פרטים חדשים על התקרית בגבול הצפון: מבדיקה של האירוע אמש (שבת) עולה כי כלי הטיס הבלתי מאויש שהושמד היה מתוצרת רוסית. במקביל, דווח היום כי אירן בנתה בסיס בסוריה שנמצא במרחק של 50 קילומטרים מהגבול.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חלק מהתיאום של כוחות צה"ל עם רוסיה מחייב בדיקה, שאכן בוצעה טרם הפעלת סוללת ה"פטריוט" היום. המפקדה הרוסית נשאלה האם היא מפעילה מל"ט בגזרה, והתשובה הייתה לא. אז נפלה ההחלטה ליירט אותו.

טילי פטריוט (ארכיון). בדרך למזה"ת (צילום: חדשות)
סוללת פטריוט יירטה את כלי הטיס. ארכיון | צילום: חדשות

כלי הטיס הבלתי מזוהה התקרב אמש משטח סוריה לעבר המרחב האווירי של ישראל. הכלי יורט על ידי סוללת טילי פטריוט שהופעלה. "כלי טיס בלתי מאויש אשר התקרב לגבול רמת הגולן, יורט על ידי מערכת פטריוט", נמסר מדובר צה"ל.

על פי חלק מהדיווחים, מדובר במזל"ט השייך לצבא סוריה שהיה בטיסת צילום מודיעינית. כלי הטיס חצה את השטח המפורז כשיורט על ידי לוחמי ההגנה האווירית של חיל האוויר, אך לא חצה את הגבול לשטח ישראל.

"מדינת ישראל רואה בחומרה רבה כל פגיעה בריבונות ותגיב בעוצמה על כל פרובוקציה", מסר שר הביטחון ליברמן. "אנו רואים במשטר הסורי אחראי על כל ירי והפרת ריבונות, וקוראים לו לרסן את כל הגורמים הפועלים משטחו. לא נאפשר התבססות של הציר השיעי בסוריה כבסיס פעולה קדמי".

בסיס אירני במרחק 50 ק"מ מהגבול

במקביל, אתמול דיווחה רשת BBC הבריטית כי גורם מודיעיני מערבי סיפר שאירן מקימה בחודשים האחרונים מתקן קבע צבאי על אדמת סוריה. על פי הדיווח, הבנייה התקדמה משמעותית בשבועות האחרונים, בעקבות רצף הניצחונות של צבא אסד.

היירוט כפי שצולם מהצד הסורי של הגבול
היירוט כפי שצולם מהצד הסורי של הגבול | צילום:

גורמי המודיעין סיפרו ל-BBC שבשבועות האחרונים הבחינו בהאצה של עבודות הבנייה, כשעד כה הוקמו יותר מ-20 בניינים לאכלוס חיילים ולאכסון כלי רכב צבאיים. עם זאת, המומחים ציינו כי הם לא יודעים את מהות ומטרת המתקן.

על פי הדיווח המתקן הצבאי האירני ממוקם סמוך לעיירה אל-כיסווה, כ-50 ק"מ בלבד מגבול ישראל ברמת הגולן. בעבר דווח על מתקנים דומים שהאירנים בונים בערי חוף הרחוקות מהגבול הישראלי. על פי הערכות במערכת הביטחון, הדילמה הגדולה של ישראל תהיה כשהוא יהיה מאויש. נכון לעכשיו - הבסיס ריק.