בלעדי: מאז שהחייל היורה אלאור אזריה נעצר, ביתו ברמלה הפך לסוג של מקדש לחייל שלא נמצא בשבי. ירייה אחת שירה לפני שמונה חודשים קרעה את אחד הקרעים הגדולים שידעה החברה הישראלית. כעת אושרה, אמו של אלאור, ניצבת מול המצלמות בריאיון מיוחד לחדשות 2 ומעידה: הבן שלי שקול, לא יכול להיות שהוא ירה רק כדי לנקום.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"נלקח לי הנשמה שלי, הלב שלי. האור שלי נלקח ממני", מספרת האם בבכי. "כאימא, להסתכל לו בעיניים ולראות את העיניים הכבויות שלו ולהבין שהוא לא כזה בסדר כמו שהוא אומר. אני שואלת אותו 'אלאור, מה עובר אלייך?' ואז פתאום לראות את הילד עם הראש על הכתפיים שלי ופורץ בבכי, זה לא דבר קל".

בריאיון מספרת האם על ימיה הראשונים של הפרשה. "הוא התקשר לאבא שלו ורק אחר כך נודע לי. הוא סיפר לו שהייתה איזו סיטואציה של מחבל שבא להרוג והוא היה צריך לפעול כי הוא חש בסכנה. הבן שלי כן שקול. הוא מעולם לא היה יורה אם לא היה חש בסכנה. הוא חש בסכנה. כולם שמעו בזירה על החשד שהיה שם". אחותו של אלאור, אתי, מוסיפה כי אחיה "פעל כמו שלימדו אותו לפעול".

אזריה. "התחקיר לא אמין" (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

אמו של אלאור במצב פיזי ירוד. מאז שבנה נכנס למעצר היא השילה ממשקלה 16-17 קילוגרמים. היא מספרת כי "לא נכנס לפה כלום, אי אפשר. אתה יודע מה זה לראות את הילד שלך אזוק? זה ילד שחלם להגיע כל כך גבוה בצבא ופתאום אני רואה אותו אזוק. זאת תמונה שעד היום לא יוצאת לי מהעיניים". לאור מצבה הריאיון הופסק באמצע לאחר שהאם התמוטטה מול המצלמה.

האחות מעידה כי מאז נכנס אלאור למעצר, הוריהם במצוקה וההתמוטטות של אמה היא לא אירוע נדיר. "הם לא ישנים כבר תקופה מאוד ארוכה. אני לא זוכרת מתי הם חייכו", סיפרה. "כל הזמן זה רק סובב סביב המקרה הזה. אין כבר אור בבית. הבית היה קורן פעם מאור, שמחה. כולם חייכו, חברים וכיף. היום? זה לא קיים. אין את זה. כמה זמן לא בישלנו. אני כבר לא זוכרת את הארוחה שלנו ביחד של יום שישי".

"אלאור זה לא סיפור של ימין או שמאל"

אושרה דוחה את הטענות שפוליטיקאים ניצלו את הסיפור לטובתם ואומרת שהפרשה בכלל לא קשורה לימין או לשמאל. "עצוב שנכנסה פוליטיקה לצבא", היא אומרת. "לא נשמע ולא היה דבר כזה בחיים שפוליטיקה נכנסה לצבא. איפה ימין ואיפה שמאל? כולנו אהבת המולדת וכולנו רוצים רק את טובת המדינה".

יתייצב בבית המשפט לדיון על עונשו (צילום: חדשות 2)
אלאור אזריה ואביו בבית המשפט | צילום: חדשות 2

פרשת החייל היורה לא השאירה ישראלים רבים אדישים וחלק גדול מתומכיו של אזריה החליטו ללוות את בני המשפחה ולהתגייס למאבק למען זיכויו. "העצרת לאלאור לא הייתה מזוהה עם הימין", הוסיפה האם. "היא הייתה מזוהה עם דגל ישראל, עם הצבא שלנו, עם צה"ל שאנחנו כל כך אוהבים, עם החיילים שאנחנו מאוד מאוד אוהבים. החיילים האלה הם הכי יקרים לנו ללב".

בתגובה לתיעוד של אחד מהאזרחים המלווים את משפטו של אזריה, בו הוא נראה צועק לעברו של כתב חדשות 2 אמנון אברמוביץ' "חבל שלא נשרפת בטנק", אומרת האם כי "אנחנו לא יכולים לשלוט על כל מה שקורה בחוץ. זה העם שמביע את דעתו. כל אחד אומר את מה שהוא חושב. הוא גם התנצל על זה".