היערכות ל"יום זעם" (צילום: Sky News)
העימותים בירושלים, בשבוע שעבר | צילום: Sky News

כוננות בירושלים: אחרי שבשבוע שעבר התפתחו הפרות סדר והפגנות בבירה ובמוקדים רבים נוספים בגדה, גם היום (שישי) תפעל משטרת ירושלים בהיערכות מוגברת מחשש לעימותים עם תום התפילה בהר הבית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במשטרה אומרים שהמתיחות במזרח העיר עדיין לא שככה, ובדומה לשבוע שעבר החשש העיקרי הוא מניסיונות לשלהב את הרוחות ולקרוא להפרות סדר בעיר העתיקה באזור שער שכם וברחובות המרכזיים שבמזרח ירושלים.

כמו בשבוע שעבר, אין נכון לעכשיו כוונה להגביל כניסת מתפללים מוסלמים להר הבית, בעיקר לאחר שההחלטה לעשות זאת ביום שישי שעבר הוכיחה את עצמה והייתה אחת הסיבות העיקריות לכך שהעימותים במזרח העיר היו מוגבלים.

במערכת הביטחון רואים בימים האחרונים דינמיקה של הסלמה. השטח סובל מחוסר יציבות בשל שורה של אירועים - ובראשם ההכרזה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על ירושלים, תהליך השלום התקוע, המצב הכלכלי ברצועת עזה וחוסר השליטה על הארגונים הסוררים שאחראים על הירי בימים האחרונים.

חמאס לא מעוניין במלחמה כוללת בנקודת הזמן הזו. עם זאת, הוא לא יכול לעמוד מנגד בזמן שהוא רואה את התסיסה ברחוב הפלסטיני אל מול ההכרזה של טראמפ. לכן יש ניסיונות מתמשכים של הארגון לנתב את המחאה לשטחי יהודה ושומרון, ולשמר במידת מה את ההפגנות בגדר הרצועה.

חמאס מתכונן למערכה

לישראל יש בטן מלאה על חמאס, שלטענתה מאפשר לארגונים הסוררים "לשחרר קיטור". אמנם הוא מבצע מעצרים אבל הוא יכול הרבה יותר מזה. החשש הוא שהמצב המתוח יוביל את שני הצדדים למצב של חישוב מוטעה, בו כל צד לא יבין נכון את מהלכי השני ותתפתח מערכה כוללת.

הפרות הסדר נמשכות (צילום: Sky News)
היערכות ל"יום זעם" | צילום: Sky News

בישראל רואים את החמאס כשהוא מתכונן למערכה. מערכים שונים בארגון מגבירים את הכוננות מחשש מהכוונות של ישראל. במקביל מצרים לא עושה מספיק על מנת להרגיע את השטח למרות היכולת שלה להיות שותפה דומיננטית בתהליך ההרגעה.

בינתיים חמאס משקיע מאמצים גדולים מאוד כדי לשחזר את ההפגנות מהשבוע שעבר גם מחר. בארגון חושבים שההפגנות ביום שישי האחרון לא היו משמעותיות מספיק ולכן הם פועלים ברשתות החברתיות ובאמצעים אחרים כדי להוציא מספר גדול ככל האפשר של אנשים לרחובות.