צילום: Alex Kolomoisky \ פלאש 90, אתר חיל האוויר, חדשות

אחרי התקרית החריגה בעומק שטח סוריה, ראש הממשלה מגיב: בהודעה שפרסם הערב (שני) הבהיר בנימין נתניהו כי "המדיניות שלנו ברורה: מי שמנסה לפגוע בנו, אנחנו פוגעים בו". מוקדם יותר הזהירו בצבא סוריה מפני "השלכות מסוכנות" לאירוע בו הושמדה סוללת נ"מ סורית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"היום ניסו לפגוע במטוסינו - לא מקובל עלינו", אמר נתניהו. "חיל האוויר פעל בדיוק, במהירות, והשמיד את מה שצריך להשמיד. אנחנו נמשיך לפעול במרחב ככל שדרוש כדי להגן על ביטחון ישראל".

על פי הודעה שנמסרה אחר הצהריים מצבא סוריה, "מפקדת צבא סוריה מזהירה מפני ההשלכות המסוכנות של הניסיונות התוקפניים הללו מצד ישראל".

מטוסי F-15 של חיל האוויר (ארכיון)
מטוסי F-15 של חיל האוויר (ארכיון) | צילום: הגר עמיבר / בטאון חיל האוויר

מטוסי קרב של צה"ל שהיו בפעילות מבצעית מעל שטח לבנון תקפו היום סוללת נ"מ סורית ששיגרה לעברם טיל מדגם SA5. המטוסים שיגרו ארבע פצצות שהשמידו את הסוללה הממוקמת כ-50 ק"מ מזרחית לדמשק, באזור בסיס חיל האוויר הסורי דומה. "הסוללה הושמדה וכל מטוסי חיל האוויר שבו לבסיס בשלום", נמסר בהודעת דובר צה"ל.

האירוע התרחש סמוך לשעה 10:00, אז שיגרה הסוללה הסורית טיל נ"מ לעבר המטוסים הישראליים. בתגובה, תקפו מטוסי חיל האוויר את הסוללה, שביצעה ירי דומה לעבר מטוסי צה"ל בחודש מרס האחרון, והשמידו אותה.

בצה"ל הבהירו כי מטוסי חיל האוויר לא היו מצויים בסיכון בשום שלב במהלך שתי הגיחות שבוצעו ואמרו כי הרוסים עודכנו על התקיפה בזמן אמת. "הסורים חשבו שכלי הטיס נועדו לתקוף ושיגרו טיל נ"מ מסוללת SA-5 שלא סיכן את המטוסים של חיל האוויר הישראלי", מסר דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס. "אנחנו ערוכים לכל אפשרות".

מנליס הדגיש כי מבחינת ישראל מדובר בפרובוקציה של הסורים. "לא נאפשר ירי נ"מ לעברנו", הוסיף דובר צה"ל. "ישראל לא מעוניינת להסלים את המצב ומבחינתה האירוע הסתיים".

מיקום הסוללה שהושמדה ממזרח לדמשק
מיקום תקיפת סוללת הנ"מ הסורית | צילום: google earth

בחודש מרס האחרון שוגר טיל נ"מ סורי לעבר מטוסי חיל האוויר שתקפו בסוריה. מערכת "החץ" יירטה את אחד הטילים, שנפל בשטח ירדן ולא גרם נזק - בעוד אזעקה חריגה נשמעה בצפון בקעת הירדן. מדובר בהפלה המבצעית הראשונה של מערכת טילי ה"חץ" ההגנתית, שנמצאת כבר 17 שנה בשירות חיל האוויר.