מחאת המשפחות: 800 מיליון יועברו (צילום: חדשות 2)
ראשי המתנחלים במסיבת העיתונאים, היום | צילום: חדשות 2

שעות לאחר הפרסום הראשון בחדשות 2 על תכנית המיגון שיוזם ליברמן להתנחלויות, ראשי רשויות ביו"ש ערכו היום (רביעי) מסיבת עיתונאים סמוך למעון ראש הממשלה - וטענו כי "הגענו למצב של חוסר אמון". ראשי המתנחלים דרשו שיפור במרכיבי הביטחון, סלילת כבישים חדשה ודרשו מהממשלה לממש את ההבטחות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ראש מועצת שומרון יוסי דגן אמר: "אנחנו מעריכים את נתניהו, אבל אין לנו תשובות לתושבים שלנו. יש פיגועים שיכולנו למנוע, הגענו למצב של חוסר אמון". דגן מתח ביקורת על "מחזור" תוכניות בנייה והוסיף: "מבטיחים לנו מרכיבי ביטחון וכבישים, כבר לפני שנתיים הבטיחו לנו את כל זה. מאז קרו עוד פיגועים ולא קרה כלום".

"שמענו את שר הביטחון מודיע על תקציב גדול לטובת ההתיישבות אבל לצערי, ואני אומר את זה מתוך כבוד לשר הביטחון, אין מימון להבטחה הזאת", הוסיף ותקף דגן, "אנחנו שמחים על התכנית אבל אין לה מימון וביטחון לא עושים עם הצהרות".

ראש המועצה הבהיר: "שבענו הבטחות ותכניות שאין להם כיסוי. מורחים אותנו. אין שום תכנית ודרך להתמודד עם ההפקרות הביטחונית שמתרחשת בשטח. יש פער בין הדיבורים והאמירות שאנחנו שומעים לבין הביצועים והתוצאות בשטח. אנחנו אומרים לראש הממשלה והשרים 'אל תתבלבלו, יש לכם גם אחריות'".

יוסי דגן (צילום: Flash 90, חדשות)
יוסי דגן, ארכיון | צילום: Flash 90, חדשות

"קצנו בדיבורים"

אבי נעים, ראש מועצת בית אריה, הוסיף: "יש פער גדול בין כותרות העיתונים והכותרות בטלוויזיה למה שקורה במציאות. כבר שנים שמבטיחים לנו תקציבים וכלום. והמציאות הזו שמתעלמים מאיתנו מחריפה את המשבר ואת האמון בינינו לראש הממשלה. כל ראשי הרשויות והתושבים עומדים כחזית אחת. השאלה מה קורה בשטח. קצנו בדיבורים, אנחנו רוצים לראות מעשים, רוצים לראות טרקטורים בשטח".

מלאכי לוינגר, ראש מועצת קריית ארבע, טען: "שנים אנחנו נפגשים עם ראש הממשלה ושר הביטחון ושומעים מהם הבטחות לשפר את התשתיות ביהודה ושומרון. רק בחודשים האחרונים נפגשנו 3 פעמים עם ראש הממשלה שהבטיח לנו שהדברים יזוזו ויתקדמו ונקהל תקציבים. אבל זה לא קורה. שבענו הבטחות ונמאס לנו מתירוצים. אין לנו מה לומר לתושבים שלנו".

שי אלון, ראש מועצת בית אל, הצטרף לדברים ואמר: "הצורה שבה בנוי התקציב במדינת ישראל מחייבת אותנו לדרך פעולה אחת ליצור משבר  זו הדרך היחידה שלנו לייצר סיכוי לקבל משהו מהמדינה ולשנות משהו. הגשנו לראש הממשלה מכתב בשם כל ראשי הרשויות ביהודה ושומרון".

במסיבת העיתונאים השתתפה גם הדס מזרחי, אלמנתו של ברוך מזרחי ז"ל שנרצח בפיגוע ירי. "אם לא יבטיחו לנו ביטחון אני אחזור לכאן עם הילדים שלי כי זה הסיכוי שלנו למנוע את הפיגוע הבא. אני עברתי פציעה קשה ואני מגדלת לבד חמישה ילדים שמתמודדים עם אירוע טראומתי. אני קוראת לראש הממשלה ושר הביטחון - תתעוררו"