר והוסיף כי בנוסף לכוחות הלוחמים השתתפו גם גורמים לוגיסטיים ותורגל שימוש בהענקת טיפול רפואי בשיטות מתקדמות. "וכמובן היה גם שיתוף פעולה עם הצבא הקפריסאי הן בהיבט של ביצוע אימונים משותפים והן בהיבט האפשרויות שהם נתנו לנו להתאמן".

מגוון יחידות מיוחדות השתתפו בתרגיל (צילום: דובר צה"ל)
מגוון יחידות מיוחדות השתתפו בתרגיל | צילום: דובר צה"ל
שיתוף פעולה מלא עם חיל האוויר (צילום: דובר צה"ל)
שיתוף פעולה מלא עם חיל האוויר | צילום: דובר צה"ל

קצין בכיר בחיל האוויר ציין כי מדובר במתארים מבצעיים שבחנו יכולות של כל גורמי הפיקוד והשליטה במתארים שצה"ל יכול לפעול בהם. "בחנו מרכיבים ממתארים שונים כדי לנצל את ההזדמנות הייחודית ולהתאמן בתא שטח לא מוכר", אמר. "אני חושב שיש פה קפיצת מדרגה משמעותית לכוחותינו אם ידרשו יום אחד".

תנאי מזג אוויר קשים (צילום: דובר צה"ל)
תנאי מזג אוויר קשים | צילום: דובר צה"ל

הטופוגרפיה בשטחים ההרריים של קפריסין דומה והיא יכולה לדמות את השטח ההררי של לבנון וגם של מדינות אויב אחרות בעולם. זו הפעם השנייה שנערך תרגיל מסוג זה, גם בשנה שעברה ערך צה"ל תרגיל על אדמת קפריסין ובשיתוף פעולה עם הצבא הקפריסאי.